10.05

Ilus muru saamiseks ära mulla arvelt kokku hoia ning valmista aluspind korralikult ette.

Uus kodu sai valmis, nüüd on vaja õuele ka pehmet muruvaipa. Selle võib rajada ise või lasta teha haljastusfirmal. Aga ka viimasel juhul on aiaomanikul kasulik teada, kuidas seda tööd tuleb teha. Muru rajamisel tehtud vigu on hiljem väga keeruline parandada.

 

Mulla ostmisel ole hoolikas

Paljud muru hädad on tingitud kehvast mullast. Murukõrrelised kasvavad kõige meelsamini kergel liivasemal mineraalmullal (saviliiv- või kerge liivsavi). Turbal põhineva kompostmulla puuduseks on see, et murupind võib jääda vetruv.

Enne tellimist tasub teha mulda müüva firma kohta veidi kodutööd ja uurida, milline on pakutava mulla koostis. Eriti hea oleks teada saada, kus on sama mulda varem kasutatud. Nii saad kontrollida, kui hästi see murutaimedele kasvamiseks sobib.

 

Õhuke mullakiht toob hiljem lisakulusid

Korralikku mulda peab olema pärast tihendamist 15–20 cm paksuselt, minimaalselt 12 cm. Kuigi mullakoormate peale võib kuluda päris kopsakas summa, ei ole mõistlik siin kokku hoida. Tasub teada, et liiga õhukesele mullakihile rajatud muru on hiljem hulga kallim hooldada: seda tuleb palju rohkem kasta ja ka väetist vajab selline muruvaip ilusana püsimiseks rohkem.

Kui muru rajab haljastusfirma, mõõda ka ise igaks-juhuks enne külvamist mullakihi tüsedus joonlauaga üle. Sellises tööde faasis on veel lihtne mulda lisada, seevastu hiljem, kui muru juba kasvab, on tehtud viga väga kallis ja tülikas parandada.

 

Siledale pinnale kulub vähem mulda

Korja tulevase muru kohalt kokku kõik, mis võib hakata segama mulla laotamist ja harimist: praht, kivid, puujuurikad, kännud jne.

Nüüd tuleb teha aluspind võimalikult tasaseks. Kui pinnases pole auke ja madalamaid kohti, kulub mulda vähem ja kogu murustatav maa-ala saab ühtlase paksusega mullakihi. Seega tasub aluspinna silumisega vaeva näha!

Alles siis, kui pind on korralikult ette valmistatud, võib hakata mulda laotama. Väiksemal maalapil saab hakkama labida ja käruga, suuremal pinnal on lihtsam tellida kohale Bobcat-tüüpi ekskavaator.

 

Planeeri mullapind tasaseks

Laota muld ühtlaselt laiali. Seejärel tuleb mullapind tasaseks planeerida. Selleks sobib hästi puupruss, aga asja ajab ära ka euroalus. Raskust enda järel köiega lohistades kandub muld kõrgematest kohtadest madalamatesse ja suuremad ebatasasused kaovad.

NB! Planeerimise käigus anna maa-alale väike kalle keskkohast servade suunas, siis ei kogune vihmaga vesi murule.

Mullapinna viimistlemiseks kasuta hõredate pulkadega plastreha. Tavaline raudreha on liiga tihe ja veab mulla kokku. Pind peab saama laudsiledaks. Kui sinna jäävad lohud, vajub neisse vihma- ja kastmisvesi ning muru muutub kollaseks ja hõredaks.

 

Rulli muld tihedamaks

Pärast planeerimist tuleb mullapind üle rullida. See tagab seemnetele ühtlase külvisügavuse ning samas toob esile ka ebatasasused, mida muidu ei märka. Sageli tuleb pärast rullimist pind uuesti üle planeerida.

Muld ei tohi jääda ei liiga tihe ega liiga õhuline. Kuidas teha kindlaks õige tihedus? See on lihtne: lase mõnel meesterahval kingaga mullale astuda – kui king vajub poole randi ehk 5–10 mm ulatuses mulla sisse, on tihedus paras.

Kui king vajub sügavamale, pole muld piisavalt tihe. Seda tuleb veel rullida, sest muidu tekivad murukamarasse kergesti ebatasasused. Kui mullale jääb aga vaid õrn kingajälg, on muld liiga tihedaks rullitud. Nüüd tuleb seda uuesti kobestada ja taas rullida.

 

Muld peab mõnda aega vajuma

Kogemused näitavad, et uue mullaga kaetud pind jääb ka pärast korduvat rullimist sügavamal kohev ja muru võib seetõttu muutuda hiljem ebatasaseks. Selle vältimiseks lase mullal vähemalt kuu aega vajuda.

Selline väike vaheaeg on vajalik ka teisel põhjusel: sel ajal tärkavad mullas olnud seemnetest või risoomidest umbrohud, mille saab siis hävitada.

Vajumisaega saab ka lühendada. Üks võimalus on mulda pidevalt tugevalt kasta. Teine variant on töömahukam: laota muld laiali mitmes kihis ning tasanda ja tihenda kergelt rullides igat kihti eraldi.

 

Soojas mulla tärkab rutem

Kõige kiiremini idaneb seeme siis, kui mullas on sooja 15°C ja rohkem. Muru tärkab siis 7–21 päeva jooksul.

Külva tuulevaikse ilmaga, sest tuul lennutab kerge seemne minema.

Ära võta seemet otse kotist! Vala koti sisu välja suuremasse anumasse ja sega läbi, sest murusegus olevate liikide seemned on erineva suurusega ning väiksemad kipuvad vedamise ajal koti põhja vajuma. Kui sa ei sega, võib külv tulla ebaühtlane.

Käsitsi seemet riputades ei jää tulemus kuigi ühtlane. Siin aitab kavalus: külva pool seemnekogusest maatükile pikisuunas, teine pool aga risti liikudes. Kindlam on kasutada külvikut, mis tagab õige külvinormi ja ühtlase külvi.

Rehitse seeme mulda. Selleks liiguta rehaga mulda kergelt edasi-tagasi ja sega seemned mullaga. Kasuta hõredate piidega reha, mis ei vea seemneid ja mulda kokku.

Nüüd rulli külvatud ala veel kord kergelt üle, et seemned saaksid kontakti mullaga. Ühtlasi aitab rullimine säilitada mullas niiskust.

Kuna murutaimede liigid idanevad erineva kiirusega, tärkab külv mitmes järgus mõne nädala jooksul. Sellepärast peab muld olema kuu aja jooksul külvisügavuselt püsivalt niiske, sest vaid siis tärkab muru ühtlaselt. Kuivaga tuleb vastrajatud murulappi iga päev hoolsalt kasta, vihmasel ajal pole niiskusega muidugi muret.

Horticom soovitab:

Talumuru_1kg

Talumuru 1 kg ja 10 kg

Tallamist taluv, valget ristikut sisaldav koduõuemuru.

Koostis:
Festuca rubra rubra 53% – punane aruhein
Festuca rubra commutata 10% – punane aruhein
Lolium perenne 35% – karjamaa-raihein
Trifolium repens 2% – valge ristik

Pakendid:
1 kg = 50 m²
10 kg = 500 m²

Trallimuru_1kg

Trallimuru 1 kg, 5kg ja 10 kg

Tihedat tallamist taluv õuemuru.

Koostis:
Lolium perenne 30% – karjamaa-raihein
Festuca arundinacea 25% – roog-aruhein
Festuca rubra commutata 25% – punane aruhein
Poa pratensis 20% – aasnurmikas

Pakendid:
1 kg = 50 m²
10 kg = 500 m²

Mõisamuru_1kg

Mõisamuru 1 kg ja 10 kg

Mõõdukat tallamist taluv esindusmuru.

Koostis:
Festuca rubra rubra 85% – punane aruhein
Festuca rubra commutata 10% – punane aruhein
Festuca rubra trichophylla 5% – punane aruhein

Pakendid:
1 kg = 50 m²
10 kg = 500 m²

 MAXFEEL - IT07 VIOLET

Rostaing nutiseadme puutetundlikud Maxfeel aia- ja töökindad

Nitriilvahuga kaetud peopesad ja sõrmeotsad. Erakordne haarduvus isegi rasvases ja õlises keskkonnas. Ilma õmblusteta. Sobivad käteosavust nõudvate aia- ja ehitustööde tegemiseks.

Kinnastel on “touchscreen” omadus st kinnast käest võtmata saab navigeerida puutetundlikke telefone ja ekraane. 

Värvus: lilla ja hall

Suurus: 7-8 (lilla), 9-10 (hall)

TOUCHSCREEN-2

OTSI KAUBA ETIKETILT!

Horticom Premium muruväetis

Premium muruväetis stimuleerib muru arenemist ja garanteerib intensiivse rohelise muru. Tegemist on profiväetisega, mis vastab kõikide muruliikide, eriti dekoratiivsete murude toitevajadustele. Sobib eriti hästi madalalt niidetavale murule. Väetises sisalduv kõrge lämmastiku tase soodustab muru laienemist. Murukamar muutub tihedamaks ja tugevamaks, mis omakorda takistab umbrohu ja sambla kasvamist. Iga väetise graanul on identse koostisega ning toidab muru 2-3 kuud. Muruväetis sisaldab minigraanuleid, mis sobivad eriti ühtlaseks väetamiseks. Kõrge lämmastiku tase muudab muru kiiresti roheliseks ja tugevaks. Suurendab talvekindlust. Profiväetis NPK 21-5-10.

 02240100401_Muruaaris_karbis_PRO_Valley

Valley View muru- ja kiviääris

Valley View muruääris on valmistatud tugevast mustast UV-kindlast polüetüleenist. Plastist muruäärise eelised on selle lihtne ja kiire paigaldatavus, pikaealisus ja sobivus erinevate aiajoontega. Murutaimede levik peenrasse on piiratud, istutusaladel saab kasutada erinevaid pinnakattematerjale (killustikku, koorepuru, liiva) ja samas jääb ääris õigel paigaldusel vähemärgatavaks.

Tutvu toote infolehega SIIN.

Saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja meie e-poes.