Kui pole abivalmis naabreid, kes sinu äraolekul januseid tomateid, kurke ja suvelilleanumaid joodaksid, pead olema ise leidlik ja investeerima ka moodsatesse kastmisseadmetesse.

 

Lillekastide ja amplite jaoks on mitu käepärast nippi, mis lubab nad rahus umbes nädalaks omapead jätta. Näiteks kas teadsid, et taimed vajavad vähem vett, kui pügad nad kolmandiku võrra madalamaks ja nopid õied ära? Paljud liigid vajavadki suve keskel noorendamist.

Lillekastid ja aiavaasid, mida jaksad liigutada, vii lauspäikese käest ära. Kindlasti tõsta alla amplid ja vii varju põõsa alla, et päike ja tuul ei saaks neid kuivatada.

Sageli on juba suvelillemulla sisse segatud kastmis- ehk hüdrogeeli (watergel), mis vähendab kastmisvajadust lausa neli korda. Iga pisike graanulikübe salvestab endasse arvestatava koguse vett ja paisub kordades suuremaks. Graanulid muutuvad justkui tarretiseks, millest tasapisi vabanev vesi niisutabki mulda.

Kui sa istutamise ajal kastmisgeeli graanuleid mulda ei lisanud, siis tee seda nüüd. Kasta anumaid heldelt, et graanulid saaksid end põhjalikult vett täis tõmmata. Kastmigeeli saad osta aiapoest.

Rahuliku südamega võid mitmeks päevaks ära sõita siis, kui su lillekastid ja -amplid on altkastmissüsteemiga. Kogemused näitavad, et isegi kuumal ajal piisab veemahuti kogusest nädalaks ajaks. Altpoolt mulda imbuv vesi hoiab selle pidevalt ja mõõdukalt niiske.

Algelise kastmissüsteemi saab teha ka suurest plastpudelist. Torgi pudeli põhja väikesi augukesi, täida pudel veega ja suru lilleanumasse mulla sisse. Vesi valgub aeglaselt pudelist välja ja hoiab mulla niiskena. Sama nipp sobib ka toataimedele.

 

Taimer töötab, sina puhkad

taimer

Kastmistaimerid on targad vidinad, mille abil saab aed kastetud sõltumata sinu kohalolekust.

Odavam ja lihtsam on mehhaaniline kastmistaimer. Käivitamiseks vajab see iga kord küll inimest, kuid lõpetada oskab juba ise. Kas pole suur asi juba seegi, kui õhtul ei pea enam minema välja kraani sulgema või siis saab jätta vihmutid tööle ja rahus ära sõita! Ühenda taimer veevärgi kraaniga (sinna on ühendatud ka veevoolik) ja keera soovitud ajaks (nt 20 min) lahti, välja lülitub see automaatselt.

Elektrooniline taimer vabastab kastmisest aga lausa terveks suveks. Kevadel “ütled” talle (programmeerid sisse), kuidas kasta: näiteks igal kolmapäeval kell seitse õhtul 30 minutit. Ja nii kastabki ta sügiseni välja.

Tavaliselt on aias palju erineva veevajadusega taimekooslusi: muru, lille- ja köögiviljapeenrad, hekk, kasvuhoone. Elektroonilisele taimerile saab lisada automaatse veejagaja ja seadistada igale kooslusele oma kastmisrežiimi.

 

Tilk- ja imbvoolikud

Rooside ja maasikate vahel, kurgipeenral ning tomatimajas on mugav kasutada tilkkastmisvoolikut. Igast tavalisest tilgutist tuleb tunni jooksul umbes 2 liitrit vett. Taimed on piisavalt joodetud ja muld ühtlaselt niiske, kui paned igal hommikul süsteemi kolmeks tunniks (näiteks kell 6-9) tööle.

Teine n-ö mugavusvoolik on imbvoolik, kust imbub vesi välja läbi mikroavade. Saadaval on erinevate aukude vahedega imbvoolikuid.

Mõlemad voolikud võib kaevata mulla sisse, paigutada maasikakile või murukamara alla. Maapinnale jäetud vooliku võib katta koorepuru või mõne muu sobiva multšimaterjaliga.

Voolikute tööd pane samuti juhtima taimerid.

 

Horticom soovitab:

 Hose end timer

Hose end taimer (Rain Bird)

Väga lihtsalt kasutatav taimer, mille saab seadistada täpselt vastavalt enda soovidele.

 

 hüdrogeel

Agrecol hüdrogeel

Biolagunev ja looduslik toode, mõeldud niiskuse säilitamiseks mullas. Mikrograanulid imavad suure hulga vett, tekitades niimoodi hüdrogeeli, kust taimed saavad veevaesel ajal ennast veega varustada. Toode tagab vee kättesaadavuse koos selles lahustunud toitainetega.  Koostis: 88% – modifitseeritud tärklis, 12% – vesi.

Kasutamine ja doseerimine:
Soovitatav doos segada sobiva koguse mullaga ning saadud segu panna potti või istutusnõusse. Pärast istutamist kasta taime rohke veega.
 
Potitaimed: 10 g (1 kotike) hüdrogeeli 16 L mulla kohta
* vähe niiskust vajavatel taimedel soovitatav doos 10 g hüdrogeeli 34 L mulla kohta
* rohket niiskust vajavatel taimedel soovitatav doos 10 g hüdrogeeli 11 L mulla kohta
Poorsete vett hästi läbilaskvate muldade (liivasegused mullad, orhideemuld, kruus, keramsiit) puhul kasutada suuremat annust.

 Donau kast

Donau rõdukastid

Altkastmisega rõdukastid, tootja Hawita Group.