Oktoobri lõpus – novembri alguses on paras aeg panna üles söögimajad talvituvatele väikelindudele.

Ilm läks külmaks ja tihased käisidki juba akna taga uurimas, ehk saab siit midagi noka vahele. Loodusest toitu enam suurt ei leia, inimese läheduses on võimalused suuremad. Võib-olla on mõni putukas roninud aknaliistu vahele talvekorterisse või siis peesitab päikesesoojal majaseinal. Või ehk on hea inimene avanud juba söögimaja? Need tulebki varakult üles panna, sest siis harjuvad linnud seal käima. Kui läheb külmaks ja sajab maha lumi, püüavad väikesed sulelised energiat säästa ja võimalikult vähe ringi lennata, siis ei pruugi nad toidulauda aga lihtsalt enam üles leida.

Inimese antud lisatoit on külmal lumisel ajal väikelindudele ainus võimalus ellu jääda, ilma selleta hukkuks neist väga suur osa. Kevadel ja suvel on siis aias vähem usinaid kahjuripüüdjaid ning ilusat linnulaulu.

Suur valik linnutoitu

Aialinde on tänapäeval väga lihtne toita, sest spetsiaalset linnutoitu – rasvapalle, seemneid-pähkleid, toidusegusid – on saada igas toidupoes ning lemmiklooma- ja aianduskaupluses. Valik on mitmekesine. Väikeste sulepallide lemmiktoiduks on rasvarikkad päevalilleseemned ja maapähklid ning muidugi rasvapallid. Rasv annab ju kiiresti ja palju energiat!

Kvaliteetsed rasvapallid on tehtud searasvast, mis on kõrge toiteväärtusega. Veel on rasvapallides päevalille- jm seemneid, vahel ka nisujahu ning kindlasti liiva. Liiv on vajalik selleks, et aidata pugus toitu peenestada – lindudel pole ju hambaid! –, talvel lume alt liiva ja kruusakivikesi aga kätte ei saa.

Rasvapalle on lihtne välja panna ning neid jagub pikaks ajaks. Müügil on ka veiserasvast palle, kuid need pole nii head kui searasvast. Veiserasv muutub külmudes kivikõvaks ning väikesed linnud ei saa seda enam kätte. Sellepärast tasub rasvapalli koostist alati uurida. Odavamad rasvapallid ongi sageli tehtud veiserasvast ning sisaldavad liiga palju liiva. Poest võib leida ka rasvaga glasuuritud teravilja-rasvapalle.

Mida saab köögikapist?

Kui spetsiaalset linnutoitu pole kodus käepärast, võib söögimajja puistata ka hirsitangu, kaerahelbeid ja isegi saiapuru. Hästi sobivad kõik pähklid, samuti rasvarikkad seemned: päevalille-, kõrvitsa-, rapsi-, lina- ja seedermänniseemned. Kiirelt annab lisaenergiat ja soojust mage seapekk ja rasv.

Kindlasti ära pane söögimajja aga soolapekki ja soolapähkleid. Soolane tekitab janu, külmal ajal on aga ainus võimalus janu kustutamiseks lund nokkida. See võib linnu organismi liigselt jahutada ning ta hukkub.

Võrkpuurid ja seemnetorud

Söögimajade mudeleid on müügil väga suur valik. Hästi mugav on kasutada metallvõrgust torukujulisi puure, mille sisse on hea panna rasvapalle. Ka linnukestel on mugav võrel istudes toitu nokkida. Võre tagant ei saa rasvapalle pihta panna ka varesed ja teised suuremad linnud.

Kõige lihtsam on võrku pakitud rasvapall riputada lihtsalt oksa külge, kuid see pole hea mõte. Väikelinnud võivad nimelt võrku takerduda ja hukkuda. Igal aastal saab neid sel moel küllalt palju surma. Suuremad linnud nagu rästad, pasknäärid, harakad jt võivad otsa leida aga seetõttu, et on uudishimust alla neelanud võrgutükikesi. Puuri pandud rasvapallidelt võta võrk ümbert ära.

Mugavad on ka plastist seemnetorud. Õrrel istudes on väikelinnul hea nokkida alusele valguvat toitu. Torusse peidetud toidule ei pääse suured linnud ligi, avatud söögimajas on neil aga lihtne plats puhtaks teha.

Anna toitu kevadeni

Kui alustasid lindude toitmist, siis jätka seni, kuni tuleb kevad, läheb soojaks ja sulelised leiavad nokatäidet jälle ise loodusest.

Talvisel ajal ei tohi olla toidu panemisel pikki vahesid. Kui söögimajas iga päev käima harjunud väikelinnud jäävad mitmeks päevaks toiduta, võivad nad hukkuda. Loodusest ei takista talvel toitu kätte saamast mitte niivõrd lumi, vaid just miinuskraadid. Eriti ohtlik on pärast sulailma saabunud külm, mis tekitab puutüvedele ja okstele jää, mille alt ei saa kätte enam ühtegi putukat.

Hoolitse ka öömaja eest

Ja veel üks oluline asi. Väga palju väikelinde hukkub seetõttu, et neil pole varjulisi ööbimiskohti ja nad külmuvad öösel surnuks. Linnud kasutavad talvel kõiki vabu pesakaste ööbimiseks. Ühes majakeses võib vahel koos olla üsnagi suur seltskond. Kui sul aias veel pesakaste pole või on neid mõni üksik, siis püüa need üles panna hiljemalt hilissügisel, et külma saabudes oleksid öömajad juba olemas.

 

Horticom soovitab:

4742145003046 4742145003008

Horticomi triibulised päevalilleseemned lindudele 2 kg, 5 kg, 10 kg
Horticomi kooritud päevalilleseemned lindudele 2 kg

Seemned lindude talviseks toitmiseks. Peaaegu kõigile lindudele on meelepäraseks toiduks kõikvõimalikud seemned. Neist kõige tuntumad on päevalilleseemned ehk sihvkad, mis meeldivad enamikule talvistest lindudest.

Päevalilleseemned on väga maitsvad ning meeldivad kõikidele linnuliikidele. Päevalilleseemned sisaldavad suures hulgas energiat, küllastamata rasvhappeid, A ja E vitamiine. Just nagu inimesed, vajavad ka linnud vitamiine, et elada pikka ja täisväärtuslikku elu. Seemnete jaoks soovitame kasutada erinevaid kaubandusest saadavaid linnu söödamaju.

 

 4742145004302 4742145004142 4742145004401 4742145004036 4742145004258

Horticomi suur rasvapall 300g
Horticomi rasvapallid 4 tk
Horticomi rasvapallid 12 tk
Horticomi rasvapallid maapähklitega 4 tk
Horticomi rasvapallid ämbris 25 tk

Rasvapallid on valmistatud rasvast ning seemnete ja teraviljade segust. Tooraine on kõige kõrgema kvaliteediga. Nii vitamiinid kui teised toitained on üliolulised, et kindlustada lindude heaolu. Rasvapallid on maitsvad, suure energiaväärtusega ning on klassikalised lemmikud aialindudele. Kõrge rasvasisaldus kindlustab rasvapallide pehmuse ning linnud saavad neid tarvitada aastaringselt. Rasvapallid meelitavad aeda palju linnuliike. Soovitame nende jaoks kasutada rippuvaid linnusöögilaudu või paigutada neid otse linnu söögimajadele. Sellisel juhul võite rasvapallide peal oleva võrgu eemaldada. See teeb lindudele söömise kergemaks. Rasvapallile saab kinnitada ka nöörikese (võrgu külge) ning selle nööriga puuoksa külge riputada.

 4742145004500

Horticomi maapähklid 1 kg

Maapähklid sobivad lindude talviseks toitmiseks väga hästi, pähklisortidest eelistavad linnud just maapähkleid.

Maapähklid on suure energiasisaldusega ja toitvad meil talvituvatele aia- ja metsalindudele.  On oluline, et pähklid oleks soolata ja röstimata.

 linnutoit_putukavastsetega 

Linnutoit putukavastsetega 300 g

Linnutoit putukavastsetega on lindudele väga toitev ning valgurikas roog. See “koogike” on paljude linnuliikide lemmik ning seda aastaringselt. See linnutoit annab lindudele lisaenergiat, mis aitab neil talvel soojas püsida ning säilitada hea tervis paljunemisperioodi ajal. Seda saab paigutada lindude toidulauale ning see meelitab palju linde sinu aeda. Soojal aastaajal paigutage linnutoit varju, eemale otsesest päikesepaistest.

Linnusöögimaja 2 rasvapallile6415158630841_Sootja_uhele_rasvapallile_Spiraal_TarhaSöötja 4-rasvapallile GS d.6,5 x 25cm Söötja 10-rasvapallile GS d. 23,5cm 5024160783028_sootja_rasvapallidele_must_katus_gardmanLinnusöögimaja rasvapallile, õunamaja   

Erinevad söötjad ja söögimajad rasvapallidele

 $_1GL3136_ilman_taustaa,_8630795024160658746_Sootja_seemnetele_Flip_Top_GardmanErinevad söötjad seemnetele
1470515Linnusöögimaja Aaspere 12x12x15cm Linnusöögimaja Tihase toidutare 19x21x14cm Linnusöögimaja Tommi punane must katus, 19x13x15cmErinevad linnumajad

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee