Kevadel on müügil suures valikus erinevaid kartulisorte. Tahaks ju kõike oma peenral kasvatada ja sügise saabumisel maitsta, kuid paraku tuleb teha valik paari sordi kasuks. Kuidas valida õige sort?

Kartulit on võimalik valida erinevate näitajate abil. Võib valida kasvuaja, mugulate väljanägemise või otstarbe järgi.

Kartulitel, nagu ka teistel köögiviljadel, on erinevad kasvuajad. Olemas on nii varajased, keskvalmivad kui ka hilised sordid. Väga varajase valmimisajaga sort on `Solist´, mille mugulaid saab maitsta juba jaanipäeva paiku. Keskvalmivad sordid on näiteks `Adretta´, `Penni´, `Birte´, `Gala´, `Goldmarie´ ja `Baltic Rose´.

Jaanipäeva paiku värske kartuli saamiseks tasub alustada mugulate eelidandamisega juba isegi märtsi lõpust. Idanemise kiirendamiseks tuleb tuua mugulad sooja, +15…16 oC, valgusküllasesse ruumi. Värskeks kartuliks sobib imeliselt sort `Solist´. Kui köögis kartulikotis hakkasid mugulad kasvama, siis tasub panna mugulad valguse kätte idusid kasvatama.

Kartulisortide valik on viimaste aastatega tublisti suurenenud. Tänapäeval võib leida meile tavapärases kollakas kuues kartuleid, kuid võib leida veel punakaid ja isegi lillaka koorega isendeid. `Blue Congo´ on näiteks tumelilla koorega kartulisort, mille sisu on ka ilusat lillakat tooni. Punaka koorega ja tumekollase sisuga on `Baltic Rose´, mis peale keetmist tumeneb minimaalselt, nagu ka `Gala´. Peale keetmist ei tumene `Penni´, `Birte´ ja `Goldmarie´. Kartulit `Penni´ võib pidada isegi nn beebikartuliks, kuna mugulad jäävad üsna väikesteks ja neid võib süüa koorega.

Kartuli auks tehakse igal pool festivale. Isegi meil Eestis toimub iga aasta kartulifestival. 2018. aasta Kartulifestivalil valiti Rahva lemmikuks kartuli `Gala´, sort `Penni´ sai samas kategoorias aga teise koha. `Goldmarie´ valiti maitsetesti võitjaks 2018. aastal maailma suurimal toidumessil „Grüne Woche“.     

Otstarbe järgi võib jaotada kartulit kas keedu-, salati-, prae-, pudru- või ahjukartuliks. Salatikartuli korral mugul ei lagune keetmisel ning konsistents on tahke ja kõva. Salatikartuliks sobivad `Baltic Rose´, `Goldmarie´ ja `Birte´. Keedu- ja praekartuliks sobivad peaaegu kõik kartulisordid. Väga hea pudrukartul on `Adretta´, mis keetmisel laguneb täielikult ja jääb üsna jahuseks. Kui on soov valmistada kodust friikartulit, siis sordid `Adretta´ ja `Gala´ on selleks otstarbeks justkui loodud. Nendest sortidest valmib ka imemaitsev ahjukartul.

Tööstuse tarbeks kasvatatavatel sortidel on oluline mugulate tärklisesisaldus, mis peab olema vähemalt 14% ja kõrgem. Tööstuse kartul on mõeldud peamiselt tärklise tootmiseks, kuid vähesel määral toodetakse ka krõpse ja kartulivahvleid. Tööstuskartul on näiteks `Arielle´ ja `Esmee´. 

Kui aga peenramaast jääb kartuli kasvatamiseks puudu, siis on võimalik panna kartul kasvama spetsiaalsesse kartuliistutuspotti, mis sobib suurepäraselt nii terrassile, rõdule kui ka peenarde vahele. Kartulitaimedel on väga dekoratiivsed õied, mis ei jää ilu poolest suvelilledele alla.

Tutvuge ka Horticomi pakutavate kartulisortidega 2019.aastal. Vaata infolehti.