19.12

Aeg on tuppa tuua jõulupuu. Kindlasti nii mõnedki on juba toonud.

Mida teha, et ta seisaks kauem ilus ega hakkaks kohe okkaid poetama? Kuidas hoolitseda potis kasvava elusa puu eest?

Kõige vahvam on jõulukuusk ise metsast koju tuua. Kui kodumetsa pole, võib minna riigimetsa ja sealt meelepärase puu ise välja valida. Täpsed juhised, kuhu minna ja kuidas maksta, leiad RMK kodulehelt (https://www.rmk.ee/kuuseke).

Üks staažikas metsamees andis hea soovituse jõulukuuse valimiseks: ärge võta metsa all või varjus kasvanud puud, sest lagedal kasvanud kuusel püsivad okkad paremini küljes. Pea see väärt nõuanne metsa minnes meeles!

 

Tähtsad ettevalmistused

Ükskõik, kas tõid puu ise metsast või ostsid selle müügiplatsilt, tasub tema püstipanekul veidi vaeva näha, et muuta puu vastupidavamaks. Kuigi nulud hoiavad oma okkaid paremini kui kuused, kuluvad järgnevad nõuanded ära neilegi.

* Ära too puud kohe sooja tuppa, vaid lase tal trepikojas, verandal või garaažis temperatuurimuutusega kohaneda. Eriti oluline on see siis, kui õues on miinuskraadid: puu peab jahedas kohas kõigepealt üles sulama, sest külmunud oksad on rabedad ja võivad kergesti murduda.

* Nii nagu lõikelilledel, vajab ka lõigatud puu tüveots enne vette panemist värskendamist – sae ära vähemalt 1 cm paksune ketas. Tänu värskendatud imupinnale saab puu paremini vett kätte.

* Kuusejala veeanumasse pane kuum (50–60°) vesi. Värskendatud lõikepinnaga kuuske või nulgu võib hoida enne kohale sättimist ka mõned tunnid veeämbris, et ta saaks end korralikult vett täis imeda.

* Pane puu võimalikult kaugele ahjudest ja radiaatoritest.

* Jõulupuu püsib kauem kena, kui lisad vette lõikelillede säilituslahust. See toidab puud ning vesi ei lähe roiskuma.

 

Päevad soojas toas

* Piserda puud toasooja veega, sest ta omastab niiskust ka okaste kaudu. Kui toas on väga soe, tasub seda teha iga päev. Piserdamise ajaks lülita elektriküünlad vooluvõrgust välja. Uuesti võib tuled põlema panna siis, kui lambid on kuivanud.

* Esimestel päevadel joob puu palju – suur puu võib mõne tunniga ära rüübata lausa 2–3 liitrit vett. Kontrolli mitu korda päevas veetaset.

* Kui puu jäi siiski kuivale, tuleks tüve otsast uus ketas ära saagida, sest kuivanud varreotsa kaudu ei saa puu enam piisavalt vett kätte. Tõsi, see on väga tülikas ettevõtmine, sest ehted tuleb ju ära võtta. Aga kindlasti tasub vaev end ära, sest puukene püsib sel juhul kauem ilusana.

* Elus küünlatuli on kaunis, kuid leegid kuumutavad õhku ning kuivatavad oksakesi, puu võib muutuda koguni tuleohtlikuks. Kindlam on kasutada väiksemate lampidega elektriküünlaid.

 

Mida tahab potipuu?

Aiakeskusest võib koju tuua ka potis mulla sees kasvava elusa kuuse või nulu. Paljudele meeldib see võimalus, sest siis saab puu hiljem aeda istutada.

Potipuud eelistades tasub aga teada, et okaspuud tahavad talvel jaheduses puhata ning seetõttu tunnevad nad end soojas ja kuiva õhuga ruumis väga halvasti. Paar nädalat on nende jaoks tõeliselt piinarikas. Kui on kindel plaan potipuu hiljem aeda istutada, siis mõni asjatundja ei soovita puud soojas toas hoida üldse kauem kui kolm päeva. Potipuud on parem kasutada jahedas ruumis, väljas trepil, rõdul ja terrassil.

* Toas katsu leida potipuule võimalikult valge ja jahedam koht. Soojas toas puu elustub, talle tulevad värsked kasvud. Eriti halvasti tunneb potipuu end põrandaküttega ruumis, samuti radiaatori ja ahju lähedal.

* Kastmise asemel on parem piserdada võra toasooja veega, kuna vett otse juurtele andes on puu kasv hoogsam. Okaste kaudu omastab puu küllalt palju niiskust.

* Muld ei tohi muidugi päriselt ära kuivada, hoia see kergelt niiske. Kui pritsid oma puukest sageli, on tal hulga kergem taluda ka ruumis olevat kuiva õhku.

* Mitte mingil juhul ära anna potipuule väetist, talvisel puhkeajal ta seda ei talu.

 

Mis saab pärast pühi?

* Kui õues on külmakraadid, siis ära potti kohe välja tõsta. Järsk üleminek on šokk, kuna soojas olles on puu elutegevus hoogustunud. Külma käes värsked kasvud hukkuvad.

* Hoia potipuud mõnda aega valges ja jahedas kohas (verandal, kütmata toas, garaažis), kus on umbes 10° sooja. Alles siis, pärast üleminekuperioodi, võid ta lõpuks õue tõsta. Käreda pakasega ära seda muidugi tee. Tegelikult võib potipuu olla jahedas valges ruumis vabalt kevadeni.

* Ära vii elava puuga potti keldrisse, sest seal on pime. Samuti on oht, et sa unustadki puu keldrisse ja ta sureb janusse.

* Kui ilmad on jaanuari alguses pehmed ja maa sula, võid poti kaevata mulla sisse ning kevadel puukese juba korralikult õigesse kohta ümber istutada.

 

Horticom soovitab

Toitelahus jõulukuusele

Toitelahus jõulukuuskedele on vedel toitelahus, mis pikendab jõulupuudel okaste küljes püsimist. Toode, mis on ette nähtud lõigatud jõulupuu elujõulisuse suurendamiseks ja nende pikemaks säilitamiseks. See aitab jõulupuudel ja okaspuust tehtud dekoratsioonidel püsida kauem värske ja tervena. Vedel lahus hoiab vee kaua selge ja läbipaistvana.

christmas-nordman-39-green-87119040699

Elho tumeroheline kuusejalg Nordman on modernne ja elegantne ning tänu oma vee reservuaarile hoiab kuuse pikalt kaunina. Kerge ja kindel kinnitus stabiliseerib puu sekunditega. Valikus on 39cm ja 52cm diameetriga kuusejalad.

Elho kuusejalg Nordman

elho_logo_cmyk

oslo-38cm-green-8711904127718-p1

Elho tumeroheline kuusejalg Oslo on modernne ja elegantne ning tänu oma vee reservuaarile hoiab kuuse pikalt kaunina. Kerge ja kindel kinnitus stabiliseerib puu sekunditega. Oslo kuusejalga täiendab imeilus lumehelbekeste muster.

Elho kuusejalg Oslo

elho_logo_cmyk

sailitusaine-floralife Oasis säilitusaine Floralife 5g ja 2kg. Sobib kõikidele lõikelilledele, aga ka jõulupuudele .Hoiab anumas vee puhta ning selge. Taimed säilivad kauem värsked. Pakend lahustada 1/2 l vees.
 

Kuusejalg Orbit

Kerge kuusejalg plastikust, kuuske on lihtne paigaldada. Saadaval kolme erinevat värvi – roheline, kuldne ja hõbedane.

 

 

Kaup saadaval hästi varustatud poodides ja www.aednik24.ee