Rutiinses hallikas linnas elades on rohenäpul üsna piiratud võimalused.Kevadel on mõnus näpud mulda panna ja sukelduda aiatöödesse. Suvel saab rõõmu ja uhkusega nautida oma kätetööd – silmailu pakkuvaid kirevaid ilupeenraid ning lopsakaid köögivilja- või maitsetaimepeenraid. Kui tunned, et sul on just midagi sellist linnas elades vaja ja pole aiamaad, kus aednikuhingele pai teha, siis kogukonnaaed on just Sulle!

Aed maitsetaimeaed

Kogukonnaaed on aed, mis on loodud usinate linnaelanike poolt linnaruumis asetsevatele tühjadele kruntidele. Aeda saab rajada nii mahajäetud, rohtukasvanud spordiväljakule, parkimisplatsile või mis tahes tühjale alale, mis asub elamute lähiümbruses. Iga tühja lapikest on võimalik muuta lopsakaks aiaks!

Linna kogukonnaaia omapära ongi selles, et taimi saab kasvatada kus tahes konteinerites või pottides. Oluline on, et tulevane peenar või aiake asuks sellisel kohal, kus veeallikas on lähedal ja päike paistab päeva jooksul maksimaalselt. Peenraid saab teha nagu igas tavalises aias – taimede kasvatamiseks tuleb kasutada kvaliteetset pinnast ja soovitatavalt ka väetist. Looduslik Seklose biohuumus sobib imeliselt kõikide taimede väetamiseks. Piisava ruumi korral on võimalik rajada isegi kasvuhoonet. See küll vajab rohkem töid ja toimetamisi, kuid siis saaks kasvatada tomateid, kurke ja paprikat või pipart. Omakasvatatud köögivilja maitse on hoopis teine ja parem, kui poest ostetud viljal.

Mida rohkem kogukonna liikmeid lööb kaasa ja paneb käed külge, seda uhkem aed tuleb. Hea tahtmise juures pole muret toimetada ka kahel-kolmel aiahuvilisel kogukonnaliikmel. Kui algus on tehtud ja aed on käiku läinud, muutub uute huviliste leidmine lihtsamaks. Aias nokitsemine on põnev tegevus nii suurtele kui ka väikestele. See on hea võimalus ka väiksemaid kogukonnaliikmeid õpetada loodust hoidma ja selle eest hoolitsema. Kogukonnaaed ühendab lähiümbruses elavaid inimesi, see tekitab ühtekuuluvustunnet ja tugevdab kogukonda.

Maailmas on kogukonnaaiad küllaltki levinud, eelkõige kasvatatakse värsket toitu ja silmailu lilledega. Väga mugav ja lihtne on kasvatada söödavaidmaitse taimi, mis on vähenõudlikud, saavad ise hakkama ja sobituvad ilmatingimustega. Esmase valiku peaks tegema permakultuuri kasuks, kus kõik taimed kasvavad segamini. Kindlasti võiks taimede valikul lähtuda ka sellest, et õitsevad taimed meelitaksid aeda mesilasi, liblikaid ja teisi kasulikke putukaid. Näiteks majoraan meelitab liblikaid. Kurgirohi ja saialill meelitavad tublisti kasulikke putukaid. Õitsev till ja koriander suurendaksid kindlasti sirelaste arvukust aias, siis on ka aias vähem lehetäisid.

Kogukonnaaed on tõeliselt tore väljakutse, mis rõõmustaks linnaednike ja muudaks ka hallika, üksluise linna rohelisemaks.