Kasvu algul ehk kuni viljakandeperioodini vajavad taimed suurel hulgal lämmastikku, seejärel aga palju kaaliumi

Saagi kasvatamiseks vajavad tomatitaimed palju toitaineid. Kui valmistasid kasvukoha korralikult ette – kaevasid mulda suurema koguse kõdusõnnikut, taimekomposti või mereadru –, siis taimi tõenäoliselt suvel enam rohkem kosutama ei pea. Eriti hästi sobib tomatile toitainete tasakaalu poolest hobusõnnikukompost, mida saab osta pakendatult ka aianduskauplustest. Lisaks toitainete lisamisele muudab kompost ja muu orgaaniline aine mulla ka õhurikkaks, mis tomatile väga meeldib. Aga kui tundub, et taimed on kuidagi kahvatud ja võiksid olla tugevamad, tuleb neile anda toitu lisaks. Lisa kastmisvette tomati- või köögiviljaväetist.  

Lämmastikku nõgesest, kaaliumi varemerohust

Hästi ergutab kasvu ka lämmastikurikas kõrvenõgeseleotis, mis sisaldab ka väga vajalikke mikroelemente. Seda tasub lisada kastmisveele seni, kuni taimed veel hoogsalt kasvavad ja moodustuvad esimesed viljakobarad, tavaliselt juuli keskpaigani. Kuidas teha ja kasutada nõgeseleotist? Pane mõnda suuremasse anumasse niipalju nõgeseid kui neid annab sinna sisse pressida. Aseta peale raskus (nt suurem kivi), et nõgesemass jääks pärast anuma veega täitmist üleni vee sisse. Esimest korda võid kasutada leotist juba järgmisel päeval (24 tunni pärast). Kastmislahuse paras kangus on 1:5 (1 osa leotist, 5 osa vett). Nüüd lisa nõgesetünni uuesti vett, et see oleks ääreni täis. Seejärel pane tünnile kaas peale ja jäta kaheks nädalaks seisma. Aeg-ajalt sega nõgesemassi. Leotis läheb käärima ja nüüd saab sellest kääritis. Kastmislahus tee samuti vahekorras 1:5. Rammusa nõgeseveega kasta kahe nädala tagant.  Juuli teisel poolel algab põhiline saagikandeaeg. Viljade arenguks läheb nüüd vaja palju kaaliumi. Tomati eriväetistes on sellega arvestatud. Aga kui aias kasvab varemerohtu, saab teha kaaliumirikka kosutava “joogiˮ hoopis sellest vägevast ravimtaimest. Varemerohu lehti võib lisada juba tomatitaimede istutamise ajal istutusauku.

Kuidas taimi kujundada

Tomatisorte on kolme kasvutüüpi: kõrgekasvulised (indeterminantsed), madalad (determinatsed) ja poolkõrged (pooldeterminantsed). Kõrgeid sorte võib kasvatada ka kaheharulisena, kuid ühe haruga taime on lihtsam toestada ja ka saak valmib veidi varem. Lehekaenaldesse tekkivad külgvõrsed tuleb pidevalt juba väiksena ära näpistada. Latv murra ära augusti alguses, et taim jõuaks kõik juba arenenud viljad suureks kasvatada. Viimase kobara peale peab jääma paar-kolm lehte. Poolkõrgetel sortidel eemalda 3–4 alumist külgvõrset, teised jäta kasvama, sest neile tekivad kohe õiekobarad. Taim lõpetab 6.–7. kobara järel tavaliselt ise kasvu. Madalatel sortidel lase külgvõrsetel kasvada. Kui taim muutub aga liiga tihedaks, võib mõned alumised ja vajadusel mujaltki siiski ära võtta.  

 

Horticom soovitab:

 1_1-ctm20-d-2012

COMPO TOMATI- JA KÖÖGIVILJAMULD 20L

Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Tagab taimedele optimaalse ja tervisliku keskkonna köögiviljade saagikuse tõstmiseks ja kaitseks haiguste eest. Taimed tugevad ja viljad aromaatsed

 1_5-ltm-850_2013

COMPO PIKAAJALISE TOMATIVÄETIS 850G (KUNI 6 KUUD)

Ühekordsest väetamisest piisab terveks hooajaks. Kõik olulisemad põhi- ja mikrotoitained igas teras hoolitsevad tugeva õie ja terve kasvu eest. Vastupidav haiguste ja kahjustuste eest. Sobib köögiviljadele ja maitsetaimedele.

 1_2-biotmfl-1_de_3d

COMPO TOMATI JA KÖÖGIVILJADE VÄETIS 1 L

Vedelväetis tomatitele ja köögiviljadele. Saagikus kahekordistub. Saadused on aromaatsed. Taim on tugev ja terve.

 biohuumus-tomatile

SEKLOS BIOHUUMUSEL PÕHINEV MULLASEGU TOMATITELE, PAPRIKALE JA BAKLAŽAANIDELE 10 L

Biohuumusel põhinev mullasegu, valmistatud kui istutamisalus, mis on mõeldud tomatite paprikate, baklažaanide, kurkide ja teiste aedviljade seemnete külvamiseks, aedviljaistikute ümberistutamiseks ja kasvatamiseks, istutuspinnase parandamiseks. Segus leiduvad orgaanilised ja mikrobioloogilised ained parandavad silmnähtavalt pinnase struktuuri, elustavad pinnase mikrobioloogilist aktiivsust. Segu kasutamisel idanevad seemned kiiremini, istikud juurduvad paremini, areneb välja tugevam juurestik, taimed omandavad vastupanuvõime keskkonna negatiivsete tegurite suhtes, tugevneb immuunsus haiguste suhtes.

Laiem valik saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti!