02.04

Kui aias möllab mullamuttide armee, on meeleheitele aetud inimene tänulik iga soovituse eest, kuidas neist lahti saada.

Ühest küljest on mutid ju igati kasulikud loomakesed, sest mullas käike ajades hävitavad nad ka kahjurputukaid ja nende vastseid, samuti traatusse ja sipelgaid. Muttidele maitsevad ka lihavad teod ja nälkjad ning kui ette jääb mõni pisem hiireke, võib seegi leida lõpu muti lõugade vahel. Muti põhimenüü moodustavad vihmaussid. Õnneks on viimaseid mullas tohutult palju – ühel ruutmeetril kuni mõnisada – ja seega ei pea muretsema, et aedniku sõbrad-mullakobestajad muttide tõttu aiast otsa saavad. Mutt on täielikult lihasööja ja taimedele ta liiga ei tee. Kogu eelnev kiidulaul jätab aga absoluutselt külmaks need aiapidajad, kelle peenrad raudse järjekindlusega segi pööratakse ja ilusa muru asemel laiub mullahunnikute mägismaa. Aegade jooksul on muttide rüüstest maruvihaseks muutunud inimesed leiutanud kõikvõimalikke koduseid nippe nende peletamiseks.  

Peletavad lõhnad

Mutt on peaaegu pime, seda kompenseerib aga ülihea haistmine, sest muidu ei leiaks ta toitu üles. Ebameeldiv lõhn ajab muti minema. Värskesse mutimullahunnikusse ja käikudesse võib toppida järgmisi asju: kassipissine kassiliiv, karbiiditükid, roiskuv kala ja kalarapped, hapendusvedelikud, halvaks läinud piim. Mutid ei kannata bensiini, kampri ja nuuskpiirituse lõhna. Peletavalt mõjub järgmiste taimede lõhn: koirohi, leeskputk, piparmünt, meliss, aedruut, küüslauk, elupuu, ebajasmiin, toomingas, leeder, märg kõdunev mereadru. Mutiauku võib kallata haisvat nõgese- ja tomatilehevirtsa ning tubakaleotist. Tuntud mutihävitaja-taim on harilik rass, mille seemned haagivad end tugevalt muti kasukasse. Seemned sisaldav kanget mürkainet. Kui mutt hakkab end seemnetest vabanemiseks kraapima, imendub see naha kaudu looma organismi (samamoodi mõjub ka vesirotile ehk mügrile).  

Hirmutavad helid ja võnked

Mutil on väga hea kuulmismeel, ta tajub hästi madalaid ja kõrgeid sagedusi. Seda arvestades võid proovida järgmisi nippe. Pane ümber peenarde tiivikuid ja käristeid, keera ümber tugikepi traat ja suuna see maa sisse. Ka pisikeste tuulikute vuhkimine võib mõjuda häirivalt. Säti mutikäiku poolviltu pudel, et tuul hakkaks selle suus vilistama. Tee suure plastpudeli külgedesse mõned lõiked ja painuta plastribad tiivakestena välja. Pane pudel põhi ülespoole toki otsa, kus see hakkab tuulega vabalt pöörlema.  

Peletusgaas ja lõhnakuulid

Kui kodused vahendid loodetud tulemust ei anna, tuleb proovida aiapoodides olevaid spetsiaalseid mutitõrjetooteid. Plekktopsides, mis näevad välja nagu konservikarbid, on müügil karbiidigraanulid. Mutikäigus hakkavad neist niiskuse toimel eralduma vastiku haisuga gaasid. Need eralduvad aeglaselt ja pole ohtlikud ei mullale ega taimedele. Vängelt lõhnavad lõhnakuulid tuleb mulda kaevata. Nii saab teha tõkke ümber peenra või kaitstava taime. Välja on mõeldud isegi peletava lõhnaga lämmastikväetis, mida võib külvata murule ja peenardele või siis segada maad harides mulla sisse.

***

Kui n-ö pehmed tõrjevahendid ei toimi ja mutid majandavad aias edasi, tuleb käiku lasta karmimad, näiteks seada ülesse lõksud. 

Horticom soovitab

 

Mutilõks Detia 2tk/pk

Lõksu paigaldamine: Kaevata käik lahti. Kõige lihtsam on leida käik, alustades mutimullahunnikust. Vinnastada lõksud ja lükka lõksud sügavale käiku, 2 lõksu püüdmisavadega erinevas suunas.  Jälgida, et lõks oleks horisontaalselt (tagumine ots võib jääda veidi kõrgemale). Fikseeri tagumisest otsast puupulgaga. Kontrollida lõksu 1-2 kord päevas. Kui hiljemalt järgmiseks hommikuks pole mutt lõksu langenud, paigutada lõksud teise kohta.

Mutilõksu_paigaldusjuhend

Detia muti lõhnakuulid 100tk/pk

Muti lõhnakuulidega piiratakse alad, kus mitumullahunnikuid näha ei taheta, näiteks kasvuhooned, lillepeenrad, haljasalad jne. Muti- kuulide efekt põhineb barjäärtõkke loomisel ja need kaevatakse maha ühtse liinina. Kuulikeste aroom on muttidele äärmiselt eba- meeldiv ja sellisest barjäärist mutid läbi ei kaeva. Toimeefekt kestab kuni 1 hooaja. Juhul, kui mutt jääb kuulikestega piiratud alale, tuleb ta sealt välja püüda.

AROX Karbiid 500g ja 1kg

Kaltsiumkarbiid sobib muttide ja vesirottide peletamiseks. Kaltsiumkarbiid reageerib mullaniiskusega, selle tulemusel eraldub gaasiline atsetüleen, mis on ebameeldiva lõhnaga ja mis kasvõi lokaalselt, kuid efektiivselt peletab mutte.

Laiem valik saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!