Maasikad ei tohiks ühel kohal kasvada kauem kui neli aastat. Mida sinna pärast taimede üleskaevamist istutada-külvata, et viljavahelduse põhimõtted oleksid täidetud?

Maasikaaeg on lõppemas. Kohe, kui viimased maasikad on nopitud, puhasta  peenar vanadest lehtedest ja võsunditest, sest koos nendega viid minema ka suure hulga haigustekitajaid ja kahjureid. Seejärel tuleb maasikataimi väetada, et neid pärast saagikandmist kosutada. Väetis paneb hoogsalt kasvama uued noored lehed ja  soodustab õiealgmete moodustumist (see on järgmise aasta saak!).

Lehtede lõikamisega ära viivita, sest noored lehed ilmuvad välja kohe pärast saagiaega. Hiljem vanu lehti lõigates võid noortele viga teha.

Aga võib-olla ei tule neid töid üldse ette võtta, kuna su maasikataimed on korraliku saagi andmiseks juba liiga vanad? Tuleta meelde, mitu aastat tagasi sa nad istutasid?

 

Uued taimed ja uus koht

Kõige rohkem ja kõige ilusamaid marju annavad maasikataimed neljal esimesel aastal. Seejärel on mõistlik istutada uued, kuid mitte samasse kohta, kuna mulla sisse on aastatega kogunenud üksjagu maasikale omaseid taimekahjustajaid.

Kui tahad saada palju ja ilusaid maasikaid, tuleb järgida viljavaheldust!

Põhjuseid seda teha on veelgi. Kuna eri kultuurid vajavad kasvuks erinevas koguses mineraalaineid, siis pikalt ühel kohal kasvades muld vaesub teatud toitainete osas. Ja veel: teatavasti eritavad taimed juurte kaudu mulda oma ainevahetusjääke. Sama kultuuri, näiteks maasika jaoks on need mürgised ning hakkavad aja jooksul kasvu pärssima.

Seega tuleb aias leida uut plats, mis jääb neljaks aastaks maasikate käsutusse. Aga mida teha vana maasikamaaga, kust puhmikud on välja kaevatud?

 

Viljapõld on trendikas

Muidugi võib vanal maasikapeenral kasvatada vahepealsel neljal-viiel aastal köögivilja, enne kui sinna võib uuesti maasikad istutada.

Vahelduseks võiksid proovida aga hoopis midagi uut. Külva näiteks rukist, millest on saanud viimasel ajal lausa iluaianduse trenditaim – nii mõneski moodsas aias võib näha lapikest tuules kaunilt hõljuvate rukkipeadega.

Rukis on looduslik mullasanitar, sest tal on võime vähendada mullas olevate haigustekitajate hulka. Lisaks kobestab rukis väga hästi pinnast, sest tema tugev ja suur juurevõrgustik tungib sügavale. Suve lõpus haki rukkipealsed peeneks ja kaeva mulla sisse, see on suurepärane orgaaniline väetis. Lisaks maasikale on rukis hea eelvili ka kõigile teistele aiakultuuridele.

NB! Rukis on talivili, mis külvatakse sügisel. Rukkiseeme peab mulda saama 20. augustist 10. septembrini. Seega on praegu paras aeg varuda talupoest või supermarketi talutoidu riiulilt rukkiteri või minna külla tuttavale viljakasvatajale.

Hea mullaharija on ka kaer, mille hõredad longus pöörised on kaunid nii rohelisena kui ka seemne küpsemise ajal kuldkollasena. Kaera külvatakse kevadel.

 

Ilus pinnakate ja mesilaste rõõm

Veel võib vanal maasikamaal kasvatada mulla kosutamiseks kaunilt õitsvat keerispead, tatart või kurgirohtu. Need on ühtlasi ka väga head meetaimed ja ilusad pinnakatjad. Nii mõnigi aiapidaja peab ise mesilasi või on läheduses mesinikke ning siis saab mitu head korraga – muld terveneb ja mesilastel on rikkalik korjemaa.

Kurgirohu puhul on siiski oht, et ta külvab end ise tohutult ja muutub aias tülikaks umbrohuks. Muidu on kurgirohi suur tugev taim, mis tihedalt külvates lämmatab igasuguse umbrohu ja on paksult mesilasi täis.

 

Puhkus kirju lilleteki all

Vana maasikamaa võib jõudu koguda ka kirju lilleteki all. Selleks külva sinna kevadel läbisegi saialilli, rukkililli, teekummelit, madalat päevalille, lina, madalat hernest, aed- ja põlduba, kurgirohtu, mesikat, otra, nisu, kaera ja muid üheaastaseid liike.

Augusti lõpus niida taimed maha ja haki varred aiakääridega peeneks (või sõida kasvavatest taimedest muruniidukiga üle). Seejärel kaeva peenestatud materjal hargiga mulla sisse. Mitmekesine orgaaniline aine laguneb ja pärast mineraliseerumist on mullas olemas kõik toitained, mida köögivili vajab saagi kasvatamiseks.

Eriti hästi sobib selliselt tervendatud-kosutatud maatükk kultuuridele, mis vajavad väga viljakat mulda: kõrvitsad-kabatšokid, kapsad, arbuusid, kurgid, porrulauk, juur- ja varsseller, söögisibul.

Muru alla ei maksa vana maasikamaad aga vahepeal panna, sest rohumaa on hea paljunemiskoht traatussidele.

 

Horticom soovitab:

Sügisväetis koduaeda Horticom 1kg

Sügisväetis koduaeda Horticom on mõeldud taimede sügiseseks toitainetega varustamiseks ning mullastiku ettevalmistamiseks järgmise aasta taimede kasvuks, õitsemiseks ning saagi moodustamiseks. Väetise õigesti balansseeritud toitained aitavad taimedel talveks paremini ette valmistuda. Väetist kasutatakse juulist oktoobrini.

NPK väetis N-P205-K20(SO3) 4-12.2-26 (+21) koos mikroelementidega.

4770168301047 Harilik kurgirohi

Harilik kurgirohi e. Borago officinalis

Kaheaastane, dekoratiivne, mesine ravimtaim on kasutatav aedades ja lillepeenardes. 1 g – umbes 45 seemet.
Kurgirohulehtedega võib maitsestada erinevaid roogasid, mille juurde sobib kurk.
Noori lehti võib noppida terve suve jooksul.
Õitega võib ehtida erinevaid roogasid: salateid, desserte, kokteile.
Õites  ja lehtedes leidub ohtralt vitamiine, mineraal – ja parkaineid ning eeterlikke õlisid.

 8711117408000_Saialill_Balls_Orange_Suvipiha Saialill8711117409007_Saialill_Fiesta_Gitana_madal_Suvipiha40860 saialill Golden Emperor8711117408802_Saialill_Orange_King_Suvipiha
 8711117416500_Rukkilill_segu_Suvipiha Rukkilill8711117416708_Rukkilill_Blue_Ball_Suvipiha
 8711117434801_Päevalill_Sungold_madal_Suvipiha Päevalill, madalad sordid8711117434603_Päevalill_Sunspot_madal_Suvipiha
8711117444503_Suureõieline_lina_Suvipiha

Suureõieline lina

1-aastane. Püstiste varte, heleroheliste lehtedega kuni 60 cm kõrgune põõsastaim. Õied on kuni 5 cm läbimõõduga, avanevad ainult päikesepaistelise ilmaga. Rikkalik ja kestev õitsemine juuni lõpust septembrini. Suure rühmana istutatud lina hämmastab õiterikkusega.­

8711117000129_Hernes_Looming_Suvipiha 8711117338215_Hernes_Onward_SuvipihaMadalad hernesordid8711117336006_Hernes_Kelvedon_Wonder_Suvipiha

Tooted saadaval hästi varustatud poodides ja www.aednik24.ee.