Ablaste tigude vastu aitab aiapidaja virkus, kavalad püüdmisnõksud ja aiapoes müügil olevad vahendid.

Igal suvel oleme hädas tigude ja nälkjatega, kes on ühed suurimad tülitekitajad nii tarbe- kui iluaias. Õnnetuseks on Eestis levimas ka hirmutavalt suur ja eriti ablas hispaania teetigu. Tigusid on suvel aias märksa vähem siis, kui hakkad neid kevadel hävitama kohe, kui nad välja ilmuvad. Oluline on jaole saada enne, kui teod hakkavad paljunema. Hiljem on nad juba kõikjale oma munad sokutanud ja sirguva tigude armeega võitlemiseks tuleb hulga rohkem vaeva näha. Teod on öise eluviisiga, sest öösel on niiskem ja limustel seetõttu hea liikuda. Ka varahommikul on tigusid veel palju liikvel. Siis tasubki hommikuti aiale tiir peale teha ja korjata kõik seal toimetavad teod kokku.  

Pane üles püünised

  • Kõige lihtsama püünise saab lauajupist või mõnest suuremast lehest (rabarber, takjas), mille alla meeldib tigudel varjuda. Kui neid sealt regulaarselt kokku koguda ja hävitada, saab lahti suurest hulgast kahjuritest.
  • Arbuusi-, meloni-, banaani- ja kõrvitsakoored, samuti lödid viinamarjad meelitavad kohale hordide viisi tigusid.
  • Parvedena kogunevad teod ka värsketele kartuli-, kurgi- ja õunakoortele või viiludele, samuti salatilehtedele.
  • Peibutusjoogiks sobib õlu, kali ja pärmivesi. Vala vedelik alusele, millel on 2–5 cm kõrgune serv, sest siis ei satu sinna jooksiklased ega teised kasulikud putukad.
  • Jäta kokkuriisutud muruniite kuhjakesed ööseks murule, varahommikul korja sinna kogunenud teod kokku.  

Kuidas hävitada?

Tigusid on lihtne korjata, aga mida ämbritäie tigudega edasi teha? Kõige lihtsam on neile keev vesi peale valada. Tundub julm, kuid teod surevad kiirelt ega piinle. Hukatud teod vii komposti. Teine võimalus on kaevata maa sisse auk ja matta mass maha, ühtlasi on see ka orgaaniline väetis. ära jäta hukatud tigudega anumat seisma, sest see hakkab jälgilt haisema. Tigude surmamiseks  on kasutatud ka lupja ja superfosfaati, aga siis on surm aeglasem ja piinarikkam. Ka jäme sool kuivatab teod surnuks, kuid soolatud massi ei saa panna ei komposti ega maha matta. Tigusid jala all lömastada ei tasu, sest munad võivad terveks jääda.  

Takistusribad

Kuna tigudele ei meeldi roomata üle terava materjali, tee ümber taime või peenra takistusriba. Kasuta saepuru, purustatud munakoori, graniitkillustikku, kohvipuru, jämedat liiva, hakitud männiokkaid. Tigusid ärritab vask, mis paneb nad lima eritama, tigu kuivab ja hukkub. Säti ümber poti või peenra u 20 cm laiune vaskplekiriba. Takistusribana võib proovida ka taimi, mida teod ei armasta: küüslauku, sibulat, porrut, nõmm-liivateed, koirohtu, raudrohtu, münte, punet, kurerehasid.  

ära jäta niidet murule

Mööda murule jäetud niisket rohuhaket on limustel hea liikuda ja jõuda lemmiktaimede juurde. Muruniite latakate all on tigudel mõnusalt niiske ja turvaline peituda. Värske rohupudru kõlbab ka kõhutäiteks. Varahommikuse niiskusega on teod liikvel ja kui siis muru niita, saavad paljud neist otsa. Aedlinnas pole siiski viisakas nii vara müra tekitada. Üks nipp on kasta muru enne niitmist, et meelitada niiskusega teod välja.  

Tõrjevahendid aiapoest

Kui aias on tigusid väga palju, tuleb appi võtta sinised teograanulid. (NB! Neis sisalduv metaldehüüd on koertele väga ohtlik!) Müügil on ka ohutumad, raudfosfaati sisaldavad tõrjegraanulid ja meelitava ainega teopüünised. Samuti leiab aiapoest takistusriba jaoks mittemärguvat kivimipuru.

Horticom soovitab:

TIGUDE BARJääR AMBIENTA 800 G Granuleeritud looduslik barjäär tigude ja nälkjate vastu. Ambienta teobarjäär kujutab endast sepioliidil (magneesiumsilikaadi hüdraat) põhinevaid granuleeritud mineraale, mis peletavad looduslikul viisil tigusid ja nälkjad ning aitavad seega vähendada kahjusid, mida need põhjustavad aedviljadele, maasikatele, lilledele, maitse- ja ilutaimedele jne. Ambienta teobarjääri graanulitega saab tekitada kaitsebarjääri, kuna graanulid imavad maapinnalt niiskust ja loovad nii tigudele ja nälkjatele ebameeldiva kuiva ala. Veelgi enam – tõrjevahend toimib dehüdreerivalt ka tigudele ja nälkjatele enestele, kui nad püüavad barjääri ületada, sundides neid töödeldud alalt lahkuma. Ambienta teobarjäär ei hävita tigusid ega nälkjaid, tegemist on tavalise mineraaliga, mille omadused aitavad tigusid ja nälkjaid eemale tõrjuda.
TIGUDE GRAANULID 250 G Tigude graanulid on peibutusainet sisaldav sööt tigude ja nälkjate tõrjeks. Metaldehüüdi toimel teod ja nälkjad kaotavad kehavedelikku, kuivavad ja surevad. Vahend on vihmakindel (2 nädalat) ja toimib kindlalt ka madalatel temperatuuridel. Graanulid sisaldavad lindudele peletavat ainet.
TIGUDE JA NäLKJATE PÜÜNIS AROX Püünis 200 ml vedela atraktandiga jaoks. Kergesti kasutatav püünis on mõeldud tigude seireks ja püüdmiseks aedades, juurviljaaedadas, peenramaal. On kasutatav nii kojaga kui ka kojata kõhtjalgsete, eelkõige kirjunälkja (Deroceras reticulatum) ja hispaania teeteo (Arion lusitanicus) püüdmiseks. Aitab hoida tigusid pideva kontrolli all kohtades, kus nad aedades armastavad viibida. Ohutu keskkonnale ja kasulikele putukatele. Sobib hästi aeda, ei sisalda inimese ja looma tervisele ohtlikke kemikaale. Kaitseb umbes 20 m2 aia ala.
TIGUDE JA NäLKIJATE TÕRJE FERRAMOL  500 G Teod ja nälkjad eelistavad graanuleid taimedele. Sisaldab looduslikku aktiivainet raudfosfaati. Laguneb rauaks ja fosfaatideks, mis rikastavad pinnast. Ei kahjusta koduloomi, linde, siile, vihmausse, mesilasi ega muid  kasulikke loomi. Koristuseelne aeg puudub. Enamus nälkjaid tõmbub tagasi oma peidukohtadesse surema. Nälkjad lõpetavad lima eritamise ja hävivad. Erakordselt vastupidav vihmale tänu innovatiivsele söödatehnoloogiale.

Laiem valik saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!