02.03

Märtsi algul on paras aeg hakata ette kasvatama juurselleri, porrulaugu, paprika ja baklažaani taimi.

Kuidas üldse teada, millal on õige alustada mingi köögivilja ettekasvatust? Sobiv külviaeg – mis pole liiga vara ega liiga hilja – sõltub sellest, millal saab taimed istutada alalisele kasvukohale peenral, külmkasvuhoones või rõdul-terrassil olevasse  konteinerisse.

Aknalaual sobiva suurusega istikuks sirgumise aeg on igal kultuuril erinev, osa kasvab kiiremini, teised aeglasemalt. Juurseller, porrulauk, paprika ja baklažaan vajavad külvist alates umbes 60 päeva, et saada välja istutamise jaoks kõlbulikeks. Tomatid on paras külvata 20. märtsi paiku.

Poole kiiremini ehk 20–30 päevaga saavad n-ö valmis aga kurgi, kõrvitsa-kabatšoki, arbuusi ja meloni istikud. Nende taimi hakataksegi ette kasvatama alles aprilli lõpus.

 

Olulised ettevalmistused

Kui kõige esimeste külvide jaoks on seeme olemas, siis vaata üle ka see, kas potte, kassette, turbatablette ja külviturvast on ikka piisavalt või tuleb minna poodi ja üht-teist juurde osta.

Need külvinõud, mida oled varem kasutanud, pese puhtaks rohelise seebi või nõudepesuvahendi lahusega, loputa ja lase kuivada, sest niisket kassetti või potti on halb kasutada.

Taimede ettekasvatamiseks kasuta külvi- ja istikuturvast. Puista see suuremasse anumasse ja sega korralikult läbi.

Kevadiste külvide jaoks tasub koju varuda pestud liiva. Seda on hea juurde panna kasvuturbale, et viimane hoiaks paremini niiskust ja püsiks õhulisem. Umbes 5 liitri turbamulla kohta on paras lisada peotäis kuiva liiva.

Seejärel vala liiva-turbasegule toasooja vett, sega läbi ja jäta mõneks tunniks seisma. Selle ajaga jõuab turvas korralikult läbi niiskuda.

Veealusele pandud turbatabletid paisuvad suure niidirulli kõrgusteks niisketeks turbatünnikesteks kümnekonna minutiga.

 

Ühekaupa kassetti või tabletti

» Paprika, baklažaan, juurseller ja porrulauk on otstarbekam külvata mitte külvikarpi, vaid ühe seemne kaupa kassetti või turbatabletti. Siis pole vaja hiljem taimekesi ümber istutada ehk pikeerida ja istikutega tegelemiseks kulub vähem aega.

» Paprikate ettekasvatamise aeg võib sel moel külvates väheneda kuni kümme päeva. Tasub teada, et kui paprikataimi 2–3 pärislehe faasis pikeerida, jääb taime kasv ja areng seisma rohkem kui nädalaks.

» Seemned idanevad kiiremini ja tärkavad ühtlasemalt, kui neid enne külvamist leotada. Pane seemned topsikusse sooja (22-25°C) vee sisse ja hoia üle öö. Hommikul vala vesi ära ja lase seemnetel taheneda, sest niiskena on neid tülikas külvata. Leotatud seemned külva kohe pärast tahenemist. Ära jäta neid pikalt seisma, sest niiskus käivitas juba idanemise.

NB! Kui pakendis on ebaloomulikult erksat värvi seemned, siis on need puhitud ehk kaetud taimekaitsevahendiga. Värvi on kasutatud selleks, et eristada töödeldud seemneid puhtimata seemnetest. Puhitud seemneid ei tohi leotada, sest siis kaitsekiht lahustub ning kasvusubstraati sattudes jääb seeme võimalike haiguste vastu kaitseta.

 

Täppiskülv tiku abil

» Näpu vahelt on väga kohmakas külvata. Hulga nutikam on kasutada puutikku: tee selle ots märjaks ja pane vastu seemet. Märja otsa külge liibunud seemne saab asetada täpselt sinna, kuhu vaja.

» Külvatud seemned kata kasvuturba, liiva või vermikuliidiga 1–1,5 cm paksuselt. Kui kate on õhem, ei suuda idulehed vabaneda seemnekestast. Viimane hakkab  idulehtede kasvu ja koos sellega ka taime arengut takistama. Käsitsi seemnekesta eemaldades võib aga vigastada idulehti.

» Seller vajab idanemiseks valgust, tema seemned vajuta lihtsalt pinnase sisse.

» Lõpuks tuleb külve niisutada. Kasuta piserdit, sest kastekannust tulev veejuga paiskab külvid segi. Kasta alati leige (22–25°C), mitte otse kraanist lastud külma veega.

» Pane külvianumad idanemise ajaks sooja (20–30°C) kohta. Soojuse ja niiskuse hoidmiseks kata need ajalehe või musta kilega.

» Kui on näha esimesi tõusmeid, eemalda kate ja tõsta anumad mõne kraadi võrra jahedamasse kohta. See on vajalik selleks, et idulehefaasis tõusmed välja ei veniks.

» Kui hoiad tärganud külve minikasvuhoones, tõsta sellelt aeg-ajalt kate pealt, et õhutada ja vältida vettimist.

» Kassetis ja tabletis sirguvaid taimi hakka väetama paar-kolm nädalat pärast tärkamist. Kasuta mõnd looduslikku väetist, näiteks merevetikaekstrakti või vihmaussissõnniku komposti leotist.

 

Horticom soovitab:

215072_Kasvuhoone_turbatablettidega_Jiffy_12tk

Toakasvuhoone Jiffy 27x11x 6cm turbatablettidega 12tk x 36mm

Jiffy mini toakasvuhoone 27 x 11,5 x 6cm, 12-turbatabletiga mõõdus d.36mm. Minikasvuhoone komplekt sisaldab lisaks läbipaistvat kaant. Ideaalne seemnete idandamiseks.

2212831_Vefi_toakasvuhoone_18potti_must_kaanega

Toakasvuhoone Vefi 36 x 22cm 18 potti roheline, kiletatud

Vefi vastupidavast plastikust toakasvuhoone kaanega ning 18 kandilise külvipotiga. Kasvuhoone mõõdud 36x22cm.

Rimini_2

Taimekast Rimini

Dekoratiivne, tugevast plastikust ja kinnitatud alusega taimekast aknalauale või rõdule. Sobib eriti hästi maitsetaimede kasvatamiseks. Saadaval värvid: hall, terra, kollane, punane, heleroheline ja oranž.

2212735_7035158002500_vefi_kulvikast_aukudeta_kaaneta_must

Külvikast Vefi aukudeta 53x32x6 cm, must

Kombineeri külvikasti turbatablettide või turbapottidega või täida mullaga ja külva seemed.

2212781_7035158005037_Nelikantpotid_6cm_40tk_pakendis_must  

Vefi nelikantpotid 6 cm, must 40 tk/pk

Vefi vastupidavast plastikust kantpotid 6×6 cm, must. Sobivad aedviljade ettekasvatamiseks. Kasvukohale istutades võtta taim potist välja.

green basics scoop m lime green 8711904258757.p1

Elho istutuskühvel Green Basics

Saadaval värvid: must ja heleroheline

Suurused: S ja M

15480

Gardman istutuspulk + etiketid + pliiats

Komplekt istutuspulga, 25-etiketi ja pliiatsiga. Etiketid närilistekindlast plastikust.

Gardman etiketid 50tk

Gardman etiketid 10cm, 50tk/pk

Etiketid taimedele, etiketi kõrgus 10cm. Kasuta külvates või istutades taimede märgistamiseks. Etiketid närilistekindlast plastikust.

215093_turbakassett_Jiffy_10auguga_5tk

Turbakassetid 4,5×4,5cm “Jiffystrips-5”  10 auguga 5tk/pk

Jiffy turbakassetid 10 väikese kandilise auguga, augu mõõdud ca 4,5×4,5cm. 100% biolagunev, sertifitseeritud kasutamiseks orgaanilises põllumajanduses.

215088_Turbapotid_Jiffy_umar_16tk

Turbapotid ümar “Jiffy Easy-R8” d.8cm, 16tk/pk

Kokkupressitud turba ja puidumass. 100% biolagunev, sertifitseeritud orgaanilise põllumajanduse tarvis. Noortaim istutada koos potiga kasvukohale. Taime juured kasvavad kergelt läbi poti. Turbapoti maht 0,29L.

2150871_turbatabletid_juffy_36tk

Turbatabletid “Jiffy QSM” 38 mm, 36 tk/pk

Turbatabletid läbimõõduga 38mm. Kokkupressitud freesturvas võrguta, toasooja vett lisada ca 100 ml, 1 turbatabletist saate 80 ml turbasubstraati. Turbapotti d. 8 cm asetada 3 tabletti. 

 

215085_turbatabletid_jiffy_12tk

Turbatabletid ‘Jiffy-7 Easy’ 36mm 12tk

Turbatabletid läbimõõduga 36mm. Kokkupressitud turbasegu võrgus, toasooja vett lisada 50ml tableti kohta. Paisunult d.40mm h.42mm. Ph 5,1-5,5. Võrk võimaldab juurtel segamatult areneda, ideaalne vee ja õhu läbitavus. Lihtne ja puhas kasutada.Selteret Romberg turbatabletid

Florovit_Aiaseep

Florovit aiaseep 600 ml

Florovit küüslaugu ekstraktiga aiaseepi võib kasutada taimede pritsimiseks (aitab säilitada nende looduslikku vastupanuvõimet) kui ka puhastusvahendina. Samuti võib seda kasutada loodusliku taimekaitsevahendina näiteks lehetäide tõrjel. Küüslaugu ekstrakt seebis tugevdab tema mõju.

Kasutamine:

Puhastamiseks ja pesemiseks (nt. Kastide, pottide, aiatööriistade, kasvuhoonete jne.) valmista 1-3% seebilahus. Selleks lahusta 10-30ml seepi 1 liitris vees.

Pritsimiseks tuleb samuti valmistada 1-3% lahus ning pritsida saadud lahusega kõiki taime osasid ( lehti, varsi) kuni täieliku märgumiseni. Pritsida tuleb pilvise ilmaga või õhtuti. Soovitav on pritsimist korrata pärast vihma.

MAXFEEL - IT07 VIOLET

Rostaing aiakindad

Rostaing pakub tippkvaliteediga aiatöökindaid nii naistele, meestele kui ka lastele.
Kõik kindad on väga mugavad, hingavad, vastupidavad ja pestavad.

Rostaing on Prantsuse firma, mis omab läbi kahe sajandi kinnaste valmistamise kogemust. Kõigil nende tegevustel on üks eesmärk, toota kaitsvaid kindaid, et sinu käed jääksid sulle kõige usaldusväärsemaks töövahendiks. Rostaing on kinnaste kvaliteedisüsteemi üles ehitanud järgides ISO standardeid. Toormaterjalid on läbinud põhjaliku kontrolli erinevate tootmistsüklite jooksul (ISO 9001). Ettevõte töötab järjepidevalt keskkonnamõjude vähendamise suunas.

watering_can_aubergine

Keira kastekannud (2 l, 5 l, 10 l)

Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.

8711904175887_kasiprit_neptunus_07l_hall_elho

Elho käsipritsid

Stiilsed ja modernse disainiga pihustid, mis sobivad ideaalselt toas erinevate taimede ja lillede kastmiseks. Kvaliteetne ja mugav käepide. Erinevate värvuste ja mahutavusega. 

 artco_4207420_01

Taimelamp reflektori ja säästupirniga 14 W = 10000 h

Spetsiaalne taimelamp, millel on taimedele sobiv valguskiirte värvispekter, mis tugevdab taimevarsi ja kiirendab fotosünteesi taimedes.
Taimelamp ei muutu ka liiga kuumaks, vältimaks et liigne soojus võiks kõrvetada taimede lehti või venitada välja kasvukuju.

Aknalaual kasvavate toataimede valgustamiseks piisab, kui lülitate taimelambi sisse õhtutundideks. Taimed peaksid saama lisavalgust 4-5 tunni vältel, vajalik võimsus on 500-700 lx. Taimed, kes elavad aknast eemal ainult kunstvalguse abil, peaksid lisavalgust saama 12 tunni jooksul ööpäevas.

Säästupirni võib kasutada ka tavalises lambisoklis.

00030-EestiSort8711117293507_Porgand_Nantes_keskvarajane_Suvipiha

Suvipiha seemned – Rohenäppude lemmikseemned aastast 1994

  • Rikkalik sordivalik
  • Valik Jõgeval aretatud Eesti sorte
  • 23 aastat kogemusi Eesti turul

rohenäppude lemmikseemned

 4008398116408_Külvi_ja_maitsetaimemuld_Compo  

Compo külvi- ja maitsetaimemuld 5 l

Mulla struktuuri ja väetustaseme parandamiseks sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juurekasvu aktivaatorit Agrosil® ja kvarts-liiva. Muld on nõrgalt happeline ja hea veeimamisvõimega. Sobib maitsetaimede seemnete külviks ja ümberistutamiseks.

 4742145007099_Perliit 1L

Horticom perliit 1L

Perliit on kerge ja õhulise struktuuriga looduslik vulkaaniline kivim. Sobib külvimulla koostisesse, seemnekülvide katteks, lillesibulate talviseks säilitamiseks ja kasvupinnase parandamiseks. Optimeerib vee ja õhutingimusi, tagades taimejuurestiku parema arenemise ja taimekasvu. Soovitatav segada mullaga vahekorras 1:4. Sobib mahekasvatusse.

4008398243616_Tomati_ja_köögivilja_vedelväetis_1l_Compo

Compo tomati- ja köögiviljade vedelväetis 1 l

Vedelväetis tomatitele ja köögiviljadele, mille kasutamisel kahekordistub saagikus. Saadused on aromaatsed. Taim on tugev ja terve.

Kasutusaeg:
Märts kuni oktoober: Väeta 1 kord nädalas.

EÜ VäETIS NPK väetiselahus 5+7+7 mikroelementidega.
Koostis: Lämmastik, üld(N)5%, sellest nitraatlämmastik(NO3-N) 2,1% ja ammooniumlämmastik (NH4-N) 1,9%; fosforoksiid P2O5 5%; kaaliumoksiid K2O 7%. MgO 0,03%; boor (B) 0,01%, vask (Cu) 0,002%; raud (Fe) 0,02%; mangaan (Mn) 0,01%; molübdeen (Mo) 0,001%; EDTA kelaadina: tsink (Zn)0,002%

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti või www.aednik24.ee! Meie edasimüüjad.