
Kui sul oma maalappi ei ole, aga kodul on suur ja päikseline rõdu või terrass, saad ka seal edukalt köögivilju ja maitsetaimi kasvatada.
Kindlasti oled aiaärides käies märganud, kui tore valik eri suuruse ja kujuga põnevaid taimeanumaid on müügil. Neid vaadates hakkab mõte kohe liikuma: see punane pott on ju nagu loodud punaste leherootsudega lehtpeedi või punaste viljadega maguspaprika jaoks, kollasesse potti sobiks seevastu hästi kollane rullkõrvits või patisson.
Väga vahvad on legona üksteise otsa laotavad anumad. Sellises tornis oleks tore kasvatada midagi rippuvat, näiteks maasikaid või amplitomateid.
Nabani ulatuvasse hiigelpotti saaks kujundada aga efektse peenra. Keskele midagi kõrget, näiteks mais, lehtkapsas, aedtill või toestusel ronivad herned, pinnakatteks murulauk, aedsalat, rukola, petersell, aedoad, serva kurgid alla rippuma. Värviks mõni madal punaseviljaline tomat.
Muidugi saab kasvatada ka erinevaid ürte ja luua rõdule lummava ürdiaia: basiilikud, salvei, rosmariin, pune, lavendel, liivateed, sidrunmeliss, kollased ja oranžid saialilled–mungalilled, servadelt alla rippuma viielehine eluväät… Uhh, kuidas selline kooslus päikesekuumal terrassil lõhnama hakkab! Väiksematesse pottidesse võib eraldi kasvama panna mündid ja sidrunaloisia.
Köögivilju valides tasub teada, et palju sorte on aretatud spetsiaalselt anumas kasvatamiseks: nad on madalama kasvuga, kompaktsemad ja sageli ka väiksemate viljadega.
Ilu ja kasu on sellises potiaias kenasti läbi põimunud: siit saab parimas värskuses vilju ja ürte köögis kasutamiseks, kaunid taimekooslused rõõmustavad silma ning lisaks pakub aiake ka lõhnanaudinguid. Potiaial on veel üks hea omadus: kui vaatepilt mingil ajal ära tüütab, saab anumad alati ümber tõsta ning jälle on terrassil justkui uus aed.
Kuidas rõduaeda rajada ja hooldada?
- Täida anumad uue värske mullaga. Kasuta kvaliteetset köögiviljamulda, milles pole umbrohuseemneid, sest siis ei pea sa raiskama aega rohimisele.
- Aedviljale ja suvelilledele piisab, kui mulda on umbes 20 cm paksuselt. Kõrges anumas täida allapoole jääv ruum näiteks kergkruusa või vahtplastiga.
- Viljad ja lehed kasvavad priskemad, kui segad mulla sisse aeglaselt lahustuvat köögiviljaväetist. Nutikas on lisada ka niiskust säilitavat hüdrogeeli, sest siis saad mõneks päevaks ära sõita, ilma et peaksid muretsema kastmise pärast.
- Põhiline töö on taimi kasta, sest köögivili tahab palju juua. Aeg-ajalt tuleb noppida ka kolletunud lehti ja suvelillede närbunud õisi.
- Sügisel, kui saak on koristatud, saad pottidesse istutada eerikaid-kanarbikke, alpikanne ning muid jahedust ja niiskust armastavaid taimi.
- Külmakindlast materjalist anumad võib talveks välja jätta. Need nõud, mida pakane rikub, tühjenda mullast, pese puhtaks ja pane hoiule.
Tünnist saab vägeva kartulisaagi
Miks mitte ka kartulit anumas kasvatada, sest lillade või valgete õitega lopsakad kartulipealsed pole sugugi vähem dekoratiivsed kui suvelilled.
Tünniviljeluse nipp seisneb selles, et kartulitaime sunnitakse kasvatama võimalikult pikki mullasiseseid varsi, mille külgharude ehk stoolonite tipus moodustuvad mugulad. Mida rohkem on külgharusid, seda suurem on saak.
- Anumaks sobib suvaline plast- või plekknõu (kõrgus 50–80 cm), mille põhja tee augud liigse kastmisvee äravooluks. Asja ajab vabalt ära ka tugevamast kilest vm materjalist suur kott: must prügikott, suhkrukott, vana kartulikott jne.
- Pane anuma põhja 10–15 cm paksune kiht niisket ja kohevat aiamullaga segatud kasvuturvast.
- Lao mugulad 20 cm vahedega kasvuturbale (kolme kartulitaime jaoks võta u 50 cm läbimõõduga anum), kata 5 cm paksuselt mullaga ja kasta korralikult.
- Kui pealsed on kasvanud u 5 cm üle mullapinna, lisa mulda kuni ülemiste lehtedeni. Ja nii aina uuesti ja uuesti, kuni anum või kott on üleni mulda täis. Alles siis lase pealsetel suureks kasvada.
- Kasta nii, et muld oleks pidevalt ühtlaselt niiske.
- Kui ilm on jahe, hoia kasvunõusid alguses kasvuhoones või mujal soojas valges kohas ja kata kattelooriga. Siis saab kasv rutem hoo sisse ja mugulaid hakkab varem saama.
- Hoia kartulianumat päikesepaistelises kohas, sest varjus venivad pealsed välja ja saak jääb väikeseks.
Milline kartulisort on sobivaim?
Anumas kartulit kasvatades vali kindlasti varajane sort, sest asja mõte on nautida juba suvel oma aia värsket kartulit.
Varane ja ülihea maitsega on näiteks ‘Ranomi’, mille piklik-ovaalsed mugulad on kollase koore ja -sisuga. Sort on väga saagikas. Ideaalselt sobib nii keedu- kui praekartuliks ning
salatikartuliks ‘Salome’.
Saaki saab hulga varem, kui mugulaid eelidandada. Parim aeg selle tegemiseks on märtsi lõpus, siis saad eelidandatud kartulid aprilli teises pooles juba mulda panna ning nautida saaki jaanipäevaks.
Статья: