Liiga pime, liiga soe, liiga kuiv õhk… Ära lase oma lemmikutel piinelda, sest igale probleemile on lahendus.

Kõigepealt üks lihtne asi, millega saab taimede enesetunnet pimedal ajal parandada – hoia lehed tolmust puhtad! Päevavalgust on praegu niigi napilt ja kui lehti katab lisaks ka tolm, jõuab taimeni valgust veelgi vähem.

Suuremad lehed (nt draakonipuudel, kummi-viigipuul) tee puhtaks niiske lapiga. Eriti mugavad on niisked leheläike-salvrätid, kuna need ei jäta lehe pinnale veeplekke. Väiksema taime saab viia duši alla. Enne dušitamist kata pott pealt kilega, et vesi mulda ära ei uhuks.

Lisavalgust taimelambist

Kui valgust napib, venivad taimed välja ja jäävad niruks, leheotsad pruunistuvad. Tõsta aasta kõige pimedamatel kuudel taimed aknale lähemale. Veelgi parem, kui saad anda taimelampidega lisavalgust. Tavalised pirnid, mis põlevad lae- või põrandalampides, taimi ei aita, sest meie rohelised kaaslased vajavad teistsuguse lainepikkusega valgust. Spetsiaalsetes taimelampides ja valgustorudes on sobiv spekter täpselt välja timmitud. Müügil on ka taimevalguspirne, mille saab keerata tavalisse valgustisse.

Pane taimelambid põlema kohe hommikul, sest enamik toataimi vajab päeval vähemalt 12 tundi korralikku valgust. Hilissügisel ja varatalvel, kui akna taga on enamik ajast hämar või pime, on väljavalgustatud rohelust kena vaadata ja eluruum mõjub hubasemalt. Ööseks lülita valgus välja, sest taimedki tahavad puhata pimeduses.

Ühele paras, teisele palav

Enamik tänapäeva toataimedest on troopilise päritoluga ja neile sobib igati keskküttega kodude ühtlane toatemperatur (20° ringis). Sellised taimed on draakonipuud, diifenbahhia, lehtliilia, tõlvlehik, tiigerlehik, flamingolill, aglaoneema, enamik orhideid, tups-rohtliilia, toasõnajalg nefroleep jne.

Subtroopikast pärit viigipuud, sidrunipuu, kalamondiinipuu, loorberipuu, luuderohi, fatseedera, osa palme (harilik ja kanaari datlipalm, karuspalm, kääbuspalm) jt tahavad seevastu talvituda jahedas (5–15°) ja valgusrikkas kohas. Kahjuks pole alati jahedat esikut, kinniehitatud rõdu või n-ö külma tuba, kuhu nad tõsta. Soojas toas nad piinlevad ja hakkavad lehti langetama.

Niisuta õhku

Aknalaual või akna läheduses paiskub taimedele tulikuumast radiaatorist kuuma kuiva õhku. Rohelus armastab aga niiskemat keskkonda. Kuivas õhus leheotsad pruunistuvad ja kuivavad. Õhu niisutamiseks pane taimede lähedusse spetsiaalseid õhuniisuteid, abi on ka veekausist. Üks võimalus on valada potialusele vett ning tõsta pott kõrgemale, et juured vees ei liguneks.

Piserda aeg-ajalt taimi. Piserdisse pane kindlasti soe vesi, sest siis jõuab taimedeni mõnus soe udu.

Paljud ilmselt ei tea, et põrandaküte kuivatab otse vastu põrandat olevas potis mulda. Soojast põrandast eraldamiseks aseta pott madalale alusele. Aiapoest leiab selle tarbeks ratastega potialuseid, millega on väga mugav suuremaid taimi ka teise kohta veeretada.

Kasulik on paigutada taimed lähestikku, sest siis tekib nende ümber soodsam mikrokliima ja õhk püsib niiskemana.

Ohud aknalaual

Jälgi, et lehed ei jääks otse vastu jääkülma klaasi. Halba teeb ka aknalaua külm pind, mis jahutab potis olevat mulda. Külmast mullast (sooja alla 10°) ei suuda juured enam kätte saada niiskust ja toitaineid.

Kui muld on lisaks ka liigniiske, tekib õhupuudus ning juured lähevad kergesti mädanema. Aga lillesõber imestab, miks taim hakkab kastmisest hoolimata närbuma. Külma isoleerimiseks pane pottide alla paksu pappi, vahtplasti, korgist aluseid vms.

Ära unusta, et enne toa õhutamist tuleb taimed akna lähedusest kaugemale tõsta. Külma saanud lehed ja õienupud hakkavad mõne aja pärast varisema. Jäine õhuvoog võib õrnematele liikidele mõjuda hukutavalt.

Kas väetada või mitte?

Kindlasti vajavad talvel väetist need toalilled, mis õitsevad või kui potis on turbamuld (turbas pole piisavalt toitaineid). Lisatoitu tahavad ka aasta läbi kasvavad troopilised liigid. Kui olude sunnil peab jahedalembene taim veetma talve soojas ja valges kohas, vajab temagi väetist. Kasuta kvaliteetset lilleväetist, mis sisaldab kõiki vajalikke makro- ja mikroelemente. Eriti hea on selline väetis, mis sisaldab kergesti omastatavat rauda – siis ei muutu lehed valguse vähesuse tõttu heledaks ega varise.

Talvel on paras väetada kord kuus, norm on enamasti pakendil kirjas. Asjatundjad soovitavad selle koguse jagada omakorda pooleks ja anda lahjemat lahust kaks korda kuus. Siis on mullas pidevalt ja parajas koguses toitaineid.

Kuidas kasta?

Talvel on taimede elutegevus aeglasem ja nad võib kergesti üle kasta. Et seda ei juhtuks, on kõige kindlam proovida sõrmega mulda: kui see on pärast viimast kastmist jõudnud taheneda ja on kuiv, on aeg uuesti juua anda. Kasta kindlasti toasooja veega. Ülekastetud või kuivale jäänud taimedel hakkavad leheotsad kuivama ja lehed vajuvad lonti.

Horticom soovitab:

orhidee_ratid

Compo puhastusrätid orhideedele

COMPO puhastusrätid eemaldavad orhideedelt ja teistelt toataimedelt kiiresti ja jäädavalt tolmu, lubja- ja veeplekid. Moodustab lehele tolmu kaitseks kihi ja loob taimele parema mikrokliima. Pideval kasutamisel tervemad ja õiterohkemad taimed. Taassuletav pakend.

Roheliste toataimede kastmisväetis Horticom

100% veeslahustuv kompleksväetis. Eriti sobiv toas kasvavate erinevate roheliste taimede, palmide ja sõnajalgade toitainevajaduste rahuldamiseks. Kõrge lämmastiku osakaal tagab taimele terve kasvu ja lehtedele sügavrohelise värvuse.

Elho käsipritsid

Stiilsed ja modernse disainiga pihustid, mis sobivad ideaalselt toas erinevate taimede ja lillede kastmiseks. Kvaliteetne ja mugav käepide. Erinevate värvuste ja mahutavusega. 
watering_can_aubergine

Keira kastekannud 

Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.

Taimelamp Fiora LED 10W E27

Taimelamp Fiora LED 10W E27 on spetsiaalne taimelamp, millel on taimedele sobiv valguskiirte värvispekter, mis tugevdab taimevarsi ja kiirendab fotosünteesi taimedes. Taimelamp ei muutu ka liiga kuumaks, vältimaks, et liigne soojus võiks kõrvetada taimede lehti või venitada välja kasvukuju. Pakend sisaldab pistikut ja juhet.

 

Tooted saadaval meie edasimüüjatelt või www.aednik24.ee