Viinapuuväädid kasvavad väga kiiresti ja jõuliselt. Kui sa neid suve jooksul üldse ei kärbi, tekib kasvuhoonesse tohutu padrik, saak jääb aga kesiseks ning valmib hiljem.

 

Viinapuu suvist lõikust nimetatakse ka roheliseks lõikuseks, kuna eemaldatakse vaid suvel moodustunud rohtseid võrseid.

Mida siis suvel kärpida?

Puitunud põhioksal kevadel kasvu alustanud võrsetel on lehed ja õiekobarad, millest saavad suve lõpuks marjad. Lehtede kaenlaisse ilmuvad aga õige pea võrsed, mis hakkavad väga kiiresti pikemaks venima. Neid võrseid nimetatakse ennakvõrseteks.

Kui sa oskad tomatit hooldada ehk siis eemaldada lehekaenaldesse tekkivaid kasve, siis on sul pilt silme ees ja saad asjast aru.

Selline lehekaenlast alguse saanud võrse võib suve jooksul kasvada mitme meetri pikkuseks ning talle tekivad omakorda uued kasvud. Võrse võib mitu korda haruneda. Viinapuupõõsas muutub kohutavalt tihedaks. Lõpuks tekib nii paks lehemass, millest ei tungi läbi enam ükski päikesekiir ning mida on hilissügisese lõikuse käigus üsna tülikas korrastada. Sellepärast tulebki ennakvõrseid kohe ohjeldama hakata. Kuid tähelepanu! Erinevalt tomatist ei murta viinapuul ennakvõrseid täiesti välja, vaid need näpistatakse ära esimese lehe pealt.

 

Miks just esimese lehe pealt?

Kui näpistad võrse  ära esimese lehe pealt, siis hakkab lehekaenlas (sealt, kust ennakvõrse välja kasvas) olevat punga toitma kaks lehte: suur ja vanem, mis on saaki kasvataval võrsel, ning noor ja väiksem, mis on ennakvõrsel.

Noor leht fotosünteesib toitaineid aktiivsemalt. Kui vana leht hakkab jõudu kaotama, toidab noor lehekaenlas olevat punga edasi. Sellest pungast kasvab järgmisel aastal viljavõrse. Tugevast pungast arenenud võrselt saab rohkem saaki ja marjad on suuremad.

Viljakandvat viinapuud on vaja suvise hoogsa kasvu ajal korrastada pidevalt iga nädala-paari tagant. Sel juhul saab hakkama aiakääre kasutamata, sest rohtsed võrsed murduvad kergesti ja neid saab käega ära võtta.

Aga kui pole aega või viitsimist seda tööd teha, siis pole lootustki nautida ilusat saaki, kuna tihedas lehemassis viljastuvad õied halvasti ning valguse vähesuse tõttu kasvavad marjad kehvalt, samuti hilineb saagi valmimine.

Tundub, et võrsete pidev näppimine on tüütu suvine kohustus? Asi pole tegelikult üldse nii hull. Kui oled oma viinapuud algusest peale õigesti kujundanud ning sul on süsteem selge, millised on tulevased viljaoksad ja millised ennakvõrsed, siis iga kord viinapuust mööda jalutades näpsad nagu muuseas mõne “ülekäteˮ läinud lopsaka võrse naksti ära ja olukord püsibki erilist vaeva nägemata kontrolli all.

 

Nii saad uhkemad kobarad

» Ilusate viinamarjade saamiseks kärbi saaki kasvatavat võrset, aga jäta viimase  kobara kohale kindlasti 10–12 lehte (mitte vähem!), kuna lehtedes valmivad toitained (süsivesikud), mis küpsevat kobarat toidavad.

» Võrsel võid eemaldada ülemise kobara, sest alumised on üldjuhul suuremad.

» Mõni sort õitseb nii rikkalikult, et kui kõik kobarad alles jätta, siis ei jõuagi taim neid valmis kasvatada: marjade küpsemine hilineb ja magusaks nad ka ei lähe. Eriti suured kobarad on näiteks sordil ‘Aljošenkin’, talle piisab, kui jätad võrsele vaid ühe õiekobara. Enamik sorte siiski nii suure kobaraga pole ning neil võib igale viljuvale võrsele jätta rahulikult kaks-kolm kobarat.

 

Võta lehti vähemaks

Ennakvõrseid näpista seni, kuni neid veel tekib. Suve teisel poolel tuleb hakata ka lehti vähendama, et marjad paremini valmiksid

Varasematel sortidel nagu näiteks ‘Zilga’, ‘Jubilei Novgoroda’ ja ‘Guna’ hakkavad marjad värvi muutma ja pehmenema juba juuli lõpupoole. Siis on paras aeg viinapuud harvendada: eemalda järk-järgult kobaratest allpool olevad lehed ning mõni ka nende kohalt. Nii pääsevad õhk ja päike marjadele paremini ligi ja need valmivad varem ja ühtlasemalt. Päikese käes küpsevatesse marjadesse koguneb rohkem suhkruid ja need on magusamad.

Kui õhk liigub ja päike soojendab, siis ei tiku marjadele nii kergesti ligi ka seenhaigused.

Tasub teada, et just lõhenenud marjad tabanduvad väga kergesti hahkhallitusest. Ja kui kas või üks mari kobaras on hallitanud, levib tõbi kiiresti üle kogu kobara. Sellepärast noki lõhenenud marjad kobarast välja kohe, kui neid märkad.

 

Kahtlased pisarad ja õhujuured

Algaja viinamarjakasvataja võib tõsiselt ehmuda, märgates kiiresti kasvavatel võrsetel läbipaistvaid “pisaraid”, mis esmapilgul paistavad mõne kahjuri munadena. Mõne aja pärast tõmbuvad need “pisarad” krimpsu ning muutuvad tumedaks.

Muretseda pole vaja: see on normaalne nähtus ega kujuta viinapuule mingit ohtu. Pigem näitavad sellised “pisarad”, et taim on väga heas kasvujõus.

Ka see, kui viinapuuväädi sõlmekohtadesse tekivad mõnikord õhujuured, ei tee taimele midagi halba. Õhujuured tekivad enamasti siis, kui õhk on väga niiske.

Tänu õhujuurtele saab viinapuud kergesti paljundada: paki õhujuurtega varreosa koos kasvuturbaga kile sisse ning jälgi, et turvas läbi ei kuivaks. Sügiseks saad ilusa tugeva taime, mis võib juba järgmisel suvel saaki kanda.

Sügisel ära kiirusta viinapuud lõikama – õige aeg selleks on alles paar nädalat pärast seda, kui väätidelt on lehed langenud.

Horticom soovitab:

FELCO 310.tif

Korje- ja lõikekäärid Felco 310

Felco korje- ja lõikekäärid on mõeldud viinamarjade, lillede ja puuviljade korjamiseks ning okste ja võrsete kärpimiseks. Need väikesed ja väga kerged käärid on roostevabast terasest. Käärid on mugavad, kergesti käsitletavad ja vastupidavad (toodetud Itaalias). Kahe pikema lõiketeraga lõikekäärid, mis tagab kerge ligipääsetavuse viinamarjadele.“Green” sarja valikus on oksakäärid, oksalõikurid, käsisaed, käärid korjamistöödeks ja taimede kärpimiseks ning silmastamis- ja pookimisnoad. Valikus on tööriistu nii vasakukäelistele kui ka paremakäelistele.Tutvu Felco “Green” eestikeelse kataloogiga SIIN.

1060_FELCO_19

Oksakäärid käsipritsiga Felco 19

Felco pakub lahendusi spetsiifilistele töödele, milleks on pihustamine, rooside lõikamine ja korjamine, lammaste ja kitsede kapjade lõikamine.

Felco 8 oksakäärid koos pihustiga, mis on sünkroniseeritud tera lukustussüsteemiga ja pihustab samaaegselt kui lõikad.Käsipritsi survemahuti maht on 1 l.

Kaardus lõiketera.

“Green” sarja valikus on oksakäärid, oksalõikurid, käsisaed, käärid korjamistöödeks ja taimede kärpimiseks ning silmastamis- ja pookimisnoad. Valikus on tööriistu nii vasakukäelistele kui ka paremakäelistele.

Tutvu Felco “Green” eestikeelse kataloogiga SIIN.

 Florovit_viinamarjavaetis_1kg

Florovit viinamarja väetis 1 kg

See väetis on mõeldud viinamarjade varustamiseks just neile mõeldud toitainetega. Väetist võib kasutada juba maa ettevalmistamisel, kuid ka hilisemaks kasvuaegseks väetamiseks. Spetsiaalne formulatsioon laseb väetisel mõjuda kogu vegetatsiooniperioodi jooksul. Vähesel määral toimib väetis ka mulla pH alandajana, mis laseb mikroelementidel paremini taimeni jõuda.

Kasutamine: Istutamiseelselt 1-1.5 kg väetist 10 . Esimesel kasvuaastal tuleb taimi toita 2 korda, kevadel kui võimalikud talvekatted on eemaldatud ja 10 päeva enne arvatavat õite puhkemist. Iga kord 45 g taime kohta. Järgnevatel aastatel võib väetusnormi tõsta 60 g taime kohta.Väetis sobib hästi kasutamaks ka vaarikatel, sõstardel jt. Väetise kasutamine tõstab saagikust ja parandab marjade maitset.EÜ-väetisNPK Väetise lahus 15 + 10 + 20,5 sisaldab väävlit (S), boori B, vaske Cu, rauda Fe, mangaani Mn, molübteeni Mo ja tsinki Zn.

Väetise koostis: 15,0% (N) täislämmastik; 9,5% (N) amiidlämmastik; 5,5% nitraatlämmastik (N), 10,0% (P2O5) vees lahustuv fosforpentoksiid; 20,5% (K2O) vees lahustuv kaaliumoksiid; 18,0% väävel trioksiid (SO3), 0,025% (B) vees lahustuv boor; 0,1% (Cu) vees lahustuv vask – kelaaditud EDTA-ga; 0,17% (Fe) vees lahustuv raud – kelaaditud EDTA-ga; 0,1% (Mn) vees lahustuv mangaan – kelaaditud EDTA-ga; 0,005% (Mo) vees lahustuv molübteen; 0,1% (Zn) vees lahustuv tsink – kelaaditud EDTA-ga.Madal kloriidide sisaldus.

MAXFEEL - IT07 VIOLETRostaing nutiseadme puutetundlikud Maxfeel aia- ja töökindad

Nitriilvahuga kaetud peopesad ja sõrmeotsad. Erakordne haarduvus isegi rasvases ja õlises keskkonnas. Ilma õmblusteta. Sobivad käteosavud nõudvate aia- ja ehitustööde tegemiseks.

Kinnastel on “touchscreen” omadus st kinnast käest võtmata saab navigeerida puutetundlikke telefone ja ekraane. 

Värvus: lilla ja hall

Suurus: 7-8 (lilla), 9-10 (hall)

TOUCHSCREEN-2

OTSI KAUBA ETIKETILT!

hobby5-12Marolex pritsid aiapidajale

Marolex kergekaalulised, väga täpse doseerimissüsteemiga ja mugavad käsi-, surve- ja seljapritsid kasutamiseks kodustel töödel ja aiapidamises.

Watering_Can_Keira_Red

Keira kastekannud (2 l, 5 l, 10 l)

Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!