Veel mõni nädal tagasi hõljus aias magus pojengilõhn, kuid nüüd on see imeline aeg läbi. Kuidas pojengide eest edasi hoolitseda?

 

Pärast õitsemist lõika närbunud õied ära. Kui sa seda ei tee, pühendub taim seemnete ehk oma järglaste kasvatamisele. Pojengi õies on palju tolmukaid ja emakaid, pärast viljastumist arenevad emakad viljadeks. Pojengi viljaks on kukkur. Tavaliselt areneb ühest õiest mitu lähestikku asetsevat kukrut, mis moodustuvad kogukukru.

Kui vili saab valmis, avaneb kukkur n-ö õmblusest ja nähtavale tulevad ilusad mustad ja läikivad ridadena asetsevad seemned. Nendega pole sul aga midagi peale hakata, sest sorte saab paljundada vaid vegetatiivselt ehk puhmiku jagamise teel. Seemnetega saab paljundada üksnes liike (neid võib loomulikult ka jagada).

Seega – lõika äraõitsenud õied ära, et seemnete küpsetamine taime asjatult ei kurnaks. Suve lõpuni on nüüd pojengidega hooletu.

Aga kui on huvi seemikuid saada, siis külva seeme kohe pärast korjamist (ära lase läbi kuivada). Seeme peab saama talvel külmanäpistuse, siis idaneb see kevadel hästi. Seemikud hakkavad õitsema kolmandal-neljandal aastal.

 

Suve lõpp – parim aeg ümber istutada ja jagada

Mida kauem pojeng ühel kohal kasvab, seda võimsamaks ta muutub. Vahel on vaja teha aias aga muudatusi ja taim teise kohta istutada. Või siis soovid mõnda rohtse pojengi sorti või liiki paljundada, milleks tuleb puhmikut jagada.

Augusti lõpus ja septembris on kõige sobivam aeg need tööd ette võtta. Kevad ei sobi, sest pojengid jäävad siis mitmeks aastaks tõsiselt põdema ning uhke õitsemine taastub vaevaliselt. Küll võib aga kevadel muretult istutada aiaärist ostetud konteinertaimi: need on potistatud sügisel ja lähevad kevadel kenasti kasvama.

Kui sa tahad pojengi lihtsalt teise kohta tõsta, siis kaeva ta välja võimalikult suure juurepalliga, kuna võimsad juured ulatuvad sügavale. Pärast ümberistutust põeb taim paar aastat, enne kui varasem elujõud ja õitsemine taastub.

Puhmiku jagamiseks kaeva juurepall välja ja tükelda see nii, et igale osale jääks vähemal üks juuremugul ning kolm või rohkem kasvupunga. Jagamise ajal püüa mitte kärpida ja vigastada lihakaid juuremugulaid. Suve lõpus on kasvupungad juurekaelal hästi näha. Kui kasvupungi on jagatud osal vähe, vaid 1–2, kulub kauem aega, enne kui taim hakkab taas õitsema.

Lase lõikekohtadel umbes ööpäev kuivada, et lõikekohad jõuaksid korralikult armistuda. Mädanike vältimiseks tupsuta need üle lehtpuutuhaga.

Istutamisel peavad kasvupungad jääma u 5 cm sügavusele mulla alla. Tasub teada, et liiga sügavale või liiga kõrgele istutatud taimed õitsevad vähe või ei hakkagi õitsema. Kui jagad mitut puhmikut, siis vahepeal desinfitseeri tööriistu piirituse või kange viinaga, kuna lõikekohtade kaudu võivad levida viirushaigused.

 

Mis kiusab mu pojenge?

Ehk märkasid enne õienuppude avanemist, kuidas sipelgad neil sagisid? See ei tähenda midagi halba ega kahjusta pojengi – sipelgad käivad seal lihtsalt magusat mesinestet limpsimas.

Õnneks pole pojengidel kahjureid, küll aga teevad tüli haigused, millest levinuim on pojengi-hahkhallitus (Botrytis paeoniae). See seenhaigus ongi süüdi selles, miks kevadel tärganud võrsed pikali vajuvad, õienupud ei avane ja kuivavad, lehed muutuvad lillakaks või keerduvad, varred kuivavad. Haiguse levikut saab pidurdada, kui puistad puhmikutesse lehtpuutuhka, kastad neid kaaliumpermanganaadi lahusega (3 g 10 liitri vee kohta) ja põletad sügisel kõik taimejäänused. Istutamisel tasub muguljuuri hoida kümmekond minutit 0,1% kaaliumpermanganaadi lahuses.

Pojengi-ringlaiksus (Peony ringspot virus) on viirushaigus, mis tekitab lehtedele esimestel aastatel heledaid laike. Haiguse süvenedes muutuvad need ringideks. Lehed kimarduvad, õiepungad ei puhke. Tõsisemalt nakatunud taime kasv kängub ning ta lakkab õitsemast. Tõhusat ravi ringlaiksuse vastu pole. Haigustunnustega taimed tuleb koos mullapalliga välja kaevata ja põletada. Komposti ei tohi neid mingil juhul visata, sest seal viirused ei hävine.

 

Enne talve

Sügisel, kui rohtsete pojengide lehed on pruunistunud, lõika varred maani maha ja põleta ära. Neid pole mõistlik jätta talveks peenrale, sest haigustekitajad talvituvad taimejäänustel ning on kevadel kohe platsis oma hävitustööd tegema. Ära vii lõigatud varsi komposti ega kasuta külmaõrnade taimede katmiseks, sest sel moel vaid levitad oma aias vastikuid tõbesid.

Kui varred on lõigatud, laota ümber taime ämbritäis kõdusõnnikut või kompostmulda, mille hulka sega korralik peotäis lehtpuutuhka. Seda on paras teha paari aasta tagant. Kobesta lisatud kraam ettevaatlikult pindmisse mullakihti.

Rohtsed pojengid on külmakindlad ja neid pole vaja talveks katta. Itoh-hübriide ja puispojenge tasub siiski igaks-juhuks kaitsta, et olla valmis krõbedaks pakaseks või külmaks lumevaeseks ajaks. Kuhja põõsaste ümber mulda või turvast, täpselt nii nagu roosipeenralgi.

Suurema puispojengi ümber võid sättida talveks karkassi, kuhu on hea sättida krõbedama ilma saabudes pakasekangas. Toestus on vajalik, sest muidu võib kangale langenud raske lumi vigastada oksi ja pungi.

 

Horticom soovitab:

 felco6

Felco 6, aiakäärid väikesele käele 19,5 cm, 210 g

Mugavad, kerged ja vastupidavad aiakäärid. Tera on valmistatud kõrgekvaliteedilisest terasest, ca 2 cm läbimõõduga okste lõikamiseks. Kääride kaal 210 g.

Käe ja randme kaitset pakuvad spetsiaalse kujuga käepide ja amortisaator. Mittelibisev käepide.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 MAXFEEL - IT07 VIOLETRostaing nutiseadme puutetundlikud Maxfeel aia- ja töökindad

Nitriilvahuga kaetud peopesad ja sõrmeotsad. Erakordne haarduvus isegi rasvases ja õlises keskkonnas. Ilma õmblusteta. Sobivad käteosavud nõudvate aia- ja ehitustööde tegemiseks.

Kinnastel on “touchscreen” omadus st kinnast käest võtmata saab navigeerida puutetundlikke telefone ja ekraane. 

Värvus: lilla ja hall

Suurus: 7-8 (lilla), 9-10 (hall)

TOUCHSCREEN-2

OTSI KAUBA ETIKETILT!

 SABOT-CLEAN-LADY-naiste madal aiakingRouchette naiste aiaking Clean Lady

Naturaalsest kautšukist (kumm) (R’GUM EFFICIENT®) vastupidav kummik. Isepuhastuv, libisemiskindel ja mustuse kogunemise vastane välistald (CLEAN®). Jala soojusega vormuv ja eemaldatav sisetald (CONFORT SOFT®), mis tagab mugavuse igal sammul. Neopreenist vooder on hingav ja väga mugav jalale (ISOLA®). Külje peal on kummist laiendus ja ülaservas väike aasake, et saabast oleks mugav jalga panna

Värvus: lilla/must (lõpumüügis) ja pruun/anis

Suurus: 36-41

 Pakasekaitsekangas

Horticom pakasekaitse kangas

Kaitseb külmaōrnu põõsaid, ilu- ja okaspuid, rododendroneid, püsililli ja ronitaimi külma- ja kevadpäikese kahjustuse eest. Kangas asetatakse taimedele alles peale püsikülmade saabumist, kui maa on jäätunud ja eemaldatakse pärast mullapinna sulamist. Peale kanga eemaldamist ja kuivatamist asetada see kuiva kohta ja säilitada järgmise talveni. Kangas laseb õhku õhku läbi ja on vastupidav mehhaanilistele mōjutustele ning UV-kiirtele. Kangas paigaldatakse taime ümber tehtud raamile, et katte ja taime vahel saaks õhk liikuda. Kaal ~ 200 g/m².

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!