25.10

Daaliad ehk jorjenid on aedades veel väga värvikad, kuid juba homme võib kraadiklaas alla nulli langeda ja siis läheb ülesvõtmisega kiireks. Parem on see töö varem rahulikult ära teha.

Mis parata, kui tuleb üles võtta veel täiesti ilusad elujõulised taimed. Oktoobri lõpus võib vabalt lumi ootamatult maha sadada nagu mõnel aastal olnud on ning lume alt muguljuuri välja kaevata pole enam üldse lõbus. Või siis läheb äkki külmaks ja maapind külmub. Siis on jorjenimugulaid juba võimatu kätte saada ja nad võivad täielikult hävineda.

Kiirelt tuleb tegutseda ka pärast esimest suuremat öökülma, kuigi sellele võib järgneda soe sügispäev. Miinuskraadid kahjustavad pealseid ning taimed hakkavad neid kiirelt taastama, see nõrgestab aga juurmugulaid ja need säilivad halvemini.

Seega – kui lähiajal tuleb mõni kuiv päev, siis kaeva jorjenid välja ja vii talveks hoiule.

Kaevamise nipid

Kui tugikepid ja -nöörid on puhmikutelt eemaldatud, lõika varred terava noa või aiakääridega 10–15 cm kõrguselt maha.

Nüüd saab hakata mugulaid üles kaevama. Selle jaoks on oma nõksud.

Vajuta labidas või kaevamishark umbes 30 cm kaugusel varretüügastest sügavale mulda ja kergita natuke. Samamoodi tee taime vastaspoolel. Seejärel püüa hästi ettevaatlikult mugulakogumikku välja tõsta.

Kui juurmugulad on suured, ei pruugi see alati kohe õnnestuda. Siis tuleb neid labidaga kergitada veel mitmelt poolt, kuni saab kogumiku lõpuks välja.

Ära kanguta mugulaid jõuga üles, kuna nad on väga haprad ning võivad juurekaelalt ja mujaltki katkeda. Need osad on juba kõlbmatud.

Kergelt rebenenud mugulaid saab tsüanoakrülaati sisaldava liimiga (nt Super Glue) parandada, pooleks murdunud mugulatega pole aga enam midagi teha.

Puhasta ja desinfitseeri

Puhasta väljakaevatud mugulad mullast. Kui ettevaatlikust raputamisest ei piisa ning märg või savikas muld on tihedalt mugulate külge kleepunud, tuleb nad veega puhtaks pesta. Seda on hea teha õues veevoolikuga. Suures kausis või vannis pestes võta varretüükast kinni ning liiguta kogumikku ettevaatlikult üles-alla.

Hoiule panemiseks lõika mugulatelt varretüükad. Lõika vahetult enne juurekaelal asetsevaid pungi või siis vähemalt rohelise varreosa ulatuses. Allesjäänud osast urgitse välja mahlane säsi. Seda on väga oluline teha sellepärast, et vartes sisalduv mahlane säsi hakkab riknema juba 5–10 päeva pärast ja soodustab hallituse levikut. Tüügastega säilitamine on üks peamisi põhjusi, miks daaliamugulad ei säili.

Eemalda ka peened narmasjuured.

Nüüd tuleb mugulad desinfitseerida haigustekitajate hävitamiseks. Lahuse võid valmistada mõnest seenhaiguste tõrje vahendist ehk fungitsiidist, aga sobib ka kaaliumpermanganaat. Hoia mugulaid lahuses paar tundi, seejärel lase 1–2 päeva kuivada.

Kõik lõikekohad hõõru üle puutuha või aiandusliku väävlipulbriga.

Millistes tingimustes säilitada

Kõige paremini säilivad mugulad siis, kus õhusooja on 1–5° ning õhuniiskust 80–90%. Siis võib neid hoida ilma katmata väiksemates kastides.

Kui ideaalseid tingimusi majapidamises ei leidu, saab mugulaid talvitada ka veidi soojemas ja kuivema õhuga ruumis. Selleks tuleb nad katta: sobib kuiv freesturvas,  okaspuu-saepuru, perliit, vermikuliit.

Kui hoiukoht on väga kuiva õhuga, hoia mugulaid pooleldi avatud kilekottides freesturba sees.

Osa daaliasõpru kastab mugulad hoiule panemiseks parafiini sisse, osa keerab toidukile sisse. Aga kui kogemusi on veel vähe, võib sel moel hoiustamine ebaõnnestuda.

Paar korda kuus ülevaatus

Hoia säilitusruumil talv läbi silm peal: temperatuur ei tohi mitte mingil juhul langeda alla nulli ning ruumi ei tohi pääseda hiired-rotid.

Vähemalt paar korda kuus vaata kõik juurmugulad üle. Võta kohe välja need, mis on täiesti riknenud. Osaliselt riknenud mugulal lõika ära kahjustunud osad, lõikekohti hõõru puutuha või väävlipulbriga.

Kui katmiseks kasutatud freesturvas või saepuru on muutunud liiga vettinud, asenda see uuega.

Mida teha, et sordid ei läheks segi?

Kui sorte on palju, võivad nad pärast pealsete eemaldamist ja mugulate puhastamise-desinfitseerimise käigus kergesti segi minna, sest õisi, mille järgi sorte määrata, ju enam pole.

Segadust ei teki, kui seod juba enne pealsete mahalõikamist taimede külge lipikud sordinimega. Kinnita lipik varre külge võimalikult maapinna lähedale. Pärast pesemist, aga enne varretüügaste eemaldamist ja desinfitseerimist kirjuta sordi nimi keemilise tindipliiatsiga otse mugulale.

Tee peenar hoolikalt puhtaks

Kui sa kasvatad daaliaid pidevalt ühel ja samal kohal, siis tuleb peenralt hoolikalt ära koristada kõik maha kukkunud lehed, varred ja muud taimejäänused. See on väga tähtis töö, sest koos jäätmetega viid ära ka haigustekitajad. Kui need jäävad peenrale talvituma, on nad kevadel kohe valmis taimi nakatama.

Daaliate varred on poolpuitunud, nende komposteerumine võtab aega mitu aastat. Tükelda komposti viidud varred peenemaks, et need kiiremini laguneks.

 

Kui ei ole sobivaid kääre, millega taimi lõigata, siis Horticom pakub erinevaid mudeleid Felco aiakääre, mis on head abilised igas aias. Tuleb vaid valida endale sobivam.

felco aiakäärid

 

 

 

dahlia-1643820 flowers-1368220