Kui suvelillede istutamisest on möödas kolm-neli nädalat, võib hakata neid väetama

Nii peenras kui anumates kasvavad suvelilled tahavad hästi ja mitmekesiselt süüa, muidu ei jaksa nad pidevalt ja kaua õitseda. Petuuniad, begooniad, fuksiad, lemmaltsad, pelargoonid, peiulilled ja kümned teised liigid kasvavad kiiresti ja õitsevad rikkalikult, seetõttu kasutavadki nad ahnelt mullas olevaid toitaineid. Mingil hetkel võib jääda usinate õitsejate toidulaud aga kesiseks. Kastmisvette lisatud vedelväetis või lahustuv väetisepulber kosutab hästi, eriti ootavad seda aiavaasides, lillekastides ja amplites kasvavad taimed. Kõige lihtsam ja tõhusam on väetada suvelilli spetsiaalse suvelille- või õitsvatele taimedele mõeldud väetisega, sest selle koostises on täpses tasakaalus kõik makro- ja mikroelemendid, mida läheb vaja rikkalikuks õitsemiseks. * Väeta oma lilli kord nädalas kogu suve jooksul. Doseerides ole täpne ja pea kinni pakendil olevast juhendist, sest üleväetamine mõjub taimedele halvasti.

Kui mullas on juba pikatoimeline väetis

Väetamisega pole muret, kui segada enne istutamist mulda pika toimeajaga väetist. Selline väetis varustab taimi toitainetega umbes kuus kuud, seega kogu hooaja. Eriti otstarbekas on pikatoimelist väetist kasutada lilleanumates, aga loomulikult võib seda lisada ka peenramullale. Kuigi mullas on juba pikatoimeline väetis, tasub ikkagi jälgida, kuidas lilled kasvavad ja õitsevad. Hooga kasvu ja rikkaliku õitsemise ajal võib juhtuda, et toitainetest tuleb puudus, ka kastmisvesi uhab neid mingil määral mullast välja. Taimed tänavad, kui saavad lisatoitu. * Kuna mullas on juba pikatoimeline väetis, siis lisa kastmisveele väetist vaid kolmandik juhendis antud normist.

Peenralilled

Kui valmistasid kevadel lillepeenra korralikult ette ja kaevasid sisse hästilagunenud komposti (10–30 kg/m2), siis pole suvel vaja lilli enam eriti kosutada. Viljakas pinnases on olemas kõik vajalikud toitained. Paar korda võib õitsemise tippajal kastmisvette siiski õieväetist lisada. Orgaanilise väetisena võib peenramulda lisada ka kanakakat. Siinkohal tasub aga teada, et linnusõnnik on taimekompostist mitu korda rammusam. Sellepärast tuleb täpselt kinni pidada pakendil antud juhistest. Algaja aiapidaja ehk loodab, et kui paneb kanakakat rohkem, siis õitsevad lilled uhkemalt. Tegelikult kasvavad vaid lopsakamad lehed, õitsemine jääb aga kesiseks.

Mikroelemendid aitavad õitseda

Kui spetsiaalset suvelilleväetist pole käepärast, ajab asja ära ka mõni muu mineraalväetis. Kõik on hästi, kui lisaks põhitoitainetele (N,P,K) on selles ka mikroelemente (B, Cu, Fe, Mn jt), kuna need aitavad paremini õitseda. Kui väetises on aga väga palju lämmastikku, muutub taimed kasv liiga lopsakaks ning õitsemine võib koguni seiskuda. Sellist väetist ära parem kasuta.  

Horticom soovitab:

 1_2-cdba-d_2013

COMPO VÄETISEPULGAD ÕITSVATELE TAIMEDELE 30 TK

Sisaldavad lilledele vajalikke põhi- ja mikrotoitaineid. Pikaajaline lämmastik vabaneb vastavalt taimede toitevajadusele 3 kuu jooksul.

 1_2-zphb-400-2006

COMPO PIKAAJALISE TOIMEGA RÕDUTAIMEDE VÄETIS 400 G (KUNI 6 KUUD)

Vaigukihiga kaetud rohelised väetisegraanulid katavad kogu toitainete vajaduse. Graanulites olevad toitained lahustuvad graanuli sees ning tungivad soojuseja vee mõjul vähehaaval (3-4 kuu jooksul) läbi ümbriskihi. Ühekordsest väetamisest piisab terveks hooajaks. Sobib kasutamiseks kõikidele rõdutaimedele, samuti kalmistul ning tsitruselistele.

 1_5-lug_2_d

COMPO PIKAAJALINE AIAVÄETIS 2 KG

Pikaajalise toimega aiaväetis lilledele, ilutaimedele, köögiviljadele: uudne väetamissüsteem, kus toitainete vabastamine toimub kahes faasis. Ühekordsest väetamisest piisab terveks hooajaks Optimaalne varustamine tänu esmasele ja pikaajalisele mõjule (6 kuud). Kõik olulisemad põhi- ja mikrotoitained igas graanulis hoolitsevad tugevate õite ja terve kasvu eest. Vastupidavus haiguste ja kahjustuste vastu.

lr-850_3d-bild_120713

COMPO PIKAAJALINE ROOSIVÄETIS 1 KG (3 KUUD)

Vaigukihiga kaetud rohelised väetisegraanulid. Tagab kaunid ja kauapüsivaid õied. Ühekordsest väetamisest piisab terveks õitsemishooajaks. Vastupidav haiguste ja kahjustuste vastu.   Sobib roosidele ja õitsevatele põõsastele (sirel, ebajasmiin, forsüütia jt).

Laiem valik saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti!