Praegu kasvukohale pandud roosike võib oma esimesi õisi näidata juba jaanipäeva paiku. Kas pole tore!

 

Paljasjuursena ehk ilma mullapallita saab roose istutada seni, kuni nad on veel talveunes ehk puhkeseisundis. Seega enne, kui kevadsoojus paneb mahlad liikuma, pungad hakkavad avanema ja võrsed kasvama. Meil on istutamiseks sobiv aeg tavaliselt aprillist mai alguseni. Siis on hea ka roose ümber istutada.

 

Miks valida paljasjuurne?

Paljasjuursena istutamisel on mitmeid eelised võrreldes mullas kasvavate poti-istikutega.

Esiteks see, et taime saab peenrale panna juba varakevadel, kohe kui maapind on sulanud. Varakult istutades jääb mais-juunis rohkem aega teisteks aiatöödeks.

Tasub teada, et puhkeseisundis istutatud roositaim kohaneb kasvukohaga paremini ja saab kasvu alustada loodusega ühes rütmis.

Tähtsusetu pole seegi, et paljasjuursed istikud maksavad vähem kui potitaimed ja neid on lihtsam vedada.

 

Istikud ja pakendid

Paljasjuursed roosiistikud on müügil mitmesugustes pakendites. Sageli on selleks kiletuutu või papptotsik, kuhu on lisatud veidi turvast. Vahel on juured mähitud lihtsalt kile sisse.

Tunnustatud roosikasvatajate kaup on tavaliselt kenades minikonteinerites (maht u 2 liitrit). Kui istik on turbapotis või on juuri ümbritsev turbapall pakitud traatkorvi, siis tulebki taim koos nendega istutusauku panna. Turbapott laguneb õige pea niiskuse toimel, võrgust saavad aga juured läbi kasvada. Selliselt pakendatud istikud ei kuiva nii kergesti ning juured ei saa vigastusi.

Võrsed on kuivamise kaitseks vahatatud. Vahaga ei pea ise midagi tegema, see kaob, kui ilmad muutuvad soojemaks

Istikut poes valides uuri kindlasti seda, et taim poleks ära kuivanud. Puhkeseisundis roosi võrsed on rohelised ja ilma lehtedeta. Kvaliteetsematel istikutel on kolm või enam oksaharu, kehvematel kaks. Sellest sõltub ka istiku hind.

 

Tähtsad tööd enne istutamist

Paljasjuursed istikud kuivavad kergesti. Seda ei tohi juhtuda! Kui jõudsid osturetkel hangitud või postipakiga saabunud istikutega koju, eemalda kohe kileümbris ja pane taimed üleni (koos vartega) ämbrisse vee sisse. Hoia neid seal 12–24 tundi. Nii jõuavad istikud end korralikult vett täis imeda ja juurduvad paremini.

Korralikult on vaja joota ka turbapotis või traatkorvis olevaid taimi.

Pärast leotamist tuleb kärpida nii juuri kui võrseid. Käärid olgu hästi teravad, muidu ei saa ilusaid siledaid lõikekohti.

Kui juur on seest valge, siis on see terve. Kui tume, siis surnud. Surnud juureosa kärbi seni, kuni jõuad heleda ehk elujõulise osani. Lõika ära kõik murdunud või muul moel kahjustunud kohad.

Lõikamine teeb head ka vartele, sest paneb taime noori tugevaid võrseid kasvatama. Roniroosid, ramblerid ja põõsasroosid kärbi ilusama punga peale. Floribunde, pinnakatteroose ja teehübriide lõika nii, et varrele jääks kolm-neli punga.

 

Olulised nipid istutamisel

  • Istutusauk peab olema nii sügav, et juured saaksid vabalt allapoole langeda. Sobiv sügavus ja läbimõõt on u 40 cm.
  • Pane istutusauku värsket viljakat mulda, millele lisa hästi kõdunenud komposti ja pikatoimelist roosiväetist. Eriti hea on kasutada spetsiaalset roosimulda, mille on tootja kokku seganud täpselt roosi vajadusi arvestades.
  • NB! Pookekoht peab jääma vähemalt 5–7 cm, aga veelgi parem kui 10 cm sügavusele.
  • Ümber juurte mulda kühveldades vala vahepeal mullale vett, et juurte vahele ei jääks tühimikke.
  • Ära tambi mulda tihedalt kokku, sest juured vajavad hapnikku.
  • Kui taim on istutatud ja kastetud, mata oma roosike paariks nädalaks üleni mulla alla – siis ei saa kevadised hiliskülmad talle liiga teha ning pole ka ohtu, et võrsed kuivaksid.
  • Esimestel nädalatel kasta mõne päeva tagant, kuid samas jälgi, et pinnas ei oleks pidevalt liiga niiske.

Horticom soovitab:

4008398116316_Roosimuld_Compo

Compo roosimuld 20 l

Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Kvaliteetne ja stabiilse struktuuriga. Pestitsiidivaba. Tagab juurdumise ja terve taime.

4008398227173_Pikaajaline_roosivaetis_3kuud_1kg_Compo

Compo pikaajaline roosiväetis 1 kg

Vaigukihiga kaetud rohelised väetisegraanulid. Tagab kaunid ja kauapüsivaid õied. Ühekordsest väetamisest piisab terveks õitsemishooajaks. Vastupidav haiguste ja kahjustuste vastu. Sobib roosidele ja õitsevatele põõsastele (sirel, ebajasmiin, forsüütia jt).

 Felco_6 

Felco 6, aiakäärid väikesele käele 19,5 cm, 210 g

Mugavad, kerged ja vastupidavad aiakäärid. Tera on valmistatud kõrgkvaliteetsest terasest, ca 2 cm läbimõõduga okste lõikamiseks. Kääride kaal 210 g.

Käe ja randme kaitset pakuvad spetsiaalse kujuga käepide ja amortisaator. Mittelibisev käepide.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 FELCO 100 

Felco 100, käärid rooside lõikamiseks ja hoidmiseks 210 cm, 225 g

Alumiiniumist lõiketeraga oksakäärid rooside lõikamiseks. Pärast lõikamist jäävad käärid roosivart hoidma kergendades roosikasvanduses korjamistöid. Lõikepead saab seadistada poolavatud asetusse.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 b.for soft watering can & sprayer gift set.p1 

Elho B. for Soft kastekannu ja käsipritsi komplekt

Hoia oma toataimed terved ja tugevad koos Elho kastekannu ja käsipritsiga.

Kuiv ja soe õhk nõrgestab taime. Õige niiskustase lilledel kasvatab nende eluiga ja tagab taimede  eluterve ning kauni välimuse.

Ideaalne kinkekomplekt taimesõbrale või kallile emale emadepäevaks!

 ANIS

Rostaing roosikindad

Vetthülgavad sõrmeotsad ja peopesad. Kaitsevad teravate okaste eest. Ideaalsed rooside istutamiseks ja lõikamiseks.

Materjal: lateksiga kaetud polüamiid/puuvill

Värvus: laimiroheline, roheline, punane ja oranž

Suurus: 6-8

              8-10 (roheline)

 clean-lady-anis 

Rouchette naiste madal kummisaabas Clean Lady 

Naturaalsest kautšukist (kumm) (R’GUM EFFICIENT®) vastupidav kummik. Isepuhastuv, libisemiskindel ja mustuse kogunemise vastane välistald (CLEAN®). Jala soojusega vormuv ja eemaldatav sisetald (CONFORT SOFT®), mis tagab mugavuse igal sammul. Neopreenist vooder on hingav ja väga mugav jalale (ISOLA®). Külje peal on kummist laiendus ja ülaservas väike aasake, et saabast oleks mugav jalga panna

Värvus: beež/must, lilla/must (lõpumüügis), laimiroheline/must ja punane/must

Suurus: 36-41

 02240100401_Muruaaris_karbis_PRO_ValleyValley View muru- ja kiviääris

Valley View muruääris on valmistatud tugevast mustast UV-kindlast polüetüleenist. Plastist muruäärise eelised on selle lihtne ja kiire paigaldatavus, pikaealisus ja sobivus erinevate aiajoontega. Murutaimede levik peenrasse on piiratud, istutusaladel saab kasutada erinevaid pinnakattematerjale (killustikku, koorepuru, liiva) ja samas jääb ääris õigel paigaldusel vähemärgatavaks.

Tutvu toote infolehega SIIN.

 Florovit_AiaseepFlorovit aiaseep 600 ml

Florovit küüslaugu ekstraktiga aiaseepi võib kasutada taimede pritsimiseks (aitab säilitada nende looduslikku vastupanuvõimet) kui ka puhastusvahendina. Samuti võib seda kasutada loodusliku taimekaitsevahendina näiteks lehetäide tõrjel. Küüslaugu ekstrakt seebis tugevdab tema mõju.

Kasutamine:

Puhastamiseks ja pesemiseks (nt. Kastide, pottide, aiatööriistade, kasvuhoonete jne.) valmista 1-3% seebilahus. Selleks lahusta 10-30ml seepi 1 liitris vees.

Pritsimiseks tuleb samuti valmistada 1-3% lahus ning pritsida saadud lahusega kõiki taime osasid ( lehti, varsi) kuni täieliku märgumiseni. Pritsida tuleb pilvise ilmaga või õhtuti. Soovitav on pritsimist korrata pärast vihma.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti!