09.11

Sügis kestab küll veel edasi, kuid kaugel see talvgi enam on. Mõned taimed vajavad talvel külmade eest katmist ja seetõttu oleks nüüd õige aeg üle vaadata oma suveks varjule pandud kattekangad. Äkki on hiired kangastesse pesa teinud või on need niiskuse tõttu hallitama läinud või kuidagimoodi katki rebenenud. Hetkel neid veel kasutama ei pea, kuid kui ootamatult peaksid tulema krõbedad külmakraadid ilma kaitsva lumeta, tuleks külmaõrnematele taimedele katted kohe peale asetada.

Pakasekaitsekangas

Parim kate külmaõrnade taimede kaitseks on paks pakasekaitsekangas. Selle kaal on 200g/m2 kohta. Kuna see kipub vihmade või sulaga vett sisse imama, oleks mõistlik kangale väike karkass alla panna, selle võiks juba sügisel taime ümber valmis ehitada. Tänu karkassile ei toetu ega külmu märg kangas taimede peale ega suru midagi katki, samuti saab kangas paremini veest kuivaks nõrguda ja tuulduda. Kevadtalvel toimib see kate ka igihaljaste taimede puhul kaitsena päikesepõletuse eest. Pakasekaitse kangast kasutatakse näiteks rododendronite kaitseks, eriti noorte taimede puhul, külmaõrnade rooside kaitseks ja samuti lõuna poolt pärit taimede puhul, mida meil ka üha enam kasvatama on hakatud.

Rooside puhul tuleb uurida sordiomadusi ja kui tegemist on eriti külmakartliku sordiga, tuleks ka neile külmade tulekul talvekate asetada. Tavaline võte on enne külmade tulekut roositaime juurekaela ümber mulla üleskuhjamine, et kaitsta pookekohalt hargnevatel okstel asuvaid varrepungi. Kui külm peaks vanemaid oksi kahjustama, saavad mulla alla peidetud pungadest kevadel uued võrsed kasvada. Eriti külmaõrnad roosisordid tuleks lisaks ka kanga alla peitu panna. Roositaimi kaetakse ka kuuseokstega, kuid selle mõte on pigem lume korjamine põõsa ümber, oksad iseenesest külma eest ei kaitse. Noorte ronirooside maha painutamisel oleks mõistlik ka neid kangaga katta.

Jutest kotid ja mütsid

Müügil on ka väiksemate põõsaste või puudeistikute kaitseks mõeldud jutest kotid ja mütsid. Haralistele ja okkalistele taimedele need küll ei sobi, sest see mütsike peab taimele vabalt peale tõmmatud saama, et mitte oksi ära murda. Jute kangast külmakate kaitseb taimi talvel külma- ja kevadel päikesekahjustuse eest.

Talveloor

Talveloori kasutatakse maasikapeenral õiepungade kaitseks. Kuna maasikataimel arenevad õiepungade alged juba sügisel, on ka oht, et ilma lumeta talvel saavad need kahjustatud. Sellisel juhul jäetakse loor kuni õitsemiseni peale.

Paksemad katteloorid ehk talveloorid (50g/m2) on küll talvisel ajal head, kuid kevade poole, kui päike juba soojendab, tekib oht, et temperatuur loori all tõuseb ja paneb taimed liiga vara kasvama. Katteloori ja talveloori efekt on see, et kangas laseb päikesekiired endast läbi ning soojus salvestub kanga alla. Pakasekaitsekanga puhul seda efekti pole, sest sellest kangast päikesekiired läbi ei lähe.

Katteloor

Katteloor on eelkõige varakevadiseks kasutamiseks. Mõningaid köögivilju nagu salateid, rukolat, hernest, porgandit saab juba varakevadel istutama või külvama hakata. Paks talveloor kaitseb siis paremini kui tavaline kerge katteloor (17g/m2), aga maikuu teisel poolel on tavaline katteloor juba igati asjakohane.

Katteloori varjutuskangana kasutada pole kindlasti õige, sest nagu eespool mainitud, tõuseb seal all temperatuur päeval kõrgele, äratab taimepungad talveunest ja öiste külmakraadide juures võvad paisunud pungad hävida. Seega tuleks talveloor kevadel taimedelt ära võtta, välja arvatud eelpool nimetatud maasikataimede ja külvide puhul puhul.

Varjutuskangas

Jaanuari keskel ja veebruaris, kui päike juba intensiivsemalt paistma hakkab, on paljudel taimedel oht saada päikesepõletusi. Mõnele taimele võib see ka hukatuseks saada, eriti eelmisel aastal istutatud okaspuuhekkidele, noortele igihaljastele taimedele (näiteks läiklehine mahoonia, pukspuu) ja mõnedele okaspuu sortidele (näiteks Kanada kuuse vorm „Conica“). Usinamad aednikud paigutavad taimedele  varjutuskanga juba nüüd. Seda võib muidugi teha ka talvel. Sügisel, kui lumekihti veel pole, on varjukanga paigutamine kindlasti tunduvalt lihtsam. Mida tihedam varjutuskangas on, seda paremini see kevadise intensiivse päikesekiirguse eest kaitseb. Horticomi varjutuskanga tihedus on 42%. Varjutuskanga võib muretult taimede peale jätta isegi kuni maikuu keskpaigani.  

 

Horticom soovitab

Horticom pakasekaitsekangas

Horticom pakasekaitsekangas  200 g/m² suurustes 1x2m (2m2), 2x2m (4m2), 2×4 m (8m2)

Pakasekaistekangad kaitsevad külmakartlike põõsaid, ilu- ja okaspuid, rododendroneid, püsililli ja ronitaimi külma- ja kevadpäikese kahjustuse eest. Kangas asetatakse taimedele alles peale püsikülmade saabumist, kui maa on jäätunud ja eemaldatakse pärast mullapinna sulamist. Peale kanga eemaldamist ja kuivatamist asetada see kuiva kohta ja säilitada järgmise talveni.

Kangas laseb läbi ōhku ja on vastupidav mehhaanilistele mōjutustele ning UV-kiirtele. Kangas paigaldatakse taime ümber tehtud raamile, et katte ja taime vahel saaks õhk liikuda.

Külmakate jutest kott 1 x 2m natural

Jute kangast külmakate kaitseb taimi talvel külma- ja kevadel päikesekahjustuse eest.

Talveloor

Horticom talveloor 50g/m2 suurustes 1,6 x 5m (8m2), 1,6 x 10m (16m2) ja 1,6 x 20m (32m2)

Talveloor on tugevam ja tihedam kui katteloor ning kaitseb külma eest paremini. Laseb hästi läbi valgust, õhku ning pinnale langenud vett. Kuna loorile ei teki seisvat vett, siis loor ei jäätu ning taimed ei jää õhupuudusesse. Loor kaitseb ka külma tuule eest. Sobib külmakartlike põõsaste ja ronitaimede kaitsmiseks, ka maasikate katmiseks, kui lund ei ole ja temperatuur langeb alla –10°C.

Kevadel on võimalik talveloori all hakata varakult kasvatama salatit, maitserohelist, varajast kartulit jms. Tomatitaimed võib juba mai esimesel poolel kasvuhoonesse istutada ja ümbritseda talvelooriga. Tihedus 50 g/m².

Horticom  katteloor 17g/m2 – 1,6 x 5m  8m2;  1,60 x 10m  16m2; 3,20 x 5m 16m2; 3,20 x 10m 32m2

Katteloor on UV kindel, vett ja õhku läbi laskev väga kerge kangas, mida kasutatakse köögiviljade, külmaõrnade kultuuride ja külvide katmiseks. Katteloori kasutamine võimaldab pikendada taimede kasvuperioodi, saada varasemat saaki ja kaitsta kergemate öökülmade, rahe, kahjurite ja lindude eest. Katteloori saab kasutada mitu aastat.

Katteloori paigaldamise näpunäited:

  • Asetada taimedele lõdvalt, nii et jääb piisavalt ruumi taimede kasvuks.
  • Kinnitada servadest ja vältida teravate nurkadega esemete kasutamist.
  • Eemaldada maasikatelt ja kurkidelt õitsemise ajaks.
  • Pärast kasutamist puhastada kangas mullast ja taimeosadest ning kuivatada õhu käes.
Varjutuskangas

Varjutuskangas Horticom 1,5 x2 m (3m2); 1,5 x3 m (4,5m2); 1,5 x10 m (15m2); 1,5 x20 m (30m2)

Varjutuskangaid kasutatakse okaspuude istutusjärgseks varjutamiseks ja varakevadise päikesepõletuse kaitseks. Varjutamise korral väheneb vee aurumine ja taimed juurduvad kiiremini, ka okaste kuivamise oht on väiksem. Sobib kasutada ka kõigi teiste aiakultuuride istutusjärgseks varjutamiseks nii avamaal kui kasvuhoones, samuti tuuleõrnade taimede kaitseks. Varjutuskangas on UV-kindel. Kasutusaeg vähemalt 4 hooaega. Tugev kootud materjal kannatab ka tugevamaid tormituuli. Varjutusvõime 42%.

Erinevad bambustoed, millega toestus ehitada

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee