Aeg on valmistuda hiire- ja rotitõrjeks, sest ilm läheb aina külmemaks ning närilised hakkavad tuppa tikkuma. Siin on soe ja nälga ei jää.

Kui lauale jäänud saiakesest on alles vaid raasukesed, köögikappi on tekkinud pisikesi musti pabulaid, tolmusel pinnal on näha väikseid jalajälgi ning lae peal on kuulda kahtlast krabistamist, on asi selge – vaenlane on majja tunginud! Nüüd tuleb lõksud kähku välja panna.

Vanaaegse vedrulõksu puudus on see, et hiir või rott võib sealt põgenema pääseda või siis tirib lõksu endaga kaasa. Seo või püügiriist nööriga kapijala külge! Samuti võib loom saada vaid vigastada, ei sure ja jääb lõksu piinlema. Kuigi oleme sunnitud sissetungijaid hävitama, ei taha me neid ju samas piinata.

 

Mugav, tõhus ja mürgivaba

Moodsa lõksuga on kogu ebameeldiv toiming – mida elusolendite hukkamine kahtlemata on – märksa vähem ebameeldiv.

Uue aja hiire- ja rotilõksud on konstrueeritud nii, et surm saabub vältimatult ja silmapilkselt. Selliseid valmistab näiteks Šveitsi firma Swissinno. Lõksu vinnastamisel avaneb see nagu suu. Juustutükki ei pea minema otsima, sest lõksutootja on hoolitsenud ka sööda eest: lõksu sees oleval alusel on justkui keele peal tihedaks pressitud peibutussööt, mis sisaldab näriliste ligi meelitamiseks feromoone. Maitsvat kraami jõuab vaevu limpsata, kui vedrumehhanism juba kinni klõpsatab. Söödast jätkub umbes aastaks ja nii pole alalist muret selle lisamisega. Söödaaluseid saab eraldi juurde osta ja neid on lihtne asendada.

Lisaks mugavusele ja tõhususele on hallist plastist Swissinno lõksud ka kena disainiga. Hiirtele on väiksemad, rottidele suuremad ja hambulise “suugaˮ lõksud. Lõkse võib kasutada nii sees kui väljas, näiteks võib neid panna taimede talvekatete alla. Kuna peibutussööta jätkub väga pikaks ajaks, tuleb vaid vaadata, kas näriline on lõksus ja püügiriist tühjendada. Õues kasutades peab arvestama, et niiskes õhus, eriti kui palju sajab, hajub feromoon kiiremini.

 

Mudel hiirefoobidele

Ainuüksi hiire või roti nägemine võib nii mõnegi õrnahingelisema täiesti paanikasse ajada, rääkimata siis sellest, et surnud hiir või rott tuleb lõksust välja võtta. Hiirefoobide jaoks on välja mõeldud mudel, kus lõpnud loomakest ei näegi ega pea katsuma: lõks on peidetud justkui tunnelisse, kuhu maiustama roninud näriline leiab fataalse lõpu. Otsad andnud närilise saab lahti vinnastamisel kukutada prügikasti ilma teda nägemata.

 

Saab ka elusalt püüda

Loomasõpradele sobib mudel, mis püüab elusalt. Loomake siseneb peibutussööda kutsel tunnelisse, “uks” sulgub ja taganemisteed enam pole. Mahetootjad oma ettevõttes teisi püügivahendeid ei tohigi kasutada, sest surnud organism hakkab kohe lagunema ja levitama roisubaktereid. Elusalt püüdva lõksu puhul seda ohtu pole. Loomakaitse selts soovitab vangistatud närilise viia vähemalt poole kilomeetri kaugusele sündmuskohast, muidu on ta varsti tagasi.

Muide, see lõks sobib hästi ka plehku pistnud hamstri tabamiseks!

 

Enneta sissetung

* Hoonete ümber ei tohi olla söödavat kraami, mis närilisi ligi meelitab: ära jäta ööseks õue koerte-kasside toidunõusid koos toiduga, korja kokku kõik maha kukkunud õunad jm viljad. Vaata, et väljas ei vedeleks seebitükke, sest rottidele maitseb isegi seep.

* Ümbritse linnutoidumaja tugipost või puutüvi altpoolt metallvõrgust kraega, et närilised ei pääseks üles einetama. Aseta söögimajad hoonetest kaugemale ja jälgi, et neist ei pudeneks seemneid maha.

* Vaata oma korter või maja üle ja pane kinni ka kõige väiksemad augud ja praod, kust närilised võivad sisse tungida. Väike hiireke poeb läbi isegi vaid 6 mm  läbimõõduga avausest.

* Kontrolli kindlasti kohti, kust vee-, kanalisatsiooni- ja ventilatsioonitorud elamisse sisenevad. Kuna rott suudab läbi närida ka pehmemast ehitusmaterjalist, kasuta avauste sulgemiseks betooni või tugevat metallvõrku.

* Rotid võivad tungida majja ka räästa alt, ronides sinna mööda puid-põõsaid või elektriliine. Jälgi, et oksad ei ulatuks akende ja rõduni.

* Kata tihedalt toidujäätmeid sisaldavad prügianumad ja kompostorid. Kõige kindlam on metallist prügikonteiner, sest plasti suudab rott läbi närida.

Horticom soovitab:

 rotiloksgarda

Rotilõks Garda

Lihtne, traditsiooniline puitlõks

 rotiloksviktor

Rotilõks Victor

Väga kvaliteetne lõks, mida kasutavad ka professionaalid. Kasutusjuhend: käsitleda lõksu alati kinnastega, kuna inimese lõhn võib muuta roti umbusklikuks. Vinnastada lõks ja asetada seina äärde pedaaliga seina poole kohtades, kus on näha rottide aktiivset liikumist. Surnud rotti mitte puutuda kinnastamata käega, sest see võib edasi kanda haigusi. NB! Sööta pole vaja lisada, sest pedaal (“juust”) on aromatiseeritud.

 roti_l__ks_puur__4c33108d38a40

Detia rotilõks traadist puur

Sõbralik puur roti kindlaks kättesaamiseks, ei tapa! Mõõdud: 29x13x11,5 cm

 catch-a-live-hiireloks_lmf_prod_hi

Swissino rotilõks SuperCat

Effektiivne ja hügieeniline. Lihtne paigaldada. Tõmba hoov alla ja eemalda kate söödalt. SUPERCAT on töövalmis. Aseta lõks nii ,et lahtine pool on seina poole, sest rott liigub enamasti seinte ääres. Kontrolli lõksu teatud aja tagant.

Need ja paljud teised tooted saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee