Kui tahad rajada uhke püsilillepeenra ja vajad korraga palju taimi, siis on mõistlik kasvatada need ise seemnekülvist. Nii hoiad kokku palju raha.

Ka siis, kui sa pole mõne ihaldatud püsilille istikuid leidnud ühestki aiaärist või taimelaatadelt, tuleb need ise seemnest kasvatada.

Paljude liikide seemned on puhkeseisundis, millest ärkamiseks vajavad nad lühemat või pikemat külmaperioodi. Alles siis on nad võimelised idanema. Kevadel külvates nad jäävadki “magamaˮ ega tärka.

Pikka külmaperioodi (temperatuur on 3–4 kuud 0° lähedal) vajavad liigid tuleb kindlasti külvata sügisel n-ö talve alla. Tee seda hiljemalt novembris, sest siis saavad nad kevadeks kätte vajalikul määral jahedust. Külvi õnnestumiseks on oluline teada, et seemned peavad enne püsivaid külmi end vett täis imema, milleks kulub paar nädalat. Liiga hilja külvates, kui muld kohe läbi külmub, ei muutu seemned piisavalt niiskeks ja puhkeseisundist väljatulek on pärsitud. Õnneks on meil talve jooksul sageli sulasid, mil seemned saavad veeimamist jätkata.

 

Kuhu külvata

Külvamiseks sobivad kõik potid, topsid ja karbikesed, mille põhjas on avaused liigvee äravooluks. Külvinõu materjal peab olema nii tugev, et peab vastu pika talve niiskusele ja miinuskraadidele. Plastist salatikarp võib talvega muutuda näiteks nii rabedaks, et kevadel ümber tõstes pudeneb hinnaline külv laiali.

Külvinõu ei tohi olla liiga väike, sest siis kuivab muld väga kiiresti läbi. Hea valik on näiteks kandilised kasvupotid mõõtmetega 10x10x11 cm. Tärganud taimehakatised nii sügavat mullakihti kasvamiseks küll ei vaja, kuid see-eest püsib suur kogus mulda kauem niiske. Ja kuna juurtel on ruumi kasvamiseks, et pea kevadel pikeerimisega väga kiirustama. Sügiskülvile sobib hästi järgmine külvisubstraat: 2–4 osa kasvuturvast (neutraliseeritud ja väetatud), 2 osa lehekomposti, 1 osa perliiti või vermikuliiti, 1 osa liiva.

Igasse külvinõusse pista kindlasti ka lipik liigi nime ja külvikuupäevaga.

 

Talveks külmkasvuhoonesse

Ära jäta külvianumaid lageda taeva alla, sest tugevad vihmad võivad külvid segi peksta. Sulale järgnev külm tekitab aga jäise kaane, mille all seemned lämbuvad. Kõige mugavam on talvitada sügiskülve külmkasvuhoones. Uksed hoia lahti, sest muidu muutub sees umbseks ja seemned võivad hallitama minna. Külvinõusid pole hea panna otse maapinnale, sest kevadel ronivad neisse vihmaussid ja keeravad kõik segi. Pealtpoolt kata külvinõud võrguga, et hiired ei pääseks seemnetega maiustama.

Enne püsivate külmade saabumist jälgi, et külvid läbi ei kuivaks. Kasta neid vaid siis, kui külvisubstraat hakkab heledaks muutuma ja näpuga katsudes pole enam niiskust tunda.

Kui lõpuks saabub talv, aseta külvinõudele kuuseoksad ja kata need lumega. Lumi on ideaalne soojahoidja, mis kaitseb külve pakase eest. Kevadel kastab sulav lumi aga mulla korralikult läbi. Puulehed katmiseks ei sobi, sest niisked lehed kleepuvad vastu mulda, seemned jäävad õhupuudusesse ja võivad ka hallitama minna.

 

Kui saabub kevad

Märtsis on päevad juba soojemad. Nüüd pane kasvuhoone uksed kinni, et öise ja päevase temperatuuri vahe oleks väiksem. Kui sooja on 3–10°, hakkavad paljud liigid hoogsalt idanema. Öiseid miinuskraade esimesed idanejad ei karda, sest nad on nendega harjunud. Aprillis tuleb hakata tärkavaid külve aga öökülma eest kaitsma. Laota neile katteloor, krõbedama külmaga kulub ära mitu kihti.

 

Soovitusi külvajale

* Koduaiast kogutud seemnete puhul tasub teada, et sortidelt ei saa täpselt samasuguseid järeltulijaid. Sorte on kindlam paljundada vegetatiivselt (jagades või pistikutega).

* Kindlasti külva sügisel neid (vajavad idanemiseks külmaperioodi): adoonis, ebamagun, emajuur, jänesekäpp, kannike, karukell, kellukad, kilpleht, kirburohi, kivirik, klaitoonia, kukekannused, kuldjuur, kullerkupp, kurereha, laudleht, lavendel, leviisia, liivkann, maran, metsvits, mätasjas merikann, nõmmkann, ogaputk, peekerlill, piimalill, kõik nahkjate lehtedega priimulad, siilkübar, sininokk, soldanell, soovõhk, stepirohi, tarnad, tiarell, tulikas, tõnnike, upsujuur.

* Hulk liike idaneb ka ilma külmtöötluseta, kuid talv läbi külmas olemine kiirendab ja ühtlustab tärkamist.

* Need seemned, millel puhkeseisundit pole, hakkavad mulda sattudes varsti idanema: nt aster, astilbe, bergeenia, härjasilm, karikakar, keskmine kellukas, mesiohakas, mõrsjalill, neiusilm. Neid ära sügisel külva, sest tärganud taimekesed hukkuvad esimese suurema külmaga.

Horticom soovitab:

 sarvkannike_sorbet_morpho

Seklos Sarvkannike ‘Sorbet H Morpho’  – Viola cornuta L.

Püsik, kõrgusega kuni 15cm. Õitsevad rohkelt, kahevärviline(kollane, helelilla). Ühel taimel kuni 30-40 õit kasvuperioodil.. Ei ole nõudlik pinnase suhtes, kuid eelistab hästi valgustatud, toitaineterikast liiv-savi-mulda. Külvatakse varakevadel või sügisel.

Karukell – Anemone pulsatilla

Karukella kasvukohaks sobib päikeseline koht. Kasvab kergel, lubjarikkal pinnasel. Vähenõudlik taim, õitseb teisel aastal. Kasutatakse ääristaimena, lillepeenardele ja kiviktaimlasse.

Aed-kukekannus Pacific segu – Delphinium cultorum

Aed-kukekannus Pacific on mitmeaastane 180cm kõrgune muljetavaldavate õisikutega lill. Dekoratiivsed on mitte ainult õied, vaid kogu taim. Lilled sobivad maakodude haljastusse, istutatakse varikatuste, tarade kõrvale. Õisikud sobivad suvelillede kimpudesse. Soovitatakse hoolitseda toestamise eest. Samal kasvukohal võib kasvada 3-4 aastat. Talveks pole vaja kinni katta.

Kerapriimula Nepal – Primula denticulata L


Kerapriimula Nepal kerajad, erinevates värvitoonides õisikud ergastavad kevadist lillepeenart või kiviktaimlat. Õitseb alates teisest kasvuaastast. Taimede kõrgus 30cm. Kasvuks viljakas kergem muld. Pakis seemneid 0,05 grammi ehk vähemalt 50 seemet.

Punane siilkübar – Echinacea purpurea (L.)

Punane siilkübar on mitmeaastane ravim- ja meetaim.
Siilkübar on dekoratiivne kogu suve, raviomadustega on kõik taime osad – õied, lehed, juured. Kõige väärtuslikum võrreldes teiste taimedega – organismi immuunsussüsteemi tugevdamine ja mitmete haiguste ravitoime. Samuti hinnatakse siilkübarat allergiavastase, antibakteriaalse, viirustevastase ja mikroobidevastase toime poolest.

 green-basics-grow-house-i1green-basics-growpot-i4

Elho ettekasvatustarvikud

Istutuspotid eri mõõtudes ja värvides. Rohelised ja valged taimesildid. Toakasvumaja alusel erinevad värvid. 

 4008398116408_kulvi_ja_maitsetaimemuld_compo

Compo külvi- ja maitsetaimemuld 5 l

Mulla struktuuri ja väetustaseme parandamiseks sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juurekasvu aktivaatorit Agrosil® ja kvarts-liiva. Muld on nõrgalt happeline ja hea veeimamisvõimega. Sobib maitsetaimede seemnete külviks ja ümberistutamiseks.                        

 

Horticom Perliit 3 l

Perliit on kuumtöödeldud puhas ja neutraalne vulkaaniline kivim, mis tagab taime juurestiku parema kasvu. 

 

Horticom Vermikuliit 3 l

Vermikuliit loob külvidele mullasegudes hea niiskus- ja õhurežiimi, vähendab üle-ja alakastmise probleeme.

 

Näriliste kaitseks metallvõrk 1,2 x 2,5m, silm 12,7mm, traadipaksus 0,8mm, galvaniseeritud

Kvaliteetne ja tugev linnuvõrk.

 keira051

Keira kastekann 2 l, 5 l ja 10 l

Keira modernne kastekann on kvaliteetne, ergonoomilise käepidemega, välistele mõjudele vastupidav, st vastupidav mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Kastekann on pealt lahtine, seega saab nt vihmaveetünnist võtta vett kiiresti, kann saab kiiresti täis. Kannu veejuga saab juhtida ka kõige raskemini ligipääsetavatesse kohtadesse. Kastekannu põhi on lõhestatud, mille tulemusel on võimalik hoida kokku kodus ruumi, ladudes neid üksteise otsa virna. Erinevad värvid.

 6415158551139_katteloor_16x94m_17g_gardenseasons

Garden Seasons Katteloor 1,6 x 9,4 m, 17g/m², 15 m² 

Õhuke valge polüpropüleenist kangas külmaõrnade taimede kaitseks. Samuti aitab katteloori kasutamine pikendada taimede võimalikku kasvuperioodi, et saada varajasemat või hilisemat saaki. Katteloor aitab stabiliseerida öise ja päevase õhutemperatuuri kõikumisi (loori all jahtub päeval soojenenud maa aeglasemalt).

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!