Kui soovid talvisel või varakevadisel aknalaual näha õitsvaid tulpe ja nartsisse, siis on paras aeg hakata tegutsema.

Aiarahvas kammib praegu usinalt mööda aiaärisid, et leida uusi liike ja sorte kevadel õitsevate sibullillede sekka. Talv on aga nii pagana pikk ja kauneid õisi – kevadekuulutajaid – tahaks juba varem näha…

See on lillesõprade rõõmuks täiesti võimalik, sest sibullilli saab õitsema panna ka enne n-ö õiget aega. Seda nimetataksegi ajatamiseks. Kasutades ära sibullillede elutsükli eripära, saab teatud võtetega sundida sibula kasvama ja õitsema taime sundpuhkefaasi ajal.

 

Sibullille eluring

Tulpide, nartsisside ja teiste kevadiste sibullillede sibulad peavad läbima teatud pikkusega jaheda perioodi (n-ö külmtöötlus), muidu nad ei õitse. Avamaal kasvades läbivad nad selle loomulikul viisil, potis ajatamisel peame sibulatele ise jahedat aega pakkuma.

Sibullillede “paremaks mõistmiseksˮ on hea teada, kuidas kulgeb nende eluring õitsemisest õitsemiseni. Tinglikult võib selle jagada neljaks perioodiks.

  1. Hoogne kasv. Kasvavad lehed, taim õitseb, valmivad seemned. Samal ajal kogunevad sibulasse ehk säilitusorganisse toitained. See periood lõpeb taime maapealsete osade (õied, õievarred, lehed) ning enamasti ka juurte kuivamisega. Sibul on oma töö ära teinud ja tahab nüüd korralikult puhata.
  2. Sügavpuhkeperiood. Sel ajal ei õnnestu taime kasvama sundida. Sibulas toimuvad biokeemilised ja morfoloogilised muutused, mille kulgu mõjutab enamasti temperatuur.
  3. Aeglane kasv. Tekivad uued juured, hakkab arenema võsu. Puhanud sibulad, mis sügisel peenrale istutati, juurduvad. Sel perioodil vajab taim jahedust (külmtöötlus), samas peab olema aga küllaldaselt niiskust. Aeglane kasv kestab novembri-detsembrini.
  4. Sunnitud puhkeperiood. Avamaale istutatud sibul ei saa talvel edasi areneda ebasoodsate tingimuste tõttu: on liiga külm, külmunud pinnasest ei saa vett kätte jne. Aga kohe, kui saabuvad soodsad olud (soojus ja niiskus!), algab hoogne kasv. Nii saabki ajatamisel sättida õite avanemise soovitud ajale.

 

Nii meelitad tulbid õitsema

Ajatamiseks vali varased sordid, sest need hakkavad kiiremini õitsema.

* Aseta sibulad paberkotis või marlisse mähitult külmkapi alumisse sahtlisse (mitte sügavkülma!) ja hoia seal 12 nädalat.

* Külmaperioodi (0–9°) võivad sibulad läbida ka anumasse istutatult mõnes jahedas ruumis (keldris, kasvuhoones, verandal).

* Kasvusubstraadiks sobib vabalt neutraliseeritud freesturvas, sest taim kasvab põhiliselt sibulas olevate toitainete varal.

* Istuta sibulad 1–3 kaupa potti nii, et sibula tipp jääb mulla pinnale.

* Kasta potid korralikult läbi.

* Aseta potid aknalauale või selle lähedusse võimalikult valgesse kohta. Valgus on kasvuks ja õitsemiseks väga tähtis!

* Õisi saad näha 40–50 päeva pärast.

* Ära unusta potte kasta, sest enne õitsemist ja õitsemise ajal tahavad tulbid palju juua.

* Kui õienupud hakkavad värvuma, lisa kastmisvette 1–2 korda õitsvatele toalilledele mõeldud vedelväetist (õitsemist soodustav väetis sisaldab vähe lämmastikku, palju fosforit-kaaliumit ning kindlasti mikroelemente).

 

Nartsissiõisi enne kevadet

Nartsissisibul vajab jahtumiseks ehk külmtöötluseks 12 nädala jooksul 7–9° temperatuuri. Sel ajal areneb sibula kannal olevast pungast võsu sibula tipuni. Ajatamiseks kasuta kindlasti suuremaid sibulaid, ümbermõõduga 14–18 cm. Liiga väikesed ei jaksa õitsema minna.

Tee nii:

 * Pane sibulad neutraliseeritud freesturbaga täidetud potti, nii et tipud jäävad välja. Kasta turvas korralikult läbi ja lase sibulatel 4–6 nädalat juurduda (sobiv temperatuur 10–15°).

* Nüüd alusta külmtöötlust. Sobiv jahe (7–9°) koht on näiteks kelder, eeskoda või veranda. Aeg-ajalt kasta potte, et turvas püsiks mõõdukalt niiske.

* Külmaperioodi lõpusirgel hoia pottidel silm peal: kui võsu ulatub sibula tipust 5–6 cm kõrgemale, on paras aeg potid sooja tuppa tuua. Nüüd kulub õite avanemiseni veel kuni 25 päeva.

 

Teine võimalus nartsissidele:

* Sibulatele vajaliku külmaperioodi andmiseks hoia neid paberkotis või hõredasse riidesse mähitult külmkapi alumises osas 12 nädalat. Ära pane neid sügavkülma!

* Seejärel istuta sibulad potti ja kasta turvas korralikult läbi. Hoia potte paar nädalat kohas, kus on 10–15° sooja. Sel ajal sibulad juurduvad.

* Nüüd vii potid sooja ruumi (18–20°), kus algab hoogne kasv. Õisi võid näha juba paari nädala pärast.

* Kosuta õitsvaid nartsisse kord-paar õieväetise lahusega.

 

Üks tore VIDEO, kus õpetatakse sibullilli potti istutama.

 

Kui on soovi lisaks tulpidele ja nartsissidele varakevadel aiasnäha ka teisi lilli, saab Horticom aidata, meie valikus on näiteks ka krookused, hüatsindid ja ülased!

 

Horticom soovitab:

 562340

Vita Verde tulbisibulad

Horticom pakub oma Vita Verde sarjas tulbisibulaid  – värvide mõttes on valik samuti kirju ja ka tulbivälimus võib olla eriline – nii “narmendava” otsaga, kui ka sileda äärega, nii piklikuid kui ümaraid. Pildil üks varasemaid sorte – Orange Emperor. Nagu nimi viitab, on sordil  valitsejale sobivalt kroonile sarnase kujuga õis.

Hakkavad õitsema juba aprillis ja kasvavad kuni 40 cm pikkuseks.

Vita Verde valikus 30 toodet, mille võimalused ja värvid leiad SIIT.

 

        
 Untitled-579

JUB tulbisibulad

Ka JUB pakub suurepärast valikut eirnevaid tulbisorte, nii väikseid, kui suuri, nii ühevärvilisi kui mõnusalt kirjusid.

Allpool ainult väike valik erinevaid varajasi JUB tulbisibulaid.

Untitled-1580 Untitled-1206 Untitled-1213 Untitled-1218 Untitled-2253 Untitled-1255 Untitled-1210

Untitled-1208  Untitled-1212Untitled-1261Untitled-1564 Untitled-1214 Untitled-2269 Untitled-1259

 562520Vita Verde nartsissid

Vita Verde pakub nelja erinevat sorti nartsisse. Kõige varasem nartsissisort on ICE KING.

Kuninglikult valge ja pakub silmailu kevadisele aiale!

Vita Verde valikus 30 toodet, mille võimalused ja värvid leiad SIIT.

 

 Untitled-1293

JUB nartsissivalik

Horticom pakub suures valikus erinevate suuruste ja värvidega nartsisse. Pildil February Gold, mis kasvab kuni 25 cm pikkuseks ja võib soojema talve korral lume alt välja piiluda juba veebruaris! Too kevad endale lähemale.

Allpool väike valik varajasi JUB nartsisse, mis hakkavad õitsema märtsis-aprillis.

Untitled-2254 Untitled-597 Untitled-1268 Untitled-1594 Untitled-1270 Untitled-1272

Untitled-1276 Untitled-1595 Untitled-1636 Untitled-1291 Untitled-581 Untitled-604

 Untitled-1425

JUB krookused (erinevad värvid)

Horticom pakub mitmekülgsetes värvides JUB krookuseid.

Kõik tahavad end pea maa alt välja pista juba veebruaris-märtsis!

Untitled-1330 Untitled-1331 Untitled-1332 Untitled-1422 Untitled-1423 Untitled-1598Untitled-1435

 Untitled-1118

JUB hüatsindid (erinevad värvid)

Horticom pakub erinevaid Jub hüatsindi värvivalikuid – erinevad lillades ja roosades toonides värvivalikud, ning ka valged ja kollased.  Igaüks leiab oma lemmiku!

Hakkavad õitsema juba aprillis ja kasvavad kuni 25 cm pikkuseks.

Untitled-1107 Untitled-2249 Untitled-1109 Untitled-1111 Untitled-1606 Untitled-2429 Untitled-2434

 green basics top planter 40cm lime green 8711904266394 ELHO heleroheline istutuspott Green basics Top 40cm

 

Iga taim vajab kohta kuhu ta panna, Elho pakub erinevaid istutuspotte ja -kausse.

Seda mudelit on võimalik valida nii 30 cm kui ka 40 cm suuruses potte, värvivalikus tumehall ja roheline.

 

 green basics bowl 33cm living black 8711904138066.p1

ELHO hall istutuskauss Green basics 33cm

 

Elho pakub sellel mudelil istutuskausse suuruses 27 cm, 33 cm ja 38 cm. Kõigil suurustel on võimalik valida hallikas-musta või pruuni värvi kausse, 33 cm kaussi on võimalik saada ka lillakat või helerohelist tooni.

 

 green basics campana 30cm cherry 8711904199968.p1

ELHO lilla istutuspott Green basics Campana

 

Sellise disainiga potti on võimalik saada suurustes 25 cm tumehallis ja pruunis toonis, 30 cm pruuni ja lillakat ja 35 cm tumehallina.

 

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti!