Tomatitaim kasvab tugevaks ja kompaktseks siis, kui valgust on palju ja ruum pole liiga soe. ära unusta istikuid ka väetada!

Aknalaudadel sirguvad praegu tomatitaimed. Kui võimalik, hoia potte veidi jahedamas (17–20°), aga kindlasti valges kohas, et istikud liiga ruttu ei kasvaks. Jahedas areneb tihedam lehestik ja vars muutub tugevamaks. Kui ruumis on valgust vähe, peaks seal olema veelgi jahedam (15–16°), et taimed välja ei veniks. Paljud eriti tublid kasvatajad tassivad taimed päevaajaks kasvuhoonesse kosuma. Seal on istikutel eriti hea olla: valgus paistab otse ülalt ja ka kõigist külgedest.  

Millega ja kuidas väetada Sirguvaid tomatitaimi tuleb kindlasti väetada, sest istikute ettekasvatusaeg on pikk ja külvimullad ei sisalda piisavalt toitaineid. Taime saagikus sõltub aga oluliselt sellest, kuidas tema eest juba enne õitsemist hoolitseda: kui regulaarselt väetada, on loota ka rohkelt vilju. Kõige sobivam on spetsiaalne tomativäetis, mis sisaldab õiges vahekorras kõiki tomatile vajaminevad toitained. Võid kasutada ka köögivilja- ja maitsetaimeväetist. Istik vajab toitaineid oluliselt vähem kui suur taim. Sageli on juba väetisepudelil kirjas õige kogus istikute väetamiseks. Kui ei ole, siis lisa kastmisvette vaid kolmandik pakendil antud kasutusnormist. Suuremaks kasvades hakkavad taimedel lehed kokku puutuma, kui potid on tihedalt üksteise kõrval. Taimed hakkavad nüüd valguse pärast konkureerima ja võivad välja venida. Tõsta potid laiali, et kõigil oleks valgust ja kasvuruumi.  

Tugev päike võib liiga teha Mustad potid neelavad hästi soojust ning tugeva päikesega kuumeneb muld üle.  Kuumaks köetud aknalaual on ka aurumine tugev ning muld kuivab kiirelt. See kõik pärsib istiku arengut. Olukorra lahendab lihtne nipp: mässi ümber pottide valge paber, sest hele pind tõmbab halvemini soojust ligi. Päikselisel päeval on ohus ka noorte taimede õrnad lehed, sest tugev päikesekiirgus võib neid kergesti kõrvetada. Varju saamiseks kinnita aknaklaasile valge paber või õhem katteloor.  

Kuidas taimi karastada Kui päevad on juba soojad, aga ööd taimede väljaistutamiseks veel liiga külmad, tasub hakata istikuid karastama. Tõsta nad esialgu välja vaid mõneks tunniks, tasapisi pikenda õues oleku aega. Jälgi, et tugev päike otse peale ei paistaks. Istikute karastamisega näed küll veidi vaeva, kuid see tasub end ära. Tänu karastamisele pole hiljem, kui taimed on juba kasvuhoonesse istutatud, kerged öökülmad neile enam ohtlikud. Seda, et mai lõpus − juuni algul mõni öö veel ootamatult miinuskraadidega on, juhtub meil ikka. Kütteta kasvuhoonesse on paras aeg istutada tomatitaimed mai teisel poolel, kui suurem öökülmaoht on möödas ja mullas on vähemalt 15º sooja. Madalad tomatisordid istuta enne õite avanemist, kõrgekasvulistel peavad esimesed õied enne istutamist olema juba avanenud.

Horticom soovitab:

Horticomi tomativäetis kastmiseks 200g ja 750g.

Tomativäetis kastmiseks toetab taimede kiiret kasvu ning tagab rikkaliku õitsemise, viljumise ja kõrge saagikuse. Väetise piisav kaaliumisisaldus tagab suured ja maitsvad viljad.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti või www.aednik24.ee