Herilased, kes seni maiustasid maasikate, vaarikate ja kirssidega, ootavad nüüd kannatamatult viinamarjade valmimist. Aiapidaja, aeg on valmistuda vasturünnakuks!

Kohe, kui kasvuhoones hakkavad valmima viinamarjad, on platsis ka herilased. Nii nagu inimestele, meeldib neilegi maiustada magusate viinamarjadega. Aplad kollasevöödilised putukad uuristavad marjad seest täiesti tühjaks, nii et järgi jäävad ainult kestad.

Vigastatud marjadelt on magusat mahla mugav imeda kärbestel ja mesilastelgi. Kui herilasi on väga palju, lausa tuhandeid, võivad nad rikkuda suurema osa saagist, halvimal juhul aga nahka pista kõik viinamarjad.

Mõne viinamarja võib siiski herilastele jätta, sest tegelikult on nad ju aedniku sõbrad, kuna toidavad oma “lapsiˮ sääskede, kärbeste jm putukatega, kelle hulka satub ka üksjagu kahjureid ja nende vastseid. Kõigest hoolimata ei taha aga kogu hoole ja armastusega kasvatatud viinamarjasaaki herilastele tänutäheks jätta! Eestis kasvanud viinamari on ju eriliselt maitsev ja puhas, tõeline delikatess võrreldes poeviinamarjadega.

Magus jook meelitab lõksu

Herilaste püüdmisega tasub alustada juba suve keskel. Herilaselõksu tegemiseks on vaja vaid suurt 3-liitrist klaaspurki ja 1,5–2 liitrist plastpudelit. Lõika plastpudeli ülemine osa ära ja säti tekkinud lehter purgi suudmesse. Täida purk poolenisti magusa vedelikuga, eriti hea, kui see ka käärib: sobib moosivesi, marjamahl, eriti hea pidavat olema kääriv õunamahl. Ka õlu mekib herilastele hästi, kui selle sisse segada ka suhkrut. Peibutuseks võid kasutada ka mett, kui sul väärt kraamist kahju pole. Lehtri kaudu pääsevad herilased purki joomingule, aga pärast, kui pea juba uimane, ei suuda enam kitsast väljapääsu üles leida ja upuvad.

Teine võimalus on riputada viinapuu okste külge liitrised plastpudelid ja täita need kolmandiku kuni poole ulatuses magusa kääriva joogiga. Sellest püünisest pole samuti erilist lootust pääseda.

Võib teha ka nii: lõika plastpudeli küljele poolring ja painuta plastik nö maandumisrajaks. Kork jäta pudelile peale. Sisse vala kange õlu koos suhkruga. Pidi olema eriti tõhus püügivahend.

Kõige õigem on herilasetõrjet alustada aga lausa aprillis ja mais, kohe kui saabuvad soojemad ilmad. Herilased ärkavad sel ajal talveunest, lendavad toitu otsima ja hakkavad pesa ehitama. Kui nad sel ajal nad kinni püüda, jääb hulk pesi tegemata, uued pered loomata ning järelkasv tulemata.

Kobarad kotti peitu

Sageli eelistavad herilased aga ikka ehtsat marja ega lase end ära petta magusa joogiga. Siis aitab vaid füüsiline barjäär, näiteks katteloor või imepeene silmaga võrk. Mässi see ümber põõsa, servad kinnita hoolikalt pesulõksudega, et magusajanus herilased ei saaks vahelt läbi pugeda.

Kui on aega ja tahtmist, võib ilusamate kobarate ümber sättida kaitseks paberist või marlist koti. Sobib ka kilekott, kui sinna torkida õhuauke.

Kõrvahargid teevad samuti pahandust

Lisaks herilastele tasub viinamarjade valmimise ajal pidada silma peal ka kõrvaharkidel. Nad on küll kasulikud putukad, kuid kahjuks rikuvad viinamarju. Neid hakkavad nad järama juba enne herilasi, kahjustatud kohtadest nõrguv mahl meelitab kohe kohale ka tüütud kärbseparved.

 

Sobilikke tooteid saab osta meie edasimüüjatelt ja  www.aednik24.ee.

Horticom soovitab:

Silva_Country

Herilase mahlapüünis Country 

Püünise abil saab vabaneda tülikatest herilastest. Meelitab herilasi ligi ööpäev läbi. Peibutiseks kasutada mahla või mõnd teist magusat jooki. Püünise võib sobivasse kohta üles riputada või asetada tasapinnale. Mõju kestab kolm nädalat või kuni püünis herilasi täis saab. Püünis tühjendada (ettevaatlikult, sest mõned herilased võivad veel elus olla) ja täita värske peibutisega.

Aerosool Biolit herilased P0482

Herilas aerosool Biolit Plus 400ml

Efektiivse ja kiire mõjuga aerosool herilaste ja vapsikute vastu. Vahend halvab putukad koheselt tänu suuremale toimeaine hulgale ja külmetavale efektile. Tänu uudsele pihustile saab vahendit pritsida kaugemale ja täpselt soovitud kohale.

Herilase_ja_vapsiku_puunis_Arox

Herilase ja vapsiku püünis AROX

Looduslikul toimeainel põhinev püünis herilaste, vapsikute ja mitmesuguste kärbeste püüdmiseks välistingimustes, aedades ja põllumajandushoonetes. Kaitseb tõhusalt tänu unikaalse koostisega peibutusvedelikule ja spetsiaalsele püünisele. Toimeaine: looduslik peibutussööt. Püünis ei meelita ligi teisi putukaid, mistõttu on  ohutu mesilastele ja teistele kasulikele putukatele. Komplekt sisaldab püünist ja 200 ml vedelat atrakanti. Püünis on taaskasutatav, selleks on müügil eraldi täitevedelik.