Roosimoosist oled kindlasti kuulnud, aga kas tead, et roosi õielehtedest võib teha krõpse ja noortest lehtedest maitsvat teed?

Aedades on õide puhkenud pargiroosid. Enamasti on tegu kurdlehisest kibuvitsast ehk kurdlehisest roosist (Rosa rugosa) aretatud sortidega. Neist paljud viljuvad ja annavad suuri lihavaid vitamiinirikkaid kibuvitsamarju ehk tõrsikuid, mida tasub kuivatada talvise turgutava tee jaoks ning millest võib teha roosimoosi. Rahvasuus kutsutakse kurdlehist kibuvitsa ka kartuliroosiks.

Kurdlehisel roosil on üle saja sordi. Nende viljad on biokeemiliselt sama väärtuslikud kui on põhiliigil. Roosikasvatajate sõnul on eriti head “roosimoosisordidˮ sügavroosade õitega ‘Pierrette’, heleroosa ‘Dagmar Hastrup’, purpurpunane ‘Red Dagmar Hastrup’ ja violetjaspunane ‘Moje Hammarberg’.

Tore sort on ka suurte erkpunaste õiekobaratega ‘Red Rugostar’, mis õitseb kogu suvi. Õitest arenevad ümarlapikud viljad on väga magusad ja üsna suured, läbimõõduga 2–4 cm. Põõsas on keskmiselt meetri kõrgune, oksad on püstised ega lamandu. ‘Red Rugostar’ sobib nii üksikult kui ka rühmana murusse ning ka vabakujuliseks hekiks.

Kuna kurdlehine kibuvits annab jõudsalt juurevõsu, on sordid poogitud koer-kibuvitsale (R. canina) vm sobivale alusele, mis ei levi juurevõsuga.

 

Põõsalt kuni 3 kg vilju

Kurdlehine roos õitseb suve jooksul korduvalt alates juuni lõpust oktoobrini. Marjad hakkavad valmima augustis. Suve lõpus on põõsas eriti tore oma roosade või punaste õite ja telliskivipunaste viljadega. Sügisel värvub lehestik kollaseks.

Kurdlehise roosi lihavad viljad sobivad teiste kibuvitsaliikidega võrreldes kõige paremini moosi jm hoidiste valmistamiseks. Vilju ja ka õielehti on lihtne korjata ja puhastada.

Täiskasvanud põõsalt võib saada kuni 3 kg saaki. Keskmiselt sisaldavad viljad C-vitamiini 800 mg% (võrdluseks: mustas sõstras 150 mg%, teistes aiamarjades alla 100 mg%). C-vitamiini on ka õielehtedes (kuni 180 mg%).

Väga vitamiinirikkad on ka metskibuvitsa ja hariliku kibuvitsa viljad, kuid nende põõsad pole kuigi dekoratiivsed iluaias kasvamiseks, pealegi levivad nad jõudsalt juurevõsudega. 

Lisaks C- ja muudele vitamiinidele on kibuvitsamarjades ka palju mineraalaineid ja mikroelemente, samuti mitmesuguseid väärtuslikke ühendeid. Rahvameditsiin soovitab tõrsikuid tarvitada külmetushaiguste, kehvveresuse, unetuse, mälunõrkuse jm tervisehädade korral.

 

“Marjapõõsaksˮ aretatud sordid

Kibuvitsadel on ka spetsiaalselt viljapõõsaks aretatud sorte, mille tõrsikud on suuremad ja vitamiinirikkamad ning põõsas ise on saagikam kui looduslik liik. Palju sorte on aretatud Venemaal (‘Krupnoplodnõi’, ‘Jubileinõi’, ‘Vitaminnõi’ jt), ka Saksamaa ja Rootsi kibuvitsasordid võiksid meile sobida.

Põltsamaa roosiaias võib näha üht esimest Saksamaal aretatud vitamiinkibuvitsa sorti ‘PiRo-3’, mis saadi hallikasrohelise (R. dumalis) ja longus kibuvitsa (R. pendulina) ristamisel. Aretajate andmeil pidavat selle hübriidi saagikus olema kuni 8 kg põõsalt, vilja mass on kuni 2,5 g ning C-vitamiini sisaldus 1200 mg%.

‘PiRo-3’ istutati Põltsamaale 2003. aastal ja on siiani vastu pidanud, järelikult sobib ta ka Eesti kliimas kasvama. Põõsas on umbes 1,5 meetri kõrgune, lihtõied on heleroosad, õitseb tavaliselt enne jaani. Oranžpunased tõrsikud on 2–3 cm pikkused, läbimõõt 1,5 cm. Seemneid on vähe, mis on suur eelis kurdlehise roosi üsna seemnerikaste viljade ees.

 

Kasuta ära ka rohelised lehed, õielehed ja seemned

Praegu, kui pargiroosid õitsevad, saad hakata juba talvevarusid koguma.

» Nopi noori lehti ja kuivata ära. Talvel saad neist maitsva tee, võid lisada ka teistele taimeteedele.

» Kuna isegi kurdlehise roosi õielehtedes on väga palju C-vitamiini – rohkem kui näiteks mustades sõstardes –, siis ei tohi neilgi lasta raisku minna. Õielehtedest saab teha siirupit, keedist ja želeed. Samuti tasub neid kuivatada, et teha talvel lõhnavat taimeteed.

» Kui tahad valmistada aga mõne erilisema maiuse, millega külalisi üllatada, siis tee õielehtedest krõpse. Kartulikrõpsudest on need kindlasti tervislikumad! Roosikrõpsude jaoks korja varisema hakkavaid õielehti ja kuivata need ära, seejärel määri üle vahustatud munavalgega, puuderda tuhksuhkruga ja kuivata  küpsetuspaberil.

» Tõrsikuid hoidiste jaoks puhastades jääb üle palju seemneid. Kuivata see väärt kraam ära ning säilita klaaspurgis või paberkotis. Talvel uhmerda seemned jahuks ja lisa seda joogiteele, küpsetistele jm toitudesse.

 

Kibuvitsamarjadest saab palju head

Kui tõrsikud hakkavad suve lõpus valmima, lisa peeneks lõigutud värsket viljaliha kõikvõimalikesse salatitesse. Tõrsikutest tehtud hoidised ja kuivatatud viljad on tervisele tõeline kingitus talvisel vitamiinivaesel ajal. Päris üllatav, mida kõike saab neist teha!

» Valmista siirupit, püreed, toorhoidist, moosi, kompotti, viljalihaga mahla, veini, likööri, kisselli.

» Tee roosimett: lisa meele värskete viljade mikserdatud viljaliha.

» Kibuvitsamarju võib isegi marineerida (see on hea lisand lihatoidule) ja  sügavkülmutada (blanšeeritud viljadena või püreena).

» Kuivata tõrsikuid talvise vitamiinitee jaoks. Eriti tõhus on see koos kuivatatud mustade sõstarde, pihlakate, nõgeselehtede, pohlade ja vaarikamoosiga.

 

Horticom soovitab:

4008398116316_Roosimuld_Compo

Compo roosimuld 20 l

Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Kvaliteetne ja stabiilse struktuuriga. Pestitsiidivaba. Tagab juurdumise ja terve taime.

4008398227173_Pikaajaline_roosivaetis_3kuud_1kg_Compo

Compo pikaajaline roosiväetis 1 kg

Vaigukihiga kaetud rohelised väetisegraanulid. Tagab kaunid ja kauapüsivaid õied. Ühekordsest väetamisest piisab terveks õitsemishooajaks. Vastupidav haiguste ja kahjustuste vastu. Sobib roosidele ja õitsevatele põõsastele (sirel, ebajasmiin, forsüütia jt).

4008398245603_Rooside_vedelväetis_1l_Compo

Compo vedelväetis roosidele 1 l

Sobib nii peenraroosidele kui potiroosidele. Tugev võrsumine ja terve kasv. Soodustab õite tekkimist. Toetab klorofülli moodustumist ja takistab koos mikrotoitainetega lehtede kolletumist.

Felco_6

Felco 6, aiakäärid väikesele käele 19,5 cm, 210 g

Mugavad, kerged ja vastupidavad aiakäärid. Tera on valmistatud kõrgkvaliteetsest terasest, ca 2 cm läbimõõduga okste lõikamiseks. Kääride kaal 210 g.

Käe ja randme kaitset pakuvad spetsiaalse kujuga käepide ja amortisaator. Mittelibisev käepide.

Kõik varuosad on vahetatavad.

FELCO 100

Felco 100, käärid rooside lõikamiseks ja hoidmiseks 210 cm, 225 g

Alumiiniumist lõiketeraga oksakäärid rooside lõikamiseks. Pärast lõikamist jäävad käärid roosivart hoidma kergendades roosikasvanduses korjamistöid. Lõikepead saab seadistada poolavatud asetusse.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 ANIS

Rostaing roosikindad

Vetthülgavad sõrmeotsad ja peopesad. Kaitsevad teravate okaste eest. Ideaalsed rooside istutamiseks ja lõikamiseks.

Materjal: lateksiga kaetud polüamiid/puuvill

Värvus: laimiroheline, roheline, punane ja oranž

Suurus: 6-8

              8-10 (roheline)

 02240100401_Muruaaris_karbis_PRO_ValleyValley View muru- ja kiviääris

Valley View muruääris on valmistatud tugevast mustast UV-kindlast polüetüleenist. Plastist muruäärise eelised on selle lihtne ja kiire paigaldatavus, pikaealisus ja sobivus erinevate aiajoontega. Murutaimede levik peenrasse on piiratud, istutusaladel saab kasutada erinevaid pinnakattematerjale (killustikku, koorepuru, liiva) ja samas jääb ääris õigel paigaldusel vähemärgatavaks.

Tutvu toote infolehega SIIN.

 Florovit_AiaseepFlorovit aiaseep 600 ml

Florovit küüslaugu ekstraktiga aiaseepi võib kasutada taimede pritsimiseks (aitab säilitada nende looduslikku vastupanuvõimet) kui ka puhastusvahendina. Samuti võib seda kasutada loodusliku taimekaitsevahendina näiteks lehetäide tõrjel. Küüslaugu ekstrakt seebis tugevdab tema mõju.

Kasutamine:

Puhastamiseks ja pesemiseks (nt. Kastide, pottide, aiatööriistade, kasvuhoonete jne.) valmista 1-3% seebilahus. Selleks lahusta 10-30ml seepi 1 liitris vees.

Pritsimiseks tuleb samuti valmistada 1-3% lahus ning pritsida saadud lahusega kõiki taime osasid ( lehti, varsi) kuni täieliku märgumiseni. Pritsida tuleb pilvise ilmaga või õhtuti. Soovitav on pritsimist korrata pärast vihma.

 5902341008996_Lehetaide_torjevahend_500ml_Arox

Arox lehetäide spray 200 ml ja 500 ml

Kasutusvalmis pihustiga vedelik lehetäide olemasolu seireks. Toode on mõeldud kasutamiseks hobiaianduses, dekoratiivtaimedel, köögi- ja puuviljaaedades, kasvuhoonetes ja aedades.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!