05.12

Igihaljaste lehtedega pohlavarsi on tore kasutada jõuluseadetes. Teeme nendest lauale armsa pärja, sein saab kaunistuseks aga pohlavartest jõulutähed.

Kas sa tead, mis asi on aluskäsn? Pole aimugi… Aga oaasis? Seda sõna teavad nüüd küll kõik, kes on vähegi lilleseadega kokku puutunud. Aluskäsn ongi oaasis, eestikeelne sõna sellele tuntud floristitarvikule.

Oasis on tegelikult kaubamärgi nimi, mida keelereeglite järgi pole õige nimisõnana kasutada. Püüame siis “aluskäsnagaˮ ära harjuda, kuigi karta on, et kõnekeeles jääb kasutusse ikka suupärane “oaasisˮ.

 

Varume materjali

Rohelise lauapärja saab kõige lihtsamalt valmis meisterdada aluskäsna abil. Lillepoes on müügil spetsiaalseid ringikujulisi pärjapõhjasid, millel on poorse aluskäsna all plastist alus, et niiske materjal aluspinda ei rikuks.

Aianduspoodi külastades tasub varuda ka muud pudi-padi, mida jõuluseade tegemisel võib vaja minna: peenikest rohelist traati, punaseid kunstmarju, helkivaid paelakesi, läikivat kuusekarda, kunstlund jne. Kõike seda leidub paljudel kindlasti ka kodustes panipaikades.

Pohlavarsi tuleb minna korjama metsa. Lisaks neile tasub kotti pista ka mustikavarsi, kanarbikku, sammalt ja samblikke, ehk leiab ka punaste viljadega kibuvitsa- või pihlakaoksi.

 

Hakkame pärga tegema

Kõigepealt tuleb teha aluskäsn niiskeks. Võta suurem kauss, vala põhjale vett ja pane jõulupärja alus, aluskäsn allpool, kaussi vett imama. Suruma ei pea, sest kuiv poorne materjal imbub mõne hetkega märjaks.

Võta aluskäsn kausist välja ja asu pärga kujundama. Lõika korraga suurem kogus pohlavarsi ühte mõõtu ehk siis umbes 5 cm pikkuseks ja hakka neid käsna sisse torkima.

Lühikestest varrejuppidest moodustub kena madal kate. Sinna-tänna vahele lisa vahelduseks ka muid taimi ja värviliste viljadega oksakesi. Looduslikust kraamist  pärja sisse võib lõpuks lisada ka mõne särava klaaskuuli või erksavärvilise lipsukese. Just nii, nagu endale meeldib ja ilus tundub.

Pärjake püsib kauem värskena, kui hoiad aluskäsna niiskena. Aeg-ajalt tasub pohlavarsi ka veega piserdada.

Pärja keskel on sobiv koht madalale laiale küünlale. Hämaras toas on tore jälgida, kuidas küünlaleegi valgus mängleb pohlalehtede kaunil mustril.

Pärjad toovad koju hubasust ja soojust. Vanarahvas uskus, et ringikujuline ehe kaitseb kurjade jõudude eest ning toob perele õnne.

 

Jõulutähed pohlavartest

Viisnurkne kohev pohlavartest täheke on lihtne ja armas jõuluehe, mille võib riputada seinale, uksele või akna ette.

Kõigepealt tee valmis tähekese karkass. Lõika peenikestest sirgetest okstest või bambuskeppidest viis juppi, pikkusega umbes 30 cm. Säti need viisnurgaks, fikseeri traadiga otstest ja ka keskelt. Kasuta rohelise plastkattega traati, sest see ei jää hiljem välja paistma.

Nüüd tee pohlavartest viis kimbukest, sobiv pikkus on 15–20 cm. Kimbu ots seo kokku traadiga. Aseta kimbuke viisnurga ühele nurgale, varreotsad väljapoole. Säti varsi laiemaks, et lehed kataksid karkassi mõlemat serva. Kui vaja, kinnita siit-sealt traadiga.

Kinnita niimoodi kõik kimbukesed, lõpuks seo tahapoole ka traadist riputusaas.

Lehtede sisse torka värviks punaseid kuulikesi. Tähe ülemisse tippu võid siduda kaunistuseks piduliku lipsu.

 

Materjal koduaia okaspuudelt

Pole midagi katki, kui pole aega minna metsa pohlavarsi tooma. Kindlasti leidub koduaias mõni okaspuu, millelt oksakesi lõigata.

Mõnusa pehme ja koheva pärja saab näiteks jugapuust. Hästi sobib ka sabiina kadakas ning paljud teisedki kadakad, samuti ebatsuugad, nulud ja ebaküpressid. Nad kõik püsivad toasoojas üsna kaua kenad ega hakka niipea okkaid poetama.

Ei sobi üksnes harilik kuusk, mis hakkab soojas toas väga ruttu pudisema.

Erinevaid lilleseadevahendeid leiad www.aednik24.ee

Horticom soovitab:

  Erinevad lilleseadealused
1081-800x800 Oasis Sec pall 12 cm 5 tk/pk
noad Oasis lillenuga, lilletangid, lillekäärid
liimipustol Oasis liimipüstol LOW MELT 135°C /madalam temp/
traat-pulgal Traat pulgal
oasis-liim Oasis spray liim