Tark aiapidaja hakkab haiguste ja kahjuritega võitlema juba sügisel: ta kaevab, kobestab, riisub, pritsib, lõikab oksi, paneb liimivöösid.

Kuna kahjurid ja haigustekitajad talvituvad mullas, multšis, taimejäänustel, maha langenud lehtedel, koorepragudes jm, saab praegu nende hulka oluliselt vähendada või vähemalt rikkuda talvitumise, nii et see lõpeb ikkagi hukuga. Mida tuleks siis aia tervise heaks sügisel teha?

 

  1. Marjapõõsad

Kahjurite vastsed ja nukud talvituvad mulla peamises kihis umbes 20 cm sügavusel. Kaevamine toob nad uuesti pinnale, kus nad võivad sattuda lindudele nokatäiteks või siis hukkuvad külmaga. Labida asemel kaeva aiahargiga, sest siis ei saa juured viga.

 

  1. Viljapuud

Korja puude alt kokku kõik mädanevad viljad ja riisu kokku ka lehed, sest neil pesitsevad suure tõenäosusega haiguseosed. Mata haigustunnustega viljad labidalehest veidi sügavamale (u 35 cm) maha, siis on kindel, et eosed ei pääse liikvele. Nakatunud viljad võid visata ka lõkkesse. Lehed komposti eraldi kuhjas või kaeva sisse peenramaale.

Kahjuritele meeldib talvituda koorepragudes ning tüvel kasvava sambla ja samblike all. Sügisel niiske vihmase ilmaga saab samblast hõlpsalt lahti, kui harjad tüved ja suuremad oksaharud tugevama harja või luuakontsuga üle. Harjamine toob lagedale ka nii mõnegi prakku pugenud kahjuri. Niiske samblik tuleb kergesti lahti ka tugeva töökindaga nühkides.

Praegu on paras aeg panna üles uusi ja uuendada vanu liimivöösid. Nendega saab kinni püüda küllalt palju koorepragudesse talvituma suunduvatest kahjuritest. Seni, kuni päeval on üle 10° sooja, liiguvad putukad veel ringi. Saab ka lihtsamalt: seo ümber tüve jõupaberi riba, sest selle all meeldib putukatel samuti talvituda.

Hea looduslik vahend haiguste ja kahjurite hävitamiseks on raudsulfaat. Selle lahusega (3–5%) pritsimine pärsib kärntõve, jahukastet, lehelaiksust ja roostet tekitavate seente arengut, tõrjub puuviljamädanikku ning hävitab talvituvate putukate mune (nt lehetäid) ja vastseid. Raudsulfaati sisaldab ka valge lubivärv, millega tasub tüved talvise päikesepõletuse kaitseks üle võõbata. Samuti ei lase raudsulfaat kasvada samblal ja samblikel. Lisaks viljapuudele pritsi sellega ka teisi puid ja põõsaid.

 

  1. Püsililled

Kui lillepeenral oli palju jahukastet (nt aedfloksil, monardal, kortslehel, sügisastril) ja muid lehetõbesid, siis korja hoolikalt kokku kõik varisenud lehed. Varred lõika võimalikult maapinna lähedalt maha.

Kobesta mulda, see aktiveerib mulla mikrofloora tegevust ja häirib haigustekitajate talvitumist. Kui haigusi oli väga palju, vaheta välja mulla pealmine kiht. Koorepurumultš võta ära kuni mullani, kobesta mulda ja pane uus värske multšikiht.

 

  1. Roosid

Kogu roosipõõsaste alt hoolikalt kokku kõik mahavarisenud lehed ja õieosad ning viska lõkkesse. Seejärel pritsi põõsas ja ka põõsa alune muld üle mõne seenhaiguste tõrje preparaadiga. Tõrje on edukas siis, kui lehed on juba langenud, sest vahend jõuab siis ka pungade ja kooreni. Riisu kokku ja hävita ka teiste ilupõõsaste all olevad lehed, kui neil oli suvel haigusi ja kahjureid (nt sireli keerukoi).

 

  1. Okaspuud

Puhasta võra sisemus pruunistunud okastest, mis on hea pesitsuskoht haiguseostele. Puu alla kogunenud praht riisu korralikult kokku, et haigustekitajad ei jääks sinna talvituma ja paljunema. Nüüd pritsi puud mõne seenhaigusi tõrjuva preparaadiga. Seda tasub teha profülaktika mõttes ka siis, kui sinu okaspuudel midagi viga ei olegi. Sobivat vahendit küsi aianduspoest.

 

Horticom soovitab:

 hobby5-12 

Marolex pritsid aiapidajale

Marolex kergekaalulised, väga täpse doseerimissüsteemiga ja mugavad käsi-, surve- ja seljapritsid kasutamiseks kodustel töödel ja aiapidamises.

 855-13 

Sta-For aiatööriistad

Kerged ja käepärased aiatööriistad, mis sobivad väga hästi nii koduaia pidajale kui ka proffidele ja asjaarmastajatele.
Sta-For aiatööriistad on praktilised ja funktsionaalsed tööriistad igapäevaseks pikaajaliseks kasutuseks, sobilikud kärpimis- ja aiatöödeks ning tagavad täpse tulemuse.
Aiakääride terad on tehtud karastatud roostevabast terasest ja käepidemed on kaetud polüpropüleeniga, mis on ökoloogiliselt puhtam materjal, kuna ei sisalda plastikaate ning muudab käepideme ääretult vastupidavaks.
Aiakääride kõik varuosad vahetatavad.

 liimivoo

Compo liimivöö 3 m

Takistab pinnases talvituvate röövikute liikumist vilja- ja ilupuude tüvedel. Bioloogiline toode, insektitsiidivaba liimivöö. Kinnitatakse puu külge pakendis kaasas oleva traadiga.

 447038_compo-talvekate-kulmaornade-taimede-katmiseks 

Compo talvekate 20 l

Compo talvekate on spetsiaalse meetodiga kuivatatud turvas, mis hülgab vett (hüdrofoobne) ning oma õhulisusega kaitseb taimi ka külmumise eest.

 Need ja paljud teised vajalikud kaubad müügil suuremates aianduskaupu müüvates poodides ning www.aednik24.ee