Toataimede nuhtlus nimega villtäi

Villtäi (Pseudococcus obscurus) ehk puudertäi on üks vastupidavamaid ja salakavalamaid toalillede kahjureid, kes üldse toataimedel elutsevad. Villtäi on kuni 5 mm pikkune. Temast on äärmiselt keeruline lahti saada, sest ta pesitseb eelkõige raskesti ligipääsetavates kohtades nagu koorepragudes, lehekaenaldes ja sibulasoomuste vahel. Villtäid enne ei märka, kui toataimele tekivad üleöö valged kohevad vatitupsud, mis ajapikku hakkavad kogu taimel levima. Peagi on juba kogu taim valgeid tompe täis. Mida selles olukorras teha?

Villtäi kahjustab toalilli taime mahla imedes, mille tõttu taime kasv pidurdub ja halveneb. Villtäi imemise kohtadesse tekivad heledad laigukesed. Täid eritavad kleepuvat magusainet, mis meeldib haigustekitajatele ning taimed võivad haigestuda. Kui villtäisid on lillel hulgaliselt, võib taim ka hukkuda. Seepärast, kui oled silmanud esimest valget vatitombu, tuleb kohe tegutseda! Kui alguses kahtled, kas tegemist on villtäiga, siis tasub vaadata kahtlaseid kohti taimel luubiga.

Villtäi on visa hingega tüütu tegelane ja teda on väga raske tõrjuda. Kui vaeva näha, on võimalik temast vabaneda. Võtmesõna villtäi tõrjel on järjepidevus. Kui juba kord alustasid tõrjumisega, siis tuleb tõrjuda võiduka lõpuni. Villtäi jaoks puuduvad efektiivsed keemilised preparaadid, kuid seda kahjurit on võimalik tõrjuda ka vee ja rohelise seebi lahusega. Villtäid saab voolava veega taimelt maha pesta või pritsida rohelise seebi lahusega. Aidata võib ka Bioplanti rapsiseebi lahus, mida tuleks samuti pritsida. Lisaks saab villtäid tõrjuda piiritusega, milleks sobib vaid kiiresti aurustuv piiritus. Oluline on, et piiritus ei jääks taimele liiga kauaks, muidu võivad tekkida tõsised kahjustused. Piiritust saab kahjuritele kanda pintsli abil. Hädavajalik ja oluline on teha puhastus ka pottidele ja aknalaudadele.

Mida saab teha, et ära hoida villtäide levik?

  • Kui ostad või tood koju uue taime, siis tuleks seda algul hoida teistest taimedest eemal. Uue taimega võid märkamatult kutsumata külalise sisse tuua. Uue asuka peab tähelepanelikult üle vaatama ja paar päeva ootama, enne kui see teiste taimede juurde tõsta.
  • Villtäid on suurepärased ronijad. Kui taimed on tihedalt kõrvuti, võivad nad ise taimelt taimele ronida. Taimelt taimele võivad nad levida ka õhuvoolu või käte abil. Kui soovid lopsakat ja tervet taimestikku oma aknalaual, hoia taimi hõredamalt ja pese käsi pärast iga taimega tegelemist.
  • Puuviljad ja lõikelilled tuleks toataimedest eemal hoida, sest mõnikord võivad puuviljad ja lõikelilled olla saastunud villtäidega. Kuna villtäi on usin ronija, võib ta lihtsasti toalillele edasi ronida.

Villtäide kohta saab pikemalt lugeda SIIT.

Meie käest saab villtäide vastaseks tõrjeks osta Kopperti brändi biotõrjet. Biotõrje on looduslik ja jätkusuutlik viis kahjurite tõrjeks. See tähendab, et kahjurite ja haiguste vastu kasutatakse kasulikke organisme, nagu näiteks röövputukaid ja röövlesti, kes on kahjurputukate looduslikud vaenlased. Biotõrje on keskkonnasõbralik ning inimestele ja loomadele ohutu viis kahjurite tõrjeks. Huvi korral võta meiega ühendust info@horticom.ee.

Статья:

Toataimede nuhtlus nimega villtäi

5. Detsember 2024