Magus maasikaaeg on käes, aga osa saaki võib kahjurite tõttu saamata jääda. Kuidas neid koduaia maasikapeenrast eemal hoida?

 

Kui sööd suvel hästi palju maasikaid, siis ei kiusa sind talvel haigused. Kahjuks himustavad neid väärtuslikke aiamarju ka maasika-õielõikajad, rohulutikad, kedriklestad, maasikalestad jt kahjurputukad.

Maasika-õielõikajad

Kui märkad maasikataimedel avanemata ja pruunistunud õienuppe, mis ripnevad pooleldi läbinäritud õierao küljes, on tegutsenud maasika-õielõikaja. Igas sellises õienupus peitub õielõikaja vastne või nukk, millest areneb mardikas. Mardikad söövad kevadel maasikate noori lehti ja õienuppude sisu. Emased munevad igasse õienuppu ühe muna, millest koorunud vagel sööb punga tühjaks. Üks emane rikub keskmiselt 50 õienuppu ja seega jääb niipalju maasikaid saamata. Maasikakahjuritest on õielõikaja kõige ohtlikum. Saagiajal on juba hilja hakata maasikaid pritsima. Praegu tuleb kahjustunud õienupud koos tulevaste mardikatega käsitsi kokku korjata ja põletada. Õige aeg pritsimiseks on nädal enne esimeste õite puhkemist. Kui õielõikajaid on palju, tasub pritsida ka kohe pärast saagikoristust ning varakevadelgi. Tõrjeks sobivad mitmed erinevad vahendid. Sobiva toote leidmiseks kontakteeru kliendihalduriga.

*Rohulutikad

Kui marjad on krimpsus, justkui kassinäoga, on süüdi rohulutikad. Sinna, kuhu nad oma pistmissuised mahla imemiseks torkavad, jääb lohk ning marja kuju moondub. Nad rikuvad ka lehti, mis muutuvad auklikuks. Putukate esimene põlvkond areneb umbrohul. Hoia maasikamaa umbrohupuhas, siis on kahjustust märksa väiksem. Rohulutikaid tõrjub kõrvenõgese- või küüslaugutõmmisega pritsimine. Kui neid on väga palju, kasuta kemikaale.

*Kedriklestad

Neile meeldivad pikad kuumad ja kuivad perioodid. Luubiga uurides on näha lehe alaküljel õhkõrna võrgendit ning putukaid askeldamas. Kui kedriklesti on palju, muutub taim niruks: lehed on kahvatumad kui tavaliselt ja kollakate täppidega, osa on ka pronksjad. Maasikad jäävad väikeseks ning tõmbuvad pruunikaks. Osa marju kuivab, ilma et jõuaks pehmeneda, osa muutub pehmemaks, kuid on mõrkjad. Kedriklestast on keeruline lahti saada. Koduaias on mõistlikum taimed üles kaevata ja põletada. Uus peenar tee vanast võimalikult kaugele. Abi on sellestki, kui kohe pärast saagiaega lehed maha lõigata ja põletada. Uusi lehti pritsi tõrjevahendiga kaks korda nädalase vahega või vastavalt tõrjevahendi kasutusjuhendile. Kuival ajal tuleb maasikataimi pärast lehtede eemaldamist kindlasti kasta, muidu ei jaksa nad uusi lehti kasvatada.

*Maasikalestad

Nemad armastavad niiskemat keskkonda ja noori lehehakatisi. Kahjustatud lehed muutuvad pruunikaks, leherootsud lühenevad, õiepungad ja õied kuivavad. Kui marjad arenevadki, on need väikesed ja moondunud. Lestade tegevus ei lase moodustuda õiealgmeid ning järgmise aasta saak jääb oluliselt kehvemaks. Lestadest vabanemiseks hävita kahjustatud taimed. Kemikaaliga pritsi taimi kevadel kasvuaja algul. Vaheta maasikamaa asukohta 3–4 aasta tagant.  

 

Kui mõni kahjur teeb muret, siis sobiva toote tõrjumiseks aitab leida kliendihaldur. Kontakteeru Horticomi kliendihalduriga ja leidke koos sobivad lahendused ja tooted.

Taimekaitsevahendite kehtivust ja kasutusjuhendit saab kontrollida PMA registrist.

Horticom soovitab:

 rastasverkko_pienisilmainen_2_kokoa

Garden Seasons linnuvõrgud 4 x 10 m/40 m², 4 x 5 m/20 m² ja 8 x 12 m/96 m²

Tugevdatud koega ja väikese silmaga (12×12 mm) võrk marja-ja viljapuude kaitsmiseks lindude eest. Võrk on linnusõbralik, tugev ja pikaajaline. Väike võrgusilm ning tugev võrgunöör takistavad lindude võrku kinnijäämist ja lindude pääsemist võrgu alla.

Laiem valik saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!