Püüa oma roosid suve alguses ära istutada, sest siis jõuavad nad suve jooksul korralikult juurduda ja elavad talve paremini üle.

 

Mida sügavam ja suurem on istutusauk ning kui mullale on lisatud ka piisavalt rammu, seda ilusamad roosid kasvavad.

Käsiraamatud annavad sentimeetrites soovitusi, kui sügav ja lai peaks istutusauk enam-vähem olema. Aga kes siis viitsib minna tuppa mõõdulinti otsima? Õnneks ei peagi minema, sest on olemas märksa lihtsam ja käepärasem mõõtmisviis: pista väljasirutatud käsi augu põhja ning kui serv jääb küünarnukist ülespoole (kasvõi poole õlavarreni), on sügavus paras. Sobiva läbimõõdu saab selgitada samuti “käsivarremeetodigaˮ: väljasirutatud sõrmedega küünarvars peab ulatuma üle augu ühest servast teiseni.  (NB! Kuna enamasti tegelevad roosidega naised, siis on mõõdud antud naisekäe kohta.)

Istutusauk peab olema sellepärast hästi suur, et roosil oleks, mida süüa ja kuhu juuri ajada.

 

Mida lisada auku “kaasavaraksˮ?

Istutusaugu põhja võib panna täiesti värsket veise- või hobusõnnikut, sest tasapisi kõdunedes teeb selline kraam hästi pikalt oma tööd ehk siis toidab roosipõõsast.

Aga kui sul tuttavat loomapidajat pole, kelle käest seda hinnalist roositoitu tuua, siis ajavad asja ära ka kanakakagraanulid. Enne kasutamist lase graanulitel pool päeva liguneda, et need jõuaksid paisuda ja et vette lahustuks ka veidi toitaineid.

Kui istutusauk on valmis kaevatud, vala poolvedel kanakakasupp auku, puista peale mulda ja sega kogu kraam kühvliga korralikult segi. Kasuta värsket viljakat mulda, eriti hea on poest ostetud spetsiaalne roosimuld, mille tootja on kokku seganud täpselt roosi vajadusi arvestades. Oma roosidele anna vaid parimat!

Mineraalset istutusväetist pole vaja istutusauku panna, ka suvel pole tarvidust istutatud taimi väetada, kuna esimesel aastal noor taim lihtsalt ei vaja nii palju väetist.

Roositaimi müüakse tavaliselt 3–5-liitristes pottides. Kui muld on potis niiske, võib sellise taime kohe ära istutada. Kui istikupotid on aga kuivale jäänud, hoia neid enne istutamist mõni tund veenõus, et taimed saaksid end korralikult vett täis imeda.

 

Istutamise nõksud

Sobita istik augu keskele sellise arvestusega, et pookekoht jääks umbes 10 cm sügavusele. Puista ümber juurepalli head värsket mulda. Kui juurepall on mullaga ümbritsetud, suru see kindlalt paika.

Seejärel vala auku ämbritäis vett. Roositaim istub nüüd nagu keset järvekest, mis aeglaselt madalamaks vajub. Vesi viib mulla tihedalt juurte ümber ning mulla sisse ei jää tühikuid. Sellest pole midagi paha, kui taim veidi liguneb. Roos ammutab end korralikult vett täis ja saab ilusasti kasvama hakata. Liigne vesi kaob pinnasesse.

Kui vesi on mulda imbunud, kühvelda istutusauku veel nii palju mulda, et see saaks servani täidetud.

Lõpuks pista taime kõrvale ka silt sordi nimega või kirjuta see üles. Kõik ei püsi ju meeles! Kui tead sordi nime, on asjatundjatelt hiljem hea nõu küsida, kui roos ei taha kasvada või õitseda.

 

Miks ei tohi pookekoht välja jääda?

 

Vanasti olevat õpetatud, et pookekoht peab olema maapinnaga tasa. Kui keegi kipub sind niimoodi õpetama, siis ära kuula teda. Pookekoht peab jääma üsna sügavale mulla sisse.

Vaatame, mis juhtub, kui pookekoht jääb mullast välja.

» Esiteks: istikust ei kujune ilusat tihedat põõsast. Pookekohast üleval on varrel uinuvad pungad, millest kasvavad poogitud sordi uued oksad. Nende äratamiseks ei piisa õhus olevast niiskusest, vaid vars peab olema niiske mulla sees. Vastasel juhul jääbki roosile see üks varreke ning heal juhul ajab ta juurde vaid mõne üksiku kasvu.

» Teiseks: mulla sees on pookekoht talvel külma eest hulga paremini kaitstud kui maapinnal. Kui roos sügisel paarikümne cm kõrguselt üles mullata ja pookekoht on 10 cm maa sees, on kaitsev kate 30 cm paksune. See on piisav kaitse –20°C pakase eest. Maa peal oleva pookekoha ja koos sellega kogu kultuurosa võib hukutada aga juba 10–15 miinuskraadi.

 

Varjuta päikese ja tuule eest

Seni, kuni roositaim pole uues kasvukohas veel juurdunud, võib tugev päike teda kergesti põletada. Põhjus on selles, et juurekava veel ei toimi. Kuna taim ei saa vett korralikult kätte, aga päike kuumutab lehti, siis näevadki need välja justkui hakkaksid kuivama. Ka tugev tuul mõjub õrnadele lehtedele kuivatavalt.

Eriti tundlikud on otse kasvuhoonest müüki toodud taimed, mida pole välioludes karastatud.

Ebameeldivaid üllatusi ei juhtu, kui lehtedega potitaimi pärast peenrale istutamist nädal-paar varjutada. Pane taime päikesepoolse külje ette näiteks vineeri- või eterniiditükk või pista sinna mõned lehtedega oksad.

 

Mida teha õitega?

Varasuvel ostetud poti-istikul on sageli juba üks-kaks õit avanenud. See on tore, sest nii näed sa kohe ära õie värvuse ja kuju. Lase õitel rahus lõpuni õitseda ja lõika alles siis ära.

Küllap oled kuulnud, et närbunud õis tuleb ära lõigata õie alt kolmanda lehepaari pealt. Kuid tähelepanu – see kehtib täiskasvanud roosi puhul! Noorel äsja istutatud taimel lõika närbunud õis ära täpselt õie alt. Noorel roosil tuleb hoida iga lehte, kuna lehed toidavad juuri. Nii saab taim kasvatada korraliku juurekava, tänu millele on ta edaspidi terve ja tugev ning õitseb kaunilt.

Horticom soovitab:

 4008398116316_Roosimuld_Compo

Compo roosimuld 20 l

Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Kvaliteetne ja stabiilse struktuuriga. Pestitsiidivaba. Tagab juurdumise ja terve taime.

 4008398227173_Pikaajaline_roosivaetis_3kuud_1kg_Compo

Compo pikaajaline roosiväetis 1 kg

Vaigukihiga kaetud rohelised väetisegraanulid. Tagab kaunid ja kauapüsivaid õied. Ühekordsest väetamisest piisab terveks õitsemishooajaks. Vastupidav haiguste ja kahjustuste vastu. Sobib roosidele ja õitsevatele põõsastele (sirel, ebajasmiin, forsüütia jt).

 4008398245603_Rooside_vedelväetis_1l_Compo

Compo vedelväetis roosidele 1 l

Sobib nii peenraroosidele kui potiroosidele. Tugev võrsumine ja terve kasv. Soodustab õite tekkimist. Toetab klorofülli moodustumist ja takistab koos mikrotoitainetega lehtede kolletumist.

 Felco_6

Felco 6, aiakäärid väikesele käele 19,5 cm, 210 g

Mugavad, kerged ja vastupidavad aiakäärid. Tera on valmistatud kõrgkvaliteetsest terasest, ca 2 cm läbimõõduga okste lõikamiseks. Kääride kaal 210 g.

Käe ja randme kaitset pakuvad spetsiaalse kujuga käepide ja amortisaator. Mittelibisev käepide.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 FELCO 100

Felco 100, käärid rooside lõikamiseks ja hoidmiseks 210 cm, 225 g

Alumiiniumist lõiketeraga oksakäärid rooside lõikamiseks. Pärast lõikamist jäävad käärid roosivart hoidma kergendades roosikasvanduses korjamistöid. Lõikepead saab seadistada poolavatud asetusse.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 Florovit_Aiaseep

Florovit aiaseep 600 ml

Florovit küüslaugu ekstraktiga aiaseepi võib kasutada taimede pritsimiseks (aitab säilitada nende looduslikku vastupanuvõimet) kui ka puhastusvahendina. Samuti võib seda kasutada loodusliku taimekaitsevahendina näiteks lehetäide tõrjel. Küüslaugu ekstrakt seebis tugevdab tema mõju.

Kasutamine:

Puhastamiseks ja pesemiseks (nt. Kastide, pottide, aiatööriistade, kasvuhoonete jne.) valmista 1-3% seebilahus. Selleks lahusta 10-30ml seepi 1 liitris vees.

Pritsimiseks tuleb samuti valmistada 1-3% lahus ning pritsida saadud lahusega kõiki taime osasid ( lehti, varsi) kuni täieliku märgumiseni. Pritsida tuleb pilvise ilmaga või õhtuti. Soovitav on pritsimist korrata pärast vihma.

 5902341008996_Lehetaide_torjevahend_500ml_Arox

Arox lehetäide spray 200 ml ja 500 ml

Kasutusvalmis pihustiga vedelik lehetäide olemasolu seireks. Toode on mõeldud kasutamiseks hobiaianduses, dekoratiivtaimedel, köögi- ja puuviljaaedades, kasvuhoonetes ja aedades.

 Gardman etiketid 50tk

Gardman etiketid 10 cm, 50 tk/pk

Etiketid taimedele, etiketi kõrgus 10cm. Kasuta külvates või istutades taimede märgistamiseks. Etiketid närilistekindlast plastikust.

 5907726307718_Katteloor_1,6x10m_Horticom

Horticom katteloor 1,6 m x 5 m (8), 1,6 m x 10 m (16 m²) ja 3,2 m x 5 m (16 )

Katteloor on UV kindel, vett ja õhku läbi laskev väga kerge kangas, mida kasutatakse köögiviljade, külmaõrnade kultuuride ja külvide katmiseks. Katteloori kasutamine võimaldab pikendada taimede kasvuperioodi, saada varasemat saaki ja kaitsta kergemate öökülmade, rahe, kahjurite ja lindude eest. Katteloori saab kasutada mitu aastat.

Katteloori paigaldamise näpunäited:

  • Asetada taimedele lõdvalt, nii et jääb piisavalt ruumi taimede kasvuks.
  • Kinnitada servadest ja vältida teravate nurkadega esemete kasutamist.
  • Eemaldada maasikatelt ja kurkidelt õitsemise ajaks.
  • Pärast kasutamist puhastada kangas mullast ja taimeosadest ning kuivatada õhu käes.
Watering_Can_Keira_Green

Keira kastekannud (2 l, 5 l, 10 l)

Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.

 ANIS

Rostaing roosikindad

Vetthülgavad sõrmeotsad ja peopesad. Kaitsevad teravate okaste eest. Ideaalsed rooside istutamiseks ja lõikamiseks.

Materjal: lateksiga kaetud polüamiid/puuvill

Värvus: laimiroheline, roheline, punane ja oranž

Suurus: 6-8 ja 8-10 (roheline)

 clean-lady-anis

Rouchette naiste madal kummisaabas Clean Lady 

Naturaalsest kautšukist (kumm) (R’GUM EFFICIENT®) vastupidav kummik. Isepuhastuv, libisemiskindel ja mustuse kogunemise vastane välistald (CLEAN®). Jala soojusega vormuv ja eemaldatav sisetald (CONFORT SOFT®), mis tagab mugavuse igal sammul. Neopreenist vooder on hingav ja väga mugav jalale (ISOLA®). Külje peal on kummist laiendus ja ülaservas väike aasake, et saabast oleks mugav jalga panna

Värvus: beež/must, lilla/must (lõpumüügis), laimiroheline/must ja punane/must

Suurus: 36-41

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti  ja www.aednik24.ee!