30.10

Oktoobri lõpus – novembri alguses on paras aeg panna üles söögimajad talvituvatele väikelindudele.

Ilm läks külmaks ja tihased käisidki juba akna taga uurimas, ehk saab siit midagi noka vahele. Loodusest toitu enam suurt ei leia, inimese läheduses on võimalused suuremad. Võib-olla on mõni putukas roninud aknaliistu vahele talvekorterisse või siis peesitab päikesesoojal majaseinal. Või ehk on hea inimene avanud juba söögimaja? Need tulebki varakult üles panna, sest siis harjuvad linnud seal käima. Kui läheb külmaks ja sajab maha lumi, püüavad väikesed sulelised energiat säästa ja võimalikult vähe ringi lennata, siis ei pruugi nad toidulauda aga lihtsalt enam üles leida.

Inimese antud lisatoit on külmal lumisel ajal väikelindudele ainus võimalus ellu jääda, ilma selleta hukkuks neist väga suur osa. Kevadel ja suvel on siis aias vähem usinaid kahjuripüüdjaid ning ilusat linnulaulu.

Suur valik linnutoitu

Aialinde on tänapäeval väga lihtne toita, sest spetsiaalset linnutoitu – rasvapalle, seemneid-pähkleid, toidusegusid – on saada igas toidupoes ning lemmiklooma- ja aianduskaupluses. Valik on mitmekesine. Väikeste sulepallide lemmiktoiduks on rasvarikkad päevalilleseemned ja maapähklid ning muidugi rasvapallid. Rasv annab ju kiiresti ja palju energiat!

Kvaliteetsed rasvapallid on tehtud searasvast, mis on kõrge toiteväärtusega. Veel on rasvapallides päevalille- jm seemneid, vahel ka nisujahu ning kindlasti liiva. Liiv on vajalik selleks, et aidata pugus toitu peenestada – lindudel pole ju hambaid! –, talvel lume alt liiva ja kruusakivikesi aga kätte ei saa.

Rasvapalle on lihtne välja panna ning neid jagub pikaks ajaks. Müügil on ka veiserasvast palle, kuid need pole nii head kui searasvast. Veiserasv muutub külmudes kivikõvaks ning väikesed linnud ei saa seda enam kätte. Sellepärast tasub rasvapalli koostist alati uurida. Odavamad rasvapallid ongi sageli tehtud veiserasvast ning sisaldavad liiga palju liiva. Poest võib leida ka rasvaga glasuuritud teravilja-rasvapalle.

Mida saab köögikapist?

Kui spetsiaalset linnutoitu pole kodus käepärast, võib söögimajja puistata ka hirsitangu, kaerahelbeid ja isegi saiapuru. Hästi sobivad kõik pähklid, samuti rasvarikkad seemned: päevalille-, kõrvitsa-, rapsi-, lina- ja seedermänniseemned. Kiirelt annab lisaenergiat ja soojust mage seapekk ja rasv.

Kindlasti ära pane söögimajja aga soolapekki ja soolapähkleid! Soolane tekitab janu, külmal ajal on aga ainus võimalus janu kustutamiseks lund nokkida. See võib linnu organismi liigselt jahutada ning ta hukkub.

Võrkpuurid ja seemnetorud

Söögimajade mudeleid on müügil väga suur valik. Hästi mugav on kasutada metallvõrgust torukujulisi puure, mille sisse on hea panna rasvapalle. Ka linnukestel on mugav võrel istudes toitu nokkida. Võre tagant ei saa rasvapalle pihta panna ka varesed ja teised suuremad linnud.

Kõige lihtsam on võrku pakitud rasvapall riputada lihtsalt oksa külge, kuid see pole hea mõte. Väikelinnud võivad nimelt võrku takerduda ja hukkuda. Igal aastal saab neid sel moel küllalt palju surma. Suuremad linnud nagu rästad, pasknäärid, harakad jt võivad otsa leida aga seetõttu, et on uudishimust alla neelanud võrgutükikesi. Puuri pandud rasvapallidelt võta võrk ümbert ära.

Mugavad on ka plastist seemnetorud. Õrrel istudes on väikelinnul hea nokkida alusele valguvat toitu. Torusse peidetud toidule ei pääse suured linnud ligi, avatud söögimajas on neil aga lihtne plats puhtaks teha.

Anna toitu kevadeni

Kui alustasid lindude toitmist, siis jätka seni, kuni tuleb kevad, läheb soojaks ja sulelised leiavad nokatäidet jälle ise loodusest.

Talvisel ajal ei tohi olla toidu panemisel pikki vahesid. Kui söögimajas iga päev käima harjunud väikelinnud jäävad mitmeks päevaks toiduta, võivad nad hukkuda. Loodusest ei takista talvel toitu kätte saamast mitte niivõrd lumi, vaid just miinuskraadid. Eriti ohtlik on pärast sulailma saabunud külm, mis tekitab puutüvedele ja okstele jää, mille alt ei saa kätte enam ühtegi putukat.

Hoolitse ka öömaja eest

Ja veel üks oluline asi. Väga palju väikelinde hukkub seetõttu, et neil pole varjulisi ööbimiskohti ja nad külmuvad öösel surnuks. Linnud kasutavad talvel kõiki vabu pesakaste ööbimiseks. Ühes majakeses võib vahel koos olla üsnagi suur seltskond. Kui sul aias veel pesakaste pole või on neid mõni üksik, siis püüa need üles panna hiljemalt hilissügisel, et külma saabudes oleksid öömajad juba olemas.

 

Horticom soovitab:

Horticomi triibulised päevalilleseemned lindudele 2 kg, 5 kg, 8 kg
Horticomi kooritud päevalilleseemned lindudele 2 kg

Päevalilleseemned  meeldivad kõikidele linnuliikidele.  Horticomi päevalilleseemned on triibulise koorega, mida on lindudel lihtne avada. Päevalilleseemned sisaldavad suures hulgas energiat, küllastamata rasvhappeid, A ja E vitamiine. Just nagu inimesed, vajavad ka linnud vitamiine, et elada pikka ja täisväärtuslikku elu. Seemnete jaoks soovitame kasutada erinevaid kaubandusest saadavaid linnu söödamaju.

Kooritud päevalilleseemned sobivad väga hästi lindude toitmiseks rõdul või terrassil, sest nendest ei jää järgi koorepuru.

Horticom suur rasvapall 300g
Horticom rasvapallid 4 tk/pakis
Horticom rasvapallid 12 tk/pakis
Horticom rasvapallid maapähklitega 4 tk/pakis

Rasva- ja seemnepallid Horticom võrgus erineva koostisega 80-90gr 6tk/pakis

Horticom rasvapallid ämbris 25 tk/pakis

Horticom võrguta rasvapallid ämbris 30tk/pakis

Rasvapallid on valmistatud rasvast ning seemnete ja teraviljade segust. Tooraine on kõige kõrgema kvaliteediga. Nii vitamiinid kui teised toitained on üliolulised, et kindlustada lindude heaolu. Rasvapallid on maitsvad, suure energiaväärtusega ning on klassikalised lemmikud aialindudele. Kõrge rasvasisaldus kindlustab rasvapallide pehmuse ning linnud saavad neid tarvitada aastaringselt. Rasvapallid meelitavad aeda palju linnuliike. Soovitame nende jaoks kasutada rippuvaid rasvapallide hoidjaid. Sellisel juhul võite rasvapallide peal oleva võrgu eemaldada. See teeb lindudele söömise kergemaks. Rasvapallile saab kinnitada ka nöörikese (võrgu külge) ning selle nööriga puuoksa külge riputada.

Horticomi maapähklid 1 kg

Maapähklid sobivad lindude talviseks toitmiseks väga hästi, pähklisortidest eelistavad linnud just maapähkleid.

Maapähklid on suure energiasisaldusega ja toitvad meil talvituvatele aia- ja metsalindudele.  On oluline, et pähklid oleks soolata ja röstimata.

Maapähkleid on mugav panna nende jaoks sobivatesse hoidjatesse.

 Linnusöögimaja Tihase toidutare

Kaunis puidust majake seemnetele ja pähklitele, kus aia- ja metsalindudel on väga mugav söömas käia. Toidu lisamiseks eemalda katus ja vala toit sisse, kust see ise allapoole valgub.

Nipp: riputa näiteks suvel tühjalt seisva amplikonksu külge!

     

Pesakast Kuldnokk 17 x 15 x 32cm

Viltuse katusega pesakast, katuse suund ava ette, heledast okaspuu puidust. Ava suurus ca 5cm. Kasti kõrgus põhjast katuse kõrgeima tipuni 32cm. Kasti põhi puhastamiseks avatav, kinnitatud väikese kruviga.

Pesakast harikatus 18 x 26 x 28cm

Harikatusega heledast okaspuu puidust pesakast metsa- ning aialindudele. Ava suurus ca 3cm. Kasti kõrgus põhjast katuse tipuni 28cm. Kasti põhi puhastamiseks avatav, kinnitatud väikese kruviga.

   

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee