Kohe algavad kevadlaadad ning paljudel on plaanis istutada aeda ka uusi viljapuid. Enne ostmist tasub ära teha väike kodutöö.

 

Kõigepealt tee kindlaks sort, millist õuna, pirni, ploomi või kirsse soovid saada. Neil, kel oma lemmikud juba teada, on asi lihtne. Kui sa aga täpselt ei tea, mida tahta, siis uuri praegu kehtivat soovitussortimenti (vt http://www.aiatark.ee). Sinna on valitud need sordid, mida on talve- ja haiguskindluse ning saagikuse tõttu Eesti oludes kõige kindlam kasvatada.

Kevadlaadal on hea võimalus suhelda otse müüjatega, kelleks on enamasti puukooli või aiandustalu omanikud ise. Tasub küsida, milliseid sorte nemad soovitavad. Võid olla kindel – istikukasvatajatel on palju häid kogemusi, mida jagada.

 

Soovitusi, mida valida

* Kui sul taliõunte hoidmiseks sobivaid tingimusi pole (ruumis stabiilselt 1–4°C sooja ja 90–95% õhuniiskust), istuta aeda suvi- ja sügissordid.

* Kui soovid, et erinevaid sorte oleks rohkem, vali madalad ehk kääbusja kasvuga puud, sest neid mahub aeda rohkem. Samas tuleb teada, et kääbuspuud on nõudlikumad kasvukoha ja hoolduse suhtes. Eelis on aga see, et nad hakkavad varem saaki andma ja neid on mugavam lõigata.

* Suurema sortimendi saamiseks võib istutada ka perepuu(d), millele on poogitud mitu eri sorti. Lisaks õuntele tasub küsida ka pirni-, ploomi- ja kirsi-perepuid. Perepuu miinus on see, et teda on keerulisem lõigata, kuna sortide kasvutugevus on erinev.

* Menukaks on muutunud sammasõunapuud, mis sobivad hästi ka iluaeda. Neid on saada nii suvi-, sügis- kui talisorte.

* Pirnipuudest võtab vähe ruumi sort ‘Pepi’, sest tal on väike võra.

* Väiksemasse aeda on targem valida isetolmlevad ploomisordid, kes ei vaja teiste sortide tolmu viljastumiseks.

* Ploomidel ja magusal kirsipuul eelista tüveta põõsaspuid, sest kui pakane teeb kurja, saab puu lumme jäänud okstest taastuda.

 

Poogitud või omajuurne

Viljapuude sorte ei saa seemnest paljundada, kuna sordi omadused sel juhul ei säili. Sellepärast kasutataksegi pookimist: sordilt võetud pookeoks või silm (pung koos väikese kooretükiga) pannakse kasvama teisele taimele ehk alusele.

Kirsi- ja ploomiistikud võivad olla ka omajuursed, mis tähendab, et nad on  kasvatatud pistokstest või juurevõsudest. Omajuursete puude miinus on see, et nad  kipuvad andma rohkesti juurevõsusid.

Poogitud taim koosneb kahest osast: alusest ja poogendist. Etiketil märgitud sort on poogend ja see jääb pookekohast kõrgemale. Peenikese tüvega istikul on selgelt näha, kus asub pookekoht. NB! Pookekoht peab jääma istutamisel maapinnast kõrgemale. Kui kõrgele, seda küsi täpsemalt müüjalt.

Pookekohast allpool on juurestik, mis kuulub pookealusele. Etiketil peab lisaks sordile olema kirjas ka pookealuse nimi, sest aluse tüübist sõltub palju olulist: kui suureks puu kasvab, kas teda peab toestama, kui pikk on puu eluiga, millal hakkab puu saaki andma, kui saagikas ta on, milline on talvekindlus.

 

Pookealuseid on nõrgast tugevani

Alused jagatakse tugeva-, keskmise-, poolnõrga- ja nõrgakasvulisteks (kääbuspuud).

* Tugevakasvulisel alusel puu kasvab liiga suureks: 5–6 m ja kõrgemakski.

* Keskmisekasvulisel alusel: u 4–5 m.

* Poolnõrgakasvulisel: u 3–4 m.

* Nõrgakasvulisel: u 1,2–2,7 m.

 

Koduaias eelista poolnõrgal ja keskmisekasvulisel alusel puid. Nad on kasvutingimuste ja hoolduse suhtes leplikumad kui nõrgakasvulised kääbuspuud, kuid on samas siiski paraja suurusega ehk mitte liiga kõrged. Neid on hea hooldada ja ka saaki on mugav korjata.

Kääbuspuud vajavad kindlasti toestamist, sest nende juurekava on väike. Seetõttu on nad ka väga tundlikud kuivuse suhtes: põuaga kasv seiskub, viljad jäävad väikeseks ja palju vilju variseb. Selliseid tillukesi viljapuid tuleb pidevalt väetada, muidu jääb saak nigelaks.

 

Istiku välimus

Endale tulevast viljapuud valides uuri selle tüve ja oksi. Vaata, et seal poleks värskeid koorevigastusi ja et pookimiskohal poleks sidemed end sisse sooninud. Külgoksad ei tohi olla terava nurga all (alla 50°C). Paremad puukoolid eemaldavad sellised konkurentoksad juba enne istiku müüki saatmist.

Viljapuuistikuid müüakse konteinerites: plastpottides või paksust kilest kottides. Sageli on ümber juurte veel lagunevast materjalist võrk, mis hoiab mullapalli koos. See võrk läheb istutamisel mulda ega takista juurte arengut. Plast- või kilepotist tuleb istik muidugi välja võtta.

Kui sulle tundub, et ostetud viljapuuistik ei mahu autosse, siis palu kohe ostmise ajal müüjalt abi, et ta lõikaks oksad paraja pikkuseni tagasi. Kasuta professionaali abi ja ära hakka ise susserdama!

Juhul, kui saad oma uue puukese maha istutada alles mõne päeva pärast, siis ära hoia teda lauspäikese käes ning jälgi, et muld potis läbi ei kuivaks.

Horticom soovitab:

 MAXFEEL - IT07 VIOLETRostaing nutiseadme puutetundlikud Maxfeel aia- ja töökindad

Nitriilvahuga kaetud peopesad ja sõrmeotsad. Erakordne haarduvus isegi rasvases ja õlises keskkonnas. Ilma õmblusteta. Sobivad käteosavud nõudvate aia- ja ehitustööde tegemiseks.

Kinnastel on “touchscreen” omadus st kinnast käest võtmata saab navigeerida puutetundlikke telefone ja ekraane. 

Värvus: lilla ja hall

Suurus: 7-8 (lilla), 9-10 (hall)

TOUCHSCREEN-2

OTSI KAUBA ETIKETILT!

 8711904303389_kastekann brussels 1,8ltr valgeElho kastekann Brussels 1,8 l valge ja tumehall

Ajatu ja elegantne disain. Kastekann on mittetilkuva tilaga ja väga mugav käes hoida. 

 clean-lady-grenat

Rouchette naiste madal kummisaabas Clean Lady 

Naturaalsest kautšukist (kumm) (R’GUM EFFICIENT®) vastupidav kummik. Isepuhastuv, libisemiskindel ja mustuse kogunemise vastane välistald (CLEAN®). Jala soojusega vormuv ja eemaldatav sisetald (CONFORT SOFT®), mis tagab mugavuse igal sammul. Neopreenist vooder on hingav ja väga mugav jalale (ISOLA®). Külje peal on kummist laiendus ja ülaservas väike aasake, et saabast oleks mugav jalga panna

Värvus: beež/must, lilla/must (lõpumüügis), laimiroheline/must ja punane/must

Suurus: 36-41

 Florovit_AiaseepFlorovit aiaseep 600 ml

Florovit küüslaugu ekstraktiga aiaseepi võib kasutada taimede pritsimiseks (aitab säilitada nende looduslikku vastupanuvõimet) kui ka puhastusvahendina. Samuti võib seda kasutada loodusliku taimekaitsevahendina näiteks lehetäide tõrjel. Küüslaugu ekstrakt seebis tugevdab tema mõju.

Kasutamine:

Puhastamiseks ja pesemiseks (nt. Kastide, pottide, aiatööriistade, kasvuhoonete jne.) valmista 1-3% seebilahus. Selleks lahusta 10-30ml seepi 1 liitris vees.

Pritsimiseks tuleb samuti valmistada 1-3% lahus ning pritsida saadud lahusega kõiki taime osasid ( lehti, varsi) kuni täieliku märgumiseni. Pritsida tuleb pilvise ilmaga või õhtuti. Soovitav on pritsimist korrata pärast vihma.

 4008398976903_Puuvaha_tuubis_150ml_Compo

Compo puuvaha tuubis 150 g

Pintsel-tuub. Loodussõbralik haavasulgur ja pookevaha vilja- ja ilupuudele.

 4008398973377_Feromoonpüünis_ploomile_2tk_CompoCompo feromoonpüünis ploomipuule 2 tk

Kaitseb ploomi- ja kreegipuid ploommähkurite ja nende röövikute eest. Bioloogiline toode, insektitsiidivaba liimpüünis. Kerge kokku panna ja kinnitada.

 4008398973384_Feromoonpüünis_õunapuule_2tk_CompoCompo feromoonpüünis õunapuule 2 tk

Kaitseb õuna- ja pirnipuid õunamähkurite ja nende röövikute eest. Bioloogiline toode, insektitsiidivaba liimpüünis.

 4008398973315_Liimivöö_3m_CompoCompo liimivöö 3,0 m 

Takistab pinnases talvituvate röövikute liikumist vilja- ja ilupuude tüvedel. Bioloogiline toode, insektitsiidivaba liimivöö. Kinnitatakse puu külge pakendis kaasas oleva traadiga. 

 Felco_6

Felco 6, aiakäärid väikesele käele 19,5 cm, 210 g

Kerge ja kompaktne mudel, mis sobib keskmise suurusega käele. Kõige väiksema lõikepeaga mudel, mis tagab väga täpse lõike maksimaalse jõuõlaefektiga. Kaardus lõiketeraga.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 3-90 50Felco 3.90 50, universaalne nuga

Sirge lõiketeraga silmastamis- ja pookimisnuga

Väike ja vastupidav sirge lõiketeraga nuga. Käepide on kaetud punase nailoniga. Noa tera on valmistatud roostevabast terasest ja avamissälk on tera ühel küljel.

Paremakäelistele.Lõiketera pikkus on 57 mm.

Sobilik pookimistöödeks või kasutamiseks pistikute paljundamisel.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti! Vaata ka http://www.aednik24.ee.