02.07

Miks tuleb niita sageli ja kõrgemalt, mitte harva ja madalalt? Kui kõrgelt niita? Miks jääb nüri teraga niites muru laiguline?

On soe ja niiske ning rohi kasvab mühinal. Aedades mürisevad niidukid. Niitmine on lihtne töö, aga meil on ju alati nii kiire-kiire ning lihtsalt pole aega, et niiduk jälle välja veeretada. Nii teevadki inimesed ühe suure vea – pügavad muruvaipa harva ning siis hästi madalalt, et rohi nii ruttu jälle kõrgeks ei kasvaks.

Miks see murule halvasti mõjub?

Põhikoolis õppisime, kuidas toimub fotosüntees. Tuletame selle nüüd uuesti meelde: klorofülli ja valguse toimel tekivad veest ja süsihappegaasist süsivesikud, mis on taimele n-ö toiduks ehk vajalikud kasvamiseks. Kui me rohuliblest suurema osa ära lõikame, ei saa taim endale enam piisavalt “süüa tehaˮ ja jääb nõrgaks, murutaimik hõreneb ja sisse trügivad umbrohud ja sammal.

Kui kõrgelt?

Ideaalne on ühe lõikusega eemaldada vaid kolmandik rohuliblest. Asi pole hull ka siis, kui kärpida ära pool kõrgusest. Tavaliselt niidetakse aga murutaimedest ära kolm neljandikku. Eesti muruteadlased soovitavad muru niita 4,5–5,5 cm kõrguselt, sest  enamik meie murudes kasvavatest kõrrelistest talub sellist kõrgust kõige paremini.

Seega – õige aeg muru niita on siis, kui see on 7–8 cm kõrgune. Kui sel juhul eemaldad taimest ühe kolmandiku ehk 2–3 cm, jääb alles u 5 cm, mis ongi sobivaim kõrgus. Eriti kurnab muru see, kui niidad teda madalalt ja sageli. Sel juhul tuleb teda väga korralikult väetada ja kasta.

Kui tihti?

Niitmise sagedus sõltub sellest, kui kiiresti muru kasvab. Soojal sajusel ajal sirgub roheline vaip lausa silmnähtavalt ning teda tuleb ohjeldada vahel koguni paar korda nädalas. Kuival ajal kasvab muru aeglaselt.

Põuaga pole üldse mõistlik muru niita, sest mida rohkem on taimel lehepinda, seda rohkem langeb sellele öösel kastet, mis leevendab veidigi janu. Niitmiste vahe võib põuaperioodil olla nädalaid.

Vihmavaesel ajal niida muru veidi kõrgemalt kui tavaliselt. Kõrgem rohi kaitseb juuri kuumuse ja kuivamise eest ega lase murul ära kõrbeda. Mida madalamalt niita, seda suurem on põuakahjustuse oht. Kui pikk põud sai läbi, siis tee paar esimest niidet tavapärasest veidi kõrgemalt, et anda murutaimedele aega kosuda.

Nüri tera ei lõika, vaid rebib

Muru valge pealispind räägib sellest, et lõiketera on muutunud väga nüriks. Kui terav tera lõikab rohulible maha sirgelt nagu noaga, siis nüri tera rebib seda ja jätab serva sakiliseks. Räsitud serva aurumispind on hulga suurem, lible kuivab otsast ära ja muutub heledaks.

Lõiketera teravust tasub kontrollida iga kolme-nelja niitmise järel. Tera nürineb paratamatult. Murus ei pruugigi olla kivisid, kuid tera nürivad ka liivaterad, kuivanud oksad, käbid. Ebatasasel pinnasel satub tera sageli ka mulla sisse.

Terava niidukiga läheb ka töö muide hulga kiiremini, sest ühte kohta ei pea mitu korda edasi-tagasi lükates üle tegema nagu siis, kui tera on nüri. Kuna lõigata on kerge, vajab mootor aeglasemaid pöördeid. Kõik see hoiab kokku aega ja kütust.

Horticom soovitab:

 

Tõhus samblatõrje Horticom 2kg

Tõhus samblatõrje Horticom, mis lisaks tugevdab muru ning annab sellele kauni rohelise värvuse. Sobiv muru hooldamiseks kevadest augusti lõpuni. Raudsulfaadi peened graanulid külvatakse või piserdatakse lahusena murupinnale.

Muruväetis Easy Green 25kg

Muruväetis Easy Green on NPK täisväetis ekstra kaaliumiga. NPK 12-12-17 (+2). Toitainete eraldumine algab alles mullas mitte pakendis. Minigraanulid ühtlases ja sujuvaks väetamiseks (1-2,5mm). Kõrge kaaliumisisaldus stressi vastu (liiga külmad, märjad, kuivad tingimused). Iga graanul on identse koostisega koos makro- ja mikroelementidega

Muruseeme “Mõisamuru”

Mõõdukat tallamist taluv esindusmuru. Sisaldab rohkelt punast aruheina, mis annab murule talve- ja haiguskindluse ning on vastupidav nii põuale kui liigniiskusele. Kulunorm: 1kg=50m2

Koostis: Punane aruhein 30% (Festuca rubra rubra Barjessica vm). Punane aruhein 40% (Festuca rubra rubra Barustic vm). Puhmikuline punane aruhein 30% (Festuca rubra commutata Bargreen vm).

 

 Muruseeme “Trallimuru”

Tugevat tallamist taluv koduaiamuru. Moodustab ilusa tiheda murukamara, talub sagedast niitmist, kevadel varakult roheline ja sügisel lõpetab kasvu hiljem. Segu sisaldab suures koguses aasnurmikat ja roog-aruheina, mis tagavad murule suure vastupidavuse tallamisele. Muru on talve- ja haiguskindel. Niitekõrgus 2,5 – 5cm. Kulunorm 1kg=50m² .

Koostis: Karjamaa raihein 30% (Lolium perenne Barminton vm). Roog-aruhein 25% (Festuca arundinacea Barlexas II vm). Puhmikuline punane aruhein 25% (Festuca rubra commutata Bargreen vm). Aasnurmikas 20% (Poa pratensis Barduke vm).

   Muruseeme “Talumuru”

Tallamist taluv, valget ristikut sisaldav koduõuemuru. Ristiku kasulikkusest: kasvamiseks vajavad heintaimed põhiliselt lämmastikku. Kui taimede kasv lämmastiku puudusest pidurdub, ründavad kohe umbrohud, mistõttu muru kolletub. Valge ristik toodab lämmastikku, mis aitab heintaimedel kasvada, lisaboonusena hoiab ristik mulla niiske. Põuaperioodil säilib muru rohelisemana. Murusegu on talve- ja haiguskindel. Niita 3,5…5 cm kõrguselt. Sobib väga hästi koduaedadesse. NB! Meelitab ligi mesilasi. Kululnorm: 1kg=50m² .

Koostis: Punane aruhein 53% (Festuca rubra rubra Barustic vm). Puhmikuline punane aruhein 10% (Festuca rubra commutata Bargreen vm). Karjamaa raihein 35% (Lolium perenne Barminton vm). Valge ristik 2% (Trifolium repens Alice vm).

Tooted saadaval hästivarustatud kauplustes ja www.aednik24.ee