1.02.2020

Veel mõned nädalad ja tulebki juba teha esimesed külvid. Vaata üle oma külvivarustus – kas kõik vajalik on ikka olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

Muidugi võib külvikastina kasutada kõikvõimalikke plastkarbikesi ning istikuid kasvatada jogurtitopsides, aga ühel hetkel tüütab see ära ning tahaks mugavamalt toimetada. Hobiaednikele mõeldud moodsad külvitarvikud teevad tubase istikukasvatuse väga lihtsaks.

Millega end algavaks külvihooajaks varustada?

 

Turba- ja kookoskiutabletid

Tüütu pikeerimine jääb ära, kui külvad seemned ühe-kahekaupa külvitableti sisse.

Lisaks turbatablettidele on müügile tulnud ka kookoskiutabletid. Saada on nii suuremaid kui väiksemaid “nööbikesiˮ.

Kui tihedaks pressitud kuiv tablett end vett täis imeb, saab sellest suure niidirulli kõrgune tünnike. Nüüd tuleb teha pikeerpulga või pliiatsiga sobiva sügavusega auk ja suruda seeme sisse. Vastavalt seemne suurusele vali väiksem või suurem tablett.

Turbatabletis sirgunud taimelapsi on ülimalt mugav suuremasse potti ümber istutada: nad tuleb sinna oma “kasvukonteineriga“ lihtsalt ümber tõsta.

Tablette võib põhimõtteliselt kasutada kõigi köögiviljade, maitsetaimede ja suvelillede külvamiseks, eelkõige sobivad nad aga suurematele seemnetele nagu on kurgil, kõrvitsal-kabatšokil, melonil ja arbuusil. Väga head on tabletid tšillide ja maguspaprika jaoks, kellele ei meeldi pikeerimisega kaasnev juurte häirimine ning noortaimed võivad jääda põdema. Loomulikult võib ka tomatid külvata tablettidesse, sest värske tomatiseeme tärkab pea sajaprotsendilisele. Vaata alati pakendilt, kui kaua on seeme külvikõlbulik. Vanemal seemnel on idanemisvõime vähenenud ning kõik ei tärka. Sel juhul on mõistlikum külvata karbikesse, et mitte raisata tablette seemnetele, mis ei tärka.

 

Tablettidega mikrokasvumaja

Külvitablette saab osta pakendis, tükikaupa ja ka läbipaistva kaanega plastkarbis, mis ongi mõeldud mikrokasvuhooneks. Viimane on väga mugav komplekt: vala vaid veidi vett põhja, lase tablettidel tüsedaks paisuda ning külva. Ei mingit mullaga mässamist.

 

Külvikassetid

Otstarbekas on kasutada ka külvikassette. Külvikasseti pisikeses kambris sirgudes kujuneb taimel kompaktne juurepall. Tänu sellele saab taimehakatise kassetist hõlpsalt kätte. Suuremasse anumasse ümber istutades ei saa juured vigastusi ja istik ei jää põdema.

Turbapotid

Turbapotid teevad samuti taimede ettekasvatamise hõlpsamaks. Turbapotis kasvanud istiku saab koos potiga torgata otse lõplikule kasvukohale kasvuhoones või avamaal. Taime juured on turvaliselt potis ega saa istutamise ajal viga. Niiskes mullas hakkab turbast pressitud ümbris kohe lagunema ning on varsti juurepalli ümbert kadunud. Enne mulda panemist tasub turbapotti siiski veidi katki rebida, et juured saaksid kiiremini ümbritsevasse mulda tungida.

Kookosmuld

Külvi- ja pikeerimismulla kotid on üsna rasked, nende asemel võib osta aga hoopis väikese ja kerge kookosmulla briketi. Kui kodus sellele vett valada, hakkab kookoskiud silmnähtavalt paisuma. Telliskivi suurusest briketist saab suure ämbritäie mõnusat mulda istikute kasvatamiseks.

Kookosmuld on saadud peenestatud kookospähklikoortest. Võrreldes turbamullaga imab ja säilitab ta vett paremini ning kasta tuleb harvem. Õhulises kookosmullas areneb ilus juurestik ja taimed kasvavad paremini.

 

Kühvlid

Kasvuturba ja mullaga mässates on vaja häid kühvleid. Üks võiks olla suurem ja teine väiksem. Suuremaga on hea täita külvikaste ja kogukamaid potte, väiksem kulub ära pisemate pottide ja kassettide jaoks. Eriti hea, kui kühvlil on ka joonlaud sügavuse mõõtmiseks.

 

Aknalaua-kasvuhoone

Minikasvuhoones on väga mugav tagada külvidele parimad idanemistingimused ja hoolitseda väikeste taimehakatiste eest. Kaane all on soojem ja õhk on niiskem, õhutamise jaoks on lihtne see pealt ära tõsta.

Paljudel uudsetel aknalaua-kasvuhoonetel on nutikas ja tõhus õhutussüsteem: ülal liuguriga õhutusava, alumisel serval kaks sälku. See paneb õhu liikuma: alt sisse ja ülalt välja, õhk ei muutu liiga niiskeks ega teki kondensvett.

Minikasvuhooneid on saada ka sarjana, mille kõik osad – mitmes suuruses kasvumajad ja nende osad (alused, kasvunõud ja kaaned) – sobivad omavahel moodulsüsteemina kokku. Näiteks võib kõige suurema kasvumaja sisse panna mitu väiksemat kasvunõud ja katta kõik ühe kaanega. Justkui hobiaedniku lego!

Suure kasvumaja kõrgete servadega alus on nagu vann, mis sobib hästi ka mullatöödeks. Selle sees on hea täita potte ja taimi ümber istutada. Maha ei pudene kübetki turvast ega mulda!

Tutvu erinevate ettekasvatustoodetega SIIN!   Tootevalikuga saab tutvuda ka e-poes www.aednik24.ee.

 

Horticom soovitab:

 decogro_with_flowers_1_vaikeIstutuskott Jiffy 55x18x15 cm kookosturbaga dekoratsioon kotis +/-15 l

Dekoratiivse ümbrisega “kõik ühes” istutuskott sisaldab kokkupressitud kookos-substraati.
Sobib peenrataimedele, aedviljadele, suvelilledele ja maitsetaimedele.
Lihtsalt lisa vett ja istuta.

Põhikomponent: kookos
pH (H 2O): 5.5-6.5
Maht tootmisel: 3 l
Lisatud väetis: 1.5 kg/m3 NPK aeglaselt imenduv väetis

 4008398116408_Külvi_ja_maitsetaimemuld_CompoCompo külvi- ja maitsetaimemuld 5 l

Mulla struktuuri ja väetustaseme parandamiseks sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juurekasvu aktivaatorit Agrosil® ja kvarts-liiva. Muld on nõrgalt happeline ja hea veeimamisvõimega. Sobib maitsetaimede seemnete külviks ja ümberistutamiseks.

 green basics grow your own set with plantsElho toakasvuhoone Green Basics

Elho ümbertöödeldud plastikust toakasvuhoone Green Basics muudab seemnete külvamise ja taimede kasvatamise eriti lõbusaks. Sobib  hästi maitsetaimede kasvatamiseks köögis ning tomati- ja kurgitaimede ettekasvatamiseks. Komplekt sisaldab istutuskaussi, -kausi alust, läbipaistvat kuplit ning plastikust taimesilte.
Saadaval värvid: tumehall ja laimiroheline

 green basics scoop m lime green 8711904258757.p1Elho istutuskühvel Green Basics

Saadaval värvid: must ja heleroheline

Suurused: S ja M

 10010_4_plant_labels_x50Gardman etiketid 10 cm, 12,5 cm ja 15 cm. Pakis 50 tk.

Kasuta külvates või istutades taimede märgistamiseks. Vastupidavad närilistele. 

 nerine_rostaingRostaing aiakindad

Rostaing pakub tippkvaliteediga aiatöökindaid nii naistele, meestele kui ka lastele.
Kõik kindad on väga mugavad, hingavad, vastupidavad ja pestavad.

Rostaing on Prantsuse firma, mis omab läbi kahe sajandi kinnaste valmistamise kogemust. Kõigil nende tegevustel on üks eesmärk, toota kaitsvaid kindaid, et sinu käed jääksid sulle kõige usaldusväärsemaks töövahendiks. Rostaing on kinnaste kvaliteedisüsteemi üles ehitanud järgides ISO standardeid. Toormaterjalid on läbinud põhjaliku kontrolli erinevate tootmistsüklite jooksul (ISO 9001). Ettevõte töötab järjepidevalt keskkonnamõjude vähendamise suunas.

 SidrunbasiilikSeklos seemned 

Pakume väga suures valikus seemneid firmalt Seklos. Seklose kodulehega on võimalik tutvuda siin: http://www.seklos.lt/lt

Sekloselt on saadaval mitmed erinevad sarjad:

  • Köögiviljaseemned
  • Lilleseemned
  • Maitsetaimede seemned
  • Idandid
  • Ökoseemned
  • Green Life sari
  • Lucia sari
 watering_can_aubergineKeira kastekannud (2 l, 5 l, 10 l)
Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.
 8711904175887_kasiprit_neptunus_07l_hall_elhoElho käsipritsid

 Stiilsed ja modernse disainiga pihustid, mis sobivad ideaalselt toas erinevate taimede ja lillede kastmiseks. Kvaliteetne ja mugav käepide. Erinevate värvuste ja mahutavusega. 

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee! Meie edasimüüjad.