07.02

Lähipäevil tuleb ära osta külvimuld, sest järgmisel nädalal võiks hakata külvama juba tšillisid, maguspaprikaid ja begooniaid. Märtsis läheb juba suuremaks ettekasvatuseks. Müügil on palju erinevaid külvisubstraate, kuidas teha õige valik?

 

Õigesti valitud külvimullast sõltub, kuidas seemned idanevad ja milline on tärganud taimekeste edasine käekäik. Ideaalne külvi- ja kasvusubstraat ei kuiva liiga ruttu läbi, on sobiva happesusega ning selles pole umbrohuseemneid, taimehaiguste tekitajaid ega kahjureid.

Müügil olevate külvi- ja pikeerimismulla pakenditelt tasub uurida, millest segu koosneb. Saada on nii aianduslikku freesturvast kui ka aiamullale sarnaseid koostisi. Väetist on külvimuldadele lisatud napilt, sest seeme tahabki tärgata ja taim kasvu alustada lahjemas keskkonnas.

Külv õnnestub siis, kui kasvusubstraadis pole haigustekitajaid. Kui avad koti ja tunned seenelõhna, siis sellist külviturvast või -mulda ära kasuta. Suure tõenäosusega külv hukkub, sest arenev pisiseente tihe niidistik ei lase läbi õhku ega vett ja kasutab ära toitained.

 

Turbarohke või turbavaba külvisegu?

Oluline on teada, kas tegu on turba või mullaga, sest neil on erinev niiskusrežiim.

Kõik teavad, kui keeruline on turbamulda kasta, kuna see kuivab väga kiirelt. Korralikus külviturbas on kindlasti ka liiva või perliiti/vermikuliiti (suure veeimavusvõimega peenike mineraalne materjal), et niiskus säiliks paremini.

N-ö turbapõhised külvimullad on lubjatud, et nende happesus oleks aedvilja ja lillede kasvuks sobiv ehk nõrgalt happeline (pH 5,6–6,5). Tasub teada, et puhas neutraliseerimata turvas on enamiku taimede jaoks liiga happeline (pH alla 5,5) ega sobi taimede ettekasvatamiseks.

Enne külvama asumist niisuta külviturvas korralikult läbi. Kui kotis on liiga kuiv kraam, vala sinna vett ja lase öö otsa imenduda. Kuivavõitu turbas ei ole piisavalt idanemiseks vajalikku niiskust ning seemned idanevad halvasti või ei idane üldse.

Turbamullas sirguvad  istikud tarvitavad selles olevad toitained ruttu ära ning jäävad nälga. Neid tuleb hakata kindlasti väetama.

Saadaval on ka turbavaba külvimuld, mis koosneb 100% looduslikest taastuvatest koostisosadest. Tegemist on Compo BIO külvi- ja maitsetaimemullaga ja see sisaldab kvaliteetset kompostmulda, puidukiudu, kookosturvast ning on rikastatud sarvejahu ning sõnnikuga. Muld on neutraalne, õhulise struktuuriga, hea veeimamisvõimega. Lisatud on väetisekompleks, mis on kohandatud noorte taimede ja seemnete vajadustele vastavaks, et tagada idanemine ja tugeva kasv.

Peen ja jäme struktuur

Väga väikesed seemned (nt petuunial, lobeelial) vajavad peene struktuuriga mulda. Kui nad külvata jämeda struktuuriga mulda, kaovad tillukesed seemned suurte osakeste vahele lihtsalt ära. Tõusmetel on raske ja vahel lausa võimatu nende vahelt välja trügida.

Suurematele seemnetele (nt tomatil ja paprikal) sobib jämedakoelisem muld, mis on õhuline ning istikud saavad kasvatada korraliku juurepalli. Sõredama struktuuriga külvimuld sobib ka pikeerimiseks ja ümberistutamiseks.

 

Külvimuld oma aiast

Mulla võib võtta ka koduaiast, kuid sel juhul tuleb see kindlasti ahjus läbi kuumutada, et hävitada haiguseosed, kahjurid ja umbrohuseemnete elujõud. Koduaia kompost võib olla liiga happeline. Kodustes tingimustes saab mulda neutraliseerida aialubja, kriidipulbri ja kasvõi purustatud munakoortega.

 

Hea valik – kookosmuld

Suure ja raske külvimullakoti asemel võib osta hoopis väikese ja kerge kookosmulla briketi, mis mahub vabalt suuremasse käekotti.

Brikett on kokku pressitud peenestatud kookospähklikoortest. Vees ligunedes hakkab brikett paisuma ja sellest saab suure anumatäie kobedat substraati, mis on lausa ideaalne: peaaegu steriilne, ei sisalda haigustekitajaid, umbrohuseemneid ega kahjureid. Kookosmuld säilitab turbapõhistest muldadest märksa pikemalt niiskust.

Õhulises kookosmullas areneb istikutel ilus juurestik ja nad kasvavad paremini. Toitaineid on kookosmullas aga minimaalselt ja tärganud taimi tuleb üsna pea hakata kosutama mõne loodusliku väetisega (mereadru ekstrakt, vihmaussikomposti leotis).

Nõrgalt happeline kookosmuld sobib enamiku aiataimede ettekasvatamiseks.

 

Sobib ka kaktuse- ja ürdimuld

Kui on kavas ümber istutada kaktus, aaloe või mõni muu sukulent, siis saab nende tarbeks ostetud spetsiaalset kaktusemulda edukalt kasutada ka külvamiseks. Nimelt on paksulehelistele mõeldud turbamullasegud kerged, õhulised, nõrgalt happelised ja suhteliselt toitainevaesed. Kõik need omadused sobivad igati tärkava külvi vajadustega.

Ka spetsiaalsed maitsetaimemullad on õhulised ja lahjad, neidki võib kasutada lille- ja köögiviljataimede külviks ja ettekasvatuseks.

 

Horticom soovitab:

Compo BIO külvi- ja maitsetaimemuld 5 L ja 20 L

100% looduslikest taastuvatest koostisosadest muld sisaldab kvaliteetset kompostmulda, puidukiudu, kookosturvast ning on rikastatud sarvejahu ning sõnnikuga. Muld on neutraalne, õhulise struktuuriga, hea veeimamisvõimega. Lisatud on väetisekompleks, mis on kohandatud noorte taimede ja seemnete vajadustele vastavaks, et tagada idanemine ja tugev kasv.

Cocos_Potting_soil_UK Seklos kookosbrikett (substraat kookospähkli koortest)

Universaalset kookose substraat, mis on mõeldud seemnete külvamiseks, lillede, toataimede istutamiseks ja ümberistutamiseks ning sibullillede istutamiseks. Substraati võib segada võrdsete osadena aiamullaga ning kasutada taimede ning põõsaste multšimiseks. Brikett (600 g) tuleb panna istutamisnõusse ja valada peale 3 l leiget vett, oodata umbes 1 5minutit. Enne kasutamist segada. Briketist saab ca 8-10 l kookosturvast.

4008398112219_Kaktusemuld_Compo Compo kaktusemuld 5 l

Sisaldab kvaliteetset turvast, kvartsliiva ja aeglaselt eralduvat väetist. Õige pH-tase laseb lämmastikühenditel eralduda. Sisaldab juurekasvu aktivaatorit Agrosil®. Sobib kaktustele ja sukulentsetele taimedele.

Horticom seemned

Saadaval mitmed erinevad sarjad:

  • Köögiviljaseemned
  • Lilleseemned
  • Maitsetaimede seemned
  • Idandid
  • Ökoseemned
  • Green Life sari
  • Lucia sari
MOUSSE2 Rostaing aiakindad

Rostaing pakub tippkvaliteediga aiatöökindaid nii naistele, meestele kui ka lastele.
Kõik kindad on väga mugavad, hingavad, vastupidavad ja pestavad.

Rostaing on Prantsuse firma, mis omab läbi kahe sajandi kinnaste valmistamise kogemust. Kõigil nende tegevustel on üks eesmärk, toota kaitsvaid kindaid, et sinu käed jääksid sulle kõige usaldusväärsemaks töövahendiks. Rostaing on kinnaste kvaliteedisüsteemi üles ehitanud järgides ISO standardeid. Toormaterjalid on läbinud põhjaliku kontrolli erinevate tootmistsüklite jooksul (ISO 9001). Ettevõte töötab järjepidevalt keskkonnamõjude vähendamise suunas.

keira051 Keira kastekannud (2 l ja 5 l)
Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.

Saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee!

Meie  edasimüüjad.