25.06

Niiske ilmaga on hahkhallitus eriti ablas maasikaid rikkuma ning suve magusamad hetked, mida igal aastal nii väga ootame, võivad jääda väga kesiseks.

See suvi pole olnud üldse maasikasõbralik: jahe, päikesevaene, vihmane. Maasikmarjad võtavad kaalus juurde väga vaevaliselt ja kui niipea soojemaks ei lähe, nihkub kauaoodatud maasikaaeg kõvasti edasi. Ja küll on siis kahju, kui osa saaki jääb hallitustõve tõttu saamata.

 

Kuidas haigust ära tunda

Maasika-hahkhallitus (Botrytis cinerea) on meil kõige levinum maasikate vilju kahjustav tõbi, mis tekitab ka suurimat saagikadu.

Haigustunnused ilmnevad tavaliselt siis, kui maasikad hakkavad küpseks saama. Valmis viljadele tekivad pruunid mädased laigud, mis muutuvad kiiresti aina suuremaks ja vallutavad kogu maasikmarja. Mõne aja pärast kattub haigestunud kude halli jahuse kirmega (see on seeneniidistik). Lõpuks kahjustunud viljad pruunistuvad, kuivavad ja mumifitseeruvad.

Kui ilmad on püsivalt jahedad ja niisked ning maasikapuhmikud peenral liiga tihedalt, võib haigus kanda kinnitada juba rohelistel või valgetel viljadel, millele tekivad pruunid laigud. Nakatuda võivad isegi õienupud, õied, viljaraod ning lehed ja leherootsud, mis muutuvad pruuniks. Halvimal juhul õied hävinevad.

 

Niiske ilm soodustab levikut

Haigustekitajad talvituvad mullas või taimejäänustel. Kevadel levivad haiguseosed kergesti tuule, vihma või kastmisveega edasi.

Taimed on hahkhallitusele vastuvõtlikumad õitsemise ja viljade küpsemise ajal. Õied on nakatumisele kõige vastuvõtlikumad avanemise ajal ja paar päeva pärast seda. Viljad saavad nakkuse peamiselt õitelt.

Nakatumist soodustab 15–20-kraadine niiske ilm õitsemise ajal, haiguseosed paljunevad sellistes tingimustes eriti hoogsalt. Haiguse levikule aitavad kaasa sagedased vihmasajud, liiga lämmastikurikas muld (vali õige väetis!) ja umbne kasvukoht, kus õhk ei liigu.

Kui ilusad terved maasikad puutuvad kokku haigete viljadega, levib seeneniidistik neilegi. Samuti võivad viljad saada nakkuse mullaga kokku puutudes või varem nakatunud taimeosadelt.

Hahkhallitusele vastupidavad sorte ei ole. Vähem haigestuvad ‘Honeyone’, ‘Induka’, ‘Jonsok’, ‘Korona’ ja ‘Bounty’, üsna vastuvõtlikud on aga ‘Senga Sengana’, ‘Venta’ ja ‘Sonata’.

 

Kuidas nakatumist vähendada?

» Uuele peenrale istuta maasika-hahkhallitusele vastupidavamad sordid.

» Tee maasikamaa päikesele ja tuultele avatud kohta, et soojus ja liikuv õhk kuivataksid lehed ja viljad ruttu kastest ja vihmaveetilkadest.

» Ära istuta taimi liiga tihedalt: sõltuvalt sordi kasvutugevusest on sobiv vahe 25–35 cm.

» Kevadel puhasta peenar võimalikult aegsasti vanadest lehtedest ja põleta need ära.

» Kata peenrapind multšiga, et viljad ei ripuks otse vastu mulda, kust võib saada nakkuse.

» Hoia peenar umbrohust puhas.

» Ära kasuta liiga lämmastikurikast väetist, happelisel mullal kasuta kaltsiumi sisaldavat väetist.

» Viljade arenemise ajal uuri, kas tupplehtedel on pruune laike. Sellised viljad hävita.

» Viljade küpsemise ajal korja järjepidevalt kokku nakatunud maasikad ja hävita need.

» Korja saaki sageli, sest nii avastad aegsasti nakatunud viljad ja muud taimeosad.

» Pritsi taimi bioloogilise fungitsiidiga Switch, Signum või Nopath Spray kolm korda: õitsemise alguses, keskel ja lõpus (pritsimislahuse tegemise juhendi leiad pakendilt).

» Keemiliste haigustõrjevahendite asemel kasuta koduaias pritsimiseks taimetõmmiseid: selleks sobivad kõrvenõges, küüslauk, raudrohi ja põldosi.

» Võid pritsida ka kaaliumpermanganaadi vesilahusega (3 g 10 l vee kohta).

Horticom soovitab:

8_12_linnuvõrk

Linnuvõrgud

Pressitud polüetüleenist ja UV-kiirtele vastupidav.
100% reutiliseeritav.

 

hobby5-12 Marolex pritsid aiapidajale

Marolex kergekaalulised, väga täpse doseerimissüsteemiga ja mugavad käsi-, surve- ja seljapritsid kasutamiseks kodustel töödel ja aiapidamises.

4008398115722_Pikaajaline_marjaväetis_850g_6kuud_Compo

Compo pikaajaline marjaväetis 850 g (6-kuud)

Vaigukihiga kaetud rohelised väetisegraanulid katavad hilisema toitainete vajaduse. Ühekordsest väetamisest piisab terveks hooajaks. Kõik olulisemad põhi- ja mikrotoitained igas graanulis hoolitsevad tugevate õite ja terve kasvu eest. Vastupidavus haiguste ja kahjustuste vastu suureneb. Sobib marjadele, puuviljadele ja köögiviljadele.

NERINE_ROSTAING

Rostaing aiakindad

Rostaing on Prantsuse firma, mis omab läbi kahe sajandi kinnaste valmistamiskogemust. Kõigil nende tegevustel on üks eesmärk, toota sind kaitsvaid kindaid, et sinu käed jääksid sulle kõige usaldusväärsemaks töövahendiks. Rostaing on kinnaste kvaliteedisüsteemi üles ehitanud vastavalt õiguslikele- ja keskkonnastandarditele. Kõik toormaterjalid on läbinud põhjaliku kontrolli erinevate tootmistsüklite jooksul (ISO9001). ISO14001 sertifikaadi omamine tagab, et ettevõte töötab järjepidevalt keskkonnamõjude vähendamise suunas.

CLEAN LADY BEIGE

Rouchette naiste madal kummisaabas Clean Lady 

Naturaalsest kautšukist (kumm) (R’GUM EFFICIENT®) vastupidav kummik. Isepuhastuv, libisemiskindel ja mustuse kogunemise vastane välistald (CLEAN®). Jala soojusega vormuv ja eemaldatav sisetald (CONFORT SOFT®), mis tagab mugavuse igal sammul. Neopreenist vooder on hingav ja väga mugav jalale (ISOLA®). Külje peal on kummist laiendus ja ülaservas väike aasake, et saabast oleks mugav jalga panna

Värvus: beež/must, lilla/must, laimiroheline/must ja punane/must

Suurus: 36-41

Saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee.