14.12

Kas aed võib turvaliselt talvele vastu minna? Võib-olla peaks veel ümber puude sättima turvavõrgud metsloomade kaitseks ja siduma kokku okaspuude võrad, et lumi oksi laiali ei suruks.

Lund pole veel palju ja nii saab ära teha ka need tööd, mis seni on jäänud ajapuudusel tegemata. Detsembris on sageli sulailmaga päevi, mil väljas on eriti mõnus tegutseda.

Aias, kuhu metsloomad kergesti sisse pääsevad, tuleb kindlasti kaitsta puid ja põõsaid. Noorte viljapuude ja ka teiste noorte lehtpuude koor ja peenemad oksad sobivad hästi kitsedele, põtradele ja jänestele talviseks kõhutäiteks.

 

Kaitsev võrkaed

Loomade rüüsteretk jääb ära, kui paned ümber puude metallvõrgust ringikujulised aiakesed. Jälgi, et võrkpiire ulatuks 1–1,5 meetri kõrguseni. Sellepärast, et osa võrgust jääb talvel lume sisse ja kõrgemalt hangelt pääseksid jänesed-kitsed muidu ikkagi puu kallale.

Tüve ja võrgu vahele jäta vähemalt 20 cm. Kui on olnud pikem sulaperiood ja maapind on pehme, püüa võrku suruda maa sisse, sest siis ei pääse ka hiired altpoolt tüve ligi.

Aiapoodides on müügil nii suurema kui väiksema silmaga turvavõrke. Hõredamad on mõeldud kaitseks suuremate loomade eest, tihedamad närilistele. Peenem võrk kulub ära näiteks kompostihunniku kaitsmiseks hiirte-rottide eest.

Galvaniseeritud võrk on kallim kui plastkattega võrk, aga on see-eest tugevam.

Metallvõrgust on lihtne keerata turvatara ka ümber noorte okaspuude. Selle võib sinna jätta lausa mitmeks aastaks, kuna metsloomad võivad õrna koorega tüve ja võra kahjustada ka teistel aastaaegadel. Kasvades muutub okaspuu koor paksemaks ja jänesed seda siis enam ei taha, võrgu võib siis ära võtta.

 

Keri ümber tüve

Kui metallvõrku pole käepärast, saab lehtpuutüvesid kaitsta ka teisiti.

Kõige lihtsam on kasutada spiraalseid tüvekaitseid. Ümber tüve võib siduda nööri abil ka paksema kihi ajalehti, jõupaberit või pilliroomatte. Väga head on kuuseoksad, pane oksad ladvaga allapoole, et nad lund ei koguks.

Aiapoes on müügil spetsiaalne tüvede kaitseks mõeldud kitsas džuutkangas, mida on väga mugav ümber tüve kerida.

Kõik nimetatud materjalid kaitsevad noori tüvesid ühtlasi ka pakase ja päikesepõletuse eest, viimane tekitab koorelõhesid.

 

Kadakatele toed alla

Kui roomavate ja laiuvate kadakate alumised oksad lamavad niiskel mullal ja üleval on paks lumetekk, tekib maa soojuse tõttu mõnus keskkond, kus seenhaigustel  on hea levida.

Pane alumiste okste alla jämedaid roikaid, puupakke või kive, et maapinna vahele tekiks umbes 15 cm kõrgune õhuvahe. Liikuv õhk kuivatab niiskust ja pärsib seeneeoste tegevust. Kui õhku ei ole, võivad oksad paksu lumekihi all koguni lämbuda. Kui oksad on kõrgemal, on hiirtel põõsa all hea tegutseda. Nende vastu aitab mürksööt.

 

Kuidas siduda sambaid

Sambana kasvavate kadakate ja elupuude võra seo kokku, et lumi oksi laiali ei suruks ja võra ei rikuks. Ära seo liiga tugevalt, sest kui okaste vahele ei jää õhku, on haigustel hea tegutseda. Ära seo ka liiga lõdvalt, sest siis tungib lumi ikkagi okste vahele.

Tõhusam on oksi kinnitada hoopis võra sees: sõlmi nöör või pael tüve külge, seejärel tee sellega ring ümber ühe oksa, siis ümber järgmise jne. Käi puu seestpoolt niimoodi mitu ringi läbi. Võrasse peidetud nöör ei riiva silma, aga oksad on fikseeritud, okkad pole kokku surutud ning õhk liigub. Nöör või pael võib jääda võra sisse mitmeks aastaks.

 

Põõsatoed ümber okaskera

Raske lumi võib kerakujulise elupuu litsuda laiaks nagu pannkoogi. Keravormi võib samuti nööriga kokku siduda, aga ikkagi kipub lumi keskele kuhjuma ning vajutab oksad laiali. Tõhusam ja lihtsam on okkalist kera kaitsta jämedast traadist põõsatugedega, nendega, millega suvel toetasid pojenge ja marjapõõsaid. Nüüd suru need ümber kera okstele toeks. Tugede vahel olevad oksad ei saa kuhugi vajuda. Kera jääb küll veidi püstisem, aga toed ei paista roheluse seest välja ega häiri. Jämedat traati annab suruda ka poolkülmunud pinnasesse.

 

Horticom soovitab:

 janesekaitsevork_v1

Hortex jänesekaitsevõrk 1,5 m x 2,5 m  LM

 Hoiab eemal nii jäneseid, pruune jäneseid kui ka suuremaid kahjureid. Punutud tsingitud traadist.

 a252f5252fd252f5252fa5d5f808f7fe4efe68702322b85a9a36b49acb26_903795660  

Galvaniseeritud metallvõrk  0,6 x 10 m

Kaitseks näriliste eest.

 3252f6252f3252f8252f36381358d740cae9ca0696ac76cacec37433f293_903795671_1  

Tüvekaitse spiraal pruun 90 cm ja 90 cm 5 tk

Tüvekaitsed pannakse ümber tüvede juba sügisel – oktoobris-novembris. Ideaalne kaitse näriliste, jäneste ja metskitste eest.

 5024160130303_jutepeal_100g_naturaalne_gardman  

Gardman jutepael 100 g, 250 g ja 500 g. Naturaalne ja roheline. 

Tugev ja biolagunev juutepael.

 

SONY DSC

 

Garden Seasons külmakate jutest, kott 0,7 x 1,15 m, roheline ja naturaalne

 Jute kangast külmakate kaitseb taimi talvel külma- ja kevadel päikesekahjustuse eest.

 07402  

Gardman erinevad taimetoed