03.03.2022

Kuidas eelidandada seemnekartulit, et saada saaki juba jaanipäeval?

Kui soomlastele on suisa uhkuseasi süüa jaanipäeval oma maa varajast kartulit, siis tegelikult ju ka meile maitseb kodumaine kartul ja oma koduaias esimeste varajaste mugulate saamine on tore ja rahuldust pakkuv tegevus. Eriti veel, kui ka lapsed siia kaasa haarata ja üheskoos tegutseda.

Koduaias suurt põldu harida pole võimalik, aga väikese põllulapikese kartuli jaoks võiks maad siiski eraldada. Kasvõi kümnekonna kartulitaime jaoks. Juuni- juulikuus valminud saagi koristamise järel on samasse kohta võimalik külvata näiteks tilli, salatit, maitsetaimi või istutada suvelilli. Nii varajast saaki on võimalik saada ainult kartulimugulate eelidandamisega. Selleks tuleb esiteks valida väga varajane ehk kiirekasvuline sort, näiteks Solist ja teiseks alustada kartulimugulate eelidandamisega juba märtsis. Eelidandamine kestab umbes 4-6 nädalat, sõltuvalt sellest, kui ruttu muld õues 5-6 kraadiseks soojeneb. Eelidandamine soodustab kartuli kiiremat tärkamist umbes 15-16 päeva võrra. Solisti kasvupikkus on 67-82 päeva, eelidandamine lühendab seda aega 52-67 päevani ja seetõttu võime saaki saada heal juhul juba juuni keskel. Sellise varajase saagi koristamine on emotsionaalselt tore ja kindlasti maitsevad oma mugulad ka palju paremini kui kauge maa omad.

Kõigepealt tuleb endale selgeks teha, kus eelidandamist korraldada. Kas on võimalik seda teha verandal, garaažis, kasvuhoones või mõnes jahedamas toanurgas. Paarikümne mugula sättimine kasvõi elutuppa karbi sisse pole ju ka võimatu.

Tuleks välja valida ilusad terved keskmise suurusega mugulad ja paigutada need sooja kohta. Väikestel mugulatel on elujõuliste idandite kasvatamiseks liiga vähe toitaineid, väga suuri jällegi tuleks hakata poolitama, kuid lõikekohad on heaks kasvulavaks haigustele ja meelitavad ligi ka kahjureid. Kui siiski nii teha, siis võiks lõikepinda töödelda kas söepuruga või kaaliumpermanganaadiga. Ühesuurustest mugulatest kasvavad ka ühekõrgused kartulipealsed ja nii on neile lihtsam katteloori sättida.

Igal sordil on oma puhkeperioodi pikkus, varajastel sortidel, nagu näiteks Solist, on see lühem. Idanema hakkavad mugulad alles pärast oma puhkeperioodi lõppu. Puhkeperioodi kiiremaks lõpetamiseks tuleb mugulad märtsi alguses tuua umbes 20-kraadisesse ruumi valguse kätte ja hoida neid seal kartulisilmade avanemiseni ehk iduotsakeste ilmumiseni. See võtab aega umbes 2-3 nädalat. Nö ärganud mugulad alustavad idude kasvatamist. Et need liiga kiiresti välja ei veniks ja seetõttu ka hapraks ei muutuks, tõstetakse nüüd kartulid mõnevõrra jahedamasse kohta.

Kõige lihtsam on asetada idanenud mugulad hõreda kihina mingile alusele ja tõsta see nüüd umbes 15-kraadisesse valgesse kohta. Seejärel jätta mugulad rahulikult sinna ja oodata kuni tekivad tugevad rohelised idud. Umbes 2 cm pikkused idud on just paraja suurusega. Kui idud venima hakkavad, tuleks mugulad tunduvalt jahedamasse valgesse kohta tõsta. Kasvuhoonesse paigutades peab veenduma, et miinuskraadid sinna sisse ei pääseks.

 

Veelgi varajasema saagi saamiseks tee nii:

Veelgi varajasema saagi saamiseks tuleks panna mugulad märtsi alguses eelidanema kerge turba või mullakihi peale. Selleks asetatakse mugulad kastidesse ca 5-6 cm mullakihi peale. Paigutada võiks ühekihiliselt väikeste vahedega. Paari nädala jooksul temperatuuril veidi alla 20 kraadi kartuli silmad ärkavad ehk tekivad väikesed valged iduotsakesed. Seejärel tõstetakse kastid veidi jahedamasse, aga ikkagi valgesse kohta ja lastakse mugulatel juurduda.  Nii tekib võrsetele tugev juurestik ja hiljem lihtsalt istutatakse juurdunud mugulad kartulivakku.  Mugulad võetakse ettevaatlikult koos mullapalliga kastist välja, nii et juurekesed viga ei saaks. Kasvuseisakut sedasi ei teki ja mugulad saavad mullas kiirelt edasi juurduda.

 

Kartuli mahapanek

Vähemalt 1-2 nädalat enne kartulite mulda panekut tuleks maapind aias ette valmistada. Pane mullapinnale musta kile paigutamine – see aitab maapinda soojendada. Ja meeles pidades vanarahva tarkust, et ega küll küllale liiga ei tee, siis võiks lisaks kasutada veel ka katteloori, see aitab hoida soojust ka öisel ajal. Kui aprillis on veel lumi maas, siis tuleb see enne eemaldada ja siis asetada kile otse mullale.

Paar päeva enne enne kartuli mahapanekut kaeva maa läbi, tõmba sisse vaod ning aseta must kile ja katteloor tagasi mullale. Nii läheb kartulipanek kiiresti ning soojuse kadu on väike. Selleks, et juurdunud mugulad kiire hoo sisse saaksid, vajavad need peale soojuse ka korralikult toitu. Kompost või kõdusõnnik on väga hea mulla sisse kaevamiseks. Panemata ei tohiks jätta ka köögivilja- või kartuliväetist. Raputage seda vakku, peotäis või paar jooksva meetri kohta ja  pange sinna ka mugulad (ca 10cm sügavusele, mugulate vahe ca 30cm, vagude vahe ca 65cm) ning kata kiiresti mullaga. Mullakihi paksust suurendatakse hiljem muldamisega kuni 25cm-ni. Väetis aitab kaasa juurdumisele ja kiirendab saagi valmimist. Selline kogus väetist tarbitakse taime kasvu käigus ära ja see ei kogune ülemääraselt mugulatesse, kui kellelgi selline mure peaks olema. Kloorivabal kartuliväetisel on ka maitseomadusi parandav võime.

Kata kartulivaod taas musta kile ja kattelooriga. Musta kilega peab jälgima, et see õigel ajal pealt ära saab, muidu jäävad tärkavad võrsed ilma valguseta, nõrgenevad ja venivad välja. Katteloori võiks peale jätta niikauaks, kuni taimed oma kasvuga lubavad. Soovitav on siin kasutada paksemat loori. Võib kasutada ka õhemat, kuid siis olgu neid paar kolm kihti.

 

Kartulit saab kasvatada ka kasvuhoones, ämbris, potis või kotis!

Kasvuhoones saab muidugi värsket kartulit varem kui avamaal. Kui leiate paarile eelidandatud mugulale ruumi otse peenras, siis võib ka kasvuhoonesse väikese kartulipeenra teha. Alguses tuleb seda samuti ka kattelooriga katta. Veelgi lihtsam on kasvatada mõnda mugulat ämbris, suures potis, isegi suuremas riidest kotis või mustas kilekotis, mis peab muidugi olema pealt avatud, et valgus sisse saaks. Liigvee ärajuhtimiseks peaksid neis väikesed augud olema. Ja kui nüüd tahta maksimaalset kasvukiirust saavutada, tuleks eelidandamist juba samas potis alustada. Selleks peaks poti või koti põhja tõstma paarkümmend cm kompostmulda, sobib ka kasvuturvas, segada sisse veidike köögivilja- või kartuliväetist ja asetada mugulad sinna peale sooja valgesse kohta eelidanema. Mõne nädala pärast on mugulad juurdunud ja siis katta need paarikümnesentimeetrise mullakihiga. Kui varreotsakesed nähtavale ilmuvad, lisada jälle kerge kiht mulda. Niikaua saab lisada, kuni potis ruumi jagub. Külmas kasvuhoones seda alustada pole mõtet, ehk leidub siiski mõni soojem koht. Maikuus on juba kasvuhoones piisavalt soojust, kuid siiski võiks potid lisaks katteloori sisse mähkida, eriti ööseks, kui temperatuur langeb. Siin peab küll jälgima, et potte – kotte üle ei kasteta. Pigem kasta ikka vähem kui rohkem, muld olgu ainult kergelt niiske.

Hollandi firma Elho pakub kartulikasvatamise võimalust isegi toas. Selleks on nad välja töötanud spetsiaalse kaheosalise poti, mille sisu on võimalik ümbrisest välja tõsta, kui on huvi avaustest vaadata, kuidas mugulad kasvavad. See kasvatusviis pakub suurt huvi just lastele. Kuna pott on ka ilus, sobib see suisa kodukaunistuseks. Kes toas kasvatada ei soovi, saab seda teha rõdul, tõstes poti ööseks või ilma külmenedes tuppa. Elho potis kasvatamine käib samamoodi nagu ämbris, millest eelpool juttu juba oli. Vahe on selles, et Elho potis saab mugulate arengut suisa oma silmaga jälgida.

 

Horticom soovitab:

Seemnekartul Solist

Varajane kartuli sort, kasvupikkusega 67-82 päeva. 8-10 päeva varasem kui teised väga varased kartulisordid. Ümarovaalne, kollase koorega ja helekollase sisuga mugul. Sobib nii keedu- kui praekartuliks. Kiduussikindel Ro1, Ro4. Suhteliselt vastupidav viirushaigustele, vastupidav risoktonioosile. Saak on kõrge, mugulaid on pesas palju. Sobib pesemiseks ja väikepakendamiseks. Väga hea säilivusega, väga pikk puhkeperiood.

Elho kartuliistutuspott

Kartuliistutuspott koosneb nii öelda kaks-ühes süsteemist: välimisest kinnisest potist ja avatud külgedega sisepotist. Sisemist potti saab vahepeal välja tõsta ja jälgida kartulite kasvamist. Pott on toodetud 100% ümbertöödeldud plastikust ja on väga kerge. Sobib kasutamiseks nii terrassil, rõdul kui ka peenarde vahel. Maht on 13L. Ühte kartulipotti pane 2 seemnekartulit ca 12cm kõrgusele poti põhjast, et uutel mugulatel oleks ruumi kasvada.

Pikaajaliselt toimiv köögiviljaväetis Horticom 1kg

Keskkonnasõbralik kompleksväetis, mis toimib pikaajaliselt kõikidele aiakultuuridele. Sisaldab kõiki põhitoitaineid ja olulisi mikrotoitaineid. Taimi varustatakse optimaalselt toitainetega, sellega saame tervemad taimed ja parema saagi kvaliteedi.Väetis on looduskeskkonda säästev ja nitraadid ei satu põhjavette. EÜ väetis

Sobib kasutamiseks aprillist augustini 1-2x kasvuperioodi jooksul. Väetis sega mulla sisse enne külvi 30-40g/m² ja kasta hoolikalt. (25g = 1 spl; 40g = ca peotäis)

Talveloor

Horticomi talveloor 50g/m2 kaitsevad külma eest, saadaval kolmes erinevas suuruses 1,6 x 5m (8m2), 1,6 x 10m (16m2) ja 1,6 x 20m (32m2)

Talveloor on tugevam ja tihedam kui katteloor ning kaitseb külma eest paremini. Laseb hästi läbi valgust, õhku ning pinnale langenud vett. Kuna loorile ei teki seisvat vett, siis loor ei jäätu ning taimed ei jää õhupuudusesse. Loor kaitseb ka külma tuule eest. Sobib külmakartlike põõsaste ja ronitaimede kaitsmiseks, ka maasikate katmiseks, kui lund ei ole ja temperatuur langeb alla –10°C.

Kevadel on võimalik talveloori all hakata varakult kasvatama salatit, maitserohelist, varajast kartulit jms. Tomatitaimed võib juba mai esimesel poolel kasvuhoonesse istutada ja ümbritseda talvelooriga. Tihedus 50 g/m².

COMPO SANA tomati- ja köögiviljamuld 20L

Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Sõmer ja õhuline struktuur . Tervislik ja aromaatne saak. COMPO SANA® Tomati ja köögiviljade muld on valmis koheseks kasutamiseks. See muld kvalifitseerub spetsiaalselt saagikuse tõstmiseks köögiviljadel, mis nõuavad rohkelt vajalikke toitaineid nagu tomat, paprika, kurk, baklažaan, nuikapsas. Tagab taimedele optimaalse ja tervisliku keskkonna köögiviljade saagikuse tõstmiseks, haiguste eest kaitseks. Taimed on tugevad ja viljad aromaatsed. Kasutamine: Kasutamine kasvuhoones: Kata kasvuhoone maapind (umbes 10 cm kõrguseks) COMPO SANA Tomati ja köögiviljade mullaga, seemik/taim istutage üksteisest 30cm kaugusele ning suruge õrnalt muld taime umber kinni. Välitingimustes kasutamine: Eemaldage pinnaselt rohupealsed. Seejärel toimige mullaga samuti nagu kasvuhoones.

Kasutamine kasvukotina: COMPO SANA Tomati ja köögiviljade mulda saab kasutada ka kui kasvukotti. Esmalt tehke koti pealispinnale sobivas mõõdus augud ning istutage taimed sisse. Hea drenaaži saavutamiseks tehke väikesed augud koti külgedele ja põhja.

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti või e-poes www.aednik24.ee

Soovi korral vaata ka meie flaierit seemnekartuli eelidandamise kohta: