Kuidas istutada tomateid?
14.05
Aknalaual sirguvatel tomatitaimedel on juba väga kitsas ja nad paluvad: “Palun istuta meid ometi kasvuhoonesse!ˮ
Kütteta kasvuhoonesse saab taimed istutada tavaliselt mai teisel poolel, sest suuremad öökülmad on selleks ajaks tavaliselt läbi. Ilmataat on tänavu aga kõvasti trikke teinud ja mine tea, võib-olla saadab veel mõne krõbedama öö. Sellepärast hoia katteloor kindlasti käepärast, et ohu korral saaksid selle õhtul kiirelt taimedele laotada. Külmakaitse on kindlam, kui laotad loori kahe-kolmekordselt, kuna kihtide vahele jääv õhk on eriti tõhus isolaator.
Taimi tasub enne karastada
Kui päevad on juba soojad, aga ööd taimede välja istutamiseks veel liiga külmad, võiksid hakata istikuid karastama. Esialgu tõsta nad välja vaid mõneks tunniks, tasapisi pikenda õueaega.
Taimede sisse-välja tõstmine on küll paras mässamine, kuid sellega tasub vaeva näha – siis pole kasvuhoonesse istutatud taimedele kerged öökülmad enam ohtlikud, kui need peaksid mai lõpus-juuni algul ootamatult tulema.
Karastamiseks võid potid tõsta ka kasvuhoonesse, ööseks kata nad kindlasti aga kattelooriga.
Sobivaim aeg
Kui mullas on soojust vähemalt 15°C, võib hakata istutama. Taime kohanevad uues kasvukohas paremini, kui istutad pilves ilmaga. Tugev otsene päike võib tubastes oludes sirgunud istikuid tõsiselt ehmatada ning ehmatusest ülesaamine kulutab asjatult energiat.
Ka õhtul pole hea istutada, sest kastmine tõstab õhuniiskust, mis öises jaheduses jääbki püsima. Niisket õhku aga tomat ei armasta.
Kõrgekasvulisi (indeterminantsed) sorte on õige aeg istutada siis, kui istikul on esimesed õied juba avanenud.
Madalad (determinantsed) sordid püüa alalisele kasvukohale panna aga enne õite avanemist. Sel juhul juurduvad taimed kiiresti ja maapealne osa alustab hoogsamalt kasvu. Kui madal sort hakkas aga juba potis õitsema, pühendub taim viljade kasvatamisele ja juurestiku areng jääb tahaplaanile. Nõrk juurekava ei suuda kasvavale taimele anda piisavalt toitaineid ning taim jääb kiduraks.
Kui tihedalt?
Tomat on väga valgusnõudlik kultuur, sellepärast ära istuta liiga tihedalt. Tiheda istutuse korral hakkavad taimed üksteist varjama, viljad valmivad hiljem ning ka saaki saab vähem.
Paras taimevahe on 40 cm. Kui istutad taimed kahte ritta, jäta ridade vahele 50 cm. Kahe rea korral istuta siksakiliselt ehk nii, et ühe rea taim jääb teise rea taimede vahekohta. Nii saavad kõik taimed piisavalt valgust ja ruumi ning neid on hea hooldada.
Püüa istutusaugud eelmisel päeval valmis teha, et muld jõuaks soojeneda. Kaeva labidaga korralik auk, sest tomatitaim tuleb istutada veidi sügavamale kui ta potis kasvas, lisaks peab auku mahtuma ka värsket kompostmulda ja/või kõdusõnnikut.
Istutamise nipid
» Kõigepealt kasta istikupotid korralikult läbi, sest kui muld on märg, ei pudene see juurte ümbert ära. Lisaks läheb ka taimel keskkonnavahetus valutumalt, kui ta on end vett täis imenud.
» Kühvelda istutusaugu põhjale kompostmulda, mille sisse oleks hea segada ka kõdusõnnikut. Parim valik on hobusõnnikukompost, sest selle toitainete tasakaal on tomati jaoks eriti sobiv. Hobusõnnik on müügil pakendatult ka aiaärides. Otse tallist saadud sõnniku puhul tuleb teada, et saepuru-allapanuga sõnnik tomatile ei sobi.
» Toitvad on ka kanakaka-mereadru graanulid. Mõni aiapidaja paneb taimele kaasavaraks aga räime: pidavat eriti hea saak tulema!
» Kui istutusaugu põhi on valmis, vala sinna tubli sorts vett.
» Kuidas istik potist kätte saada? Ära hakka taime varrest tõmmates välja kangutama, halvimal juhul võib vars murduda. Kasuta parem gravitatsioonijõudu – pane parem käsi poti peale, nii et vars jääb sõrmede vahele. Teise käega abistades keera taim tagurpidi ja võta kasvupott juurepalli ümbert ära.
» Säti istik auku umbes 5 cm sügavamale kui see potis kasvas. Mulla sisse jäävale varreosale tekivad õige pea külgjuured ning taim saab endale suurema juurestiku, mis teda paremini joodab ja toidab.
» Nüüd täida kogu istutusauk mullaga ja vajuta see tihedamaks.
» Kui kõik taimed on istutatud, kasta nad veel kord läbi. Asjatundjate sõnul areneb juurestik paremini ja pole ohtu juurepõletiku tekkeks, kui sa esimesel istutusjärgsel nädalal taimi rohkem ei kasta.
Pikaks veninud taimed istuta poolviltu
Aknalaual taimi ette kasvatades juhtub kergesti, et liigse soojuse ja vähese valguse tõttu venivad istikud välja: lehed on varrel harvalt (sõlmevahed on pikad) ning varred on peenikesed.
Väljaveninud taimed saab kiiresti vormi ajada, kui istutad nad poolviltu.
See käib nii: moodusta mulda kaldus kraavike ja pane taim sellele “pikutamaˮ, juurepall jääb mõistagi madalamale. Mulda jääval varreosal näpista lehed. NB! Latv peab jääma kindlasti põhja poole, sest taim hakkab end upitama lõuna suunas päikese poole ja tänu sellele tõusebki püsti.
Kata juurepall ja kraavikeses olev varreosa mullaga. Mulla sisse jäänud varrele tekib üsna pea rohkelt lisajuuri. Mullast välja ulatuva ladva alla pane puuhalg, et lehed otse vastu maad ei jääks. Istutatud taimi kasta korralikult.
Juba mõne tunni pärast on näha, kuidas mullale lamama pandud tomatitaimed on hakanud end üles ajama. Järgmisel päeval on kõik kenasti püsti tõusnud.
Horticom soovitab:
![]() |
Kasuta oma aias kvaliteetseid Horticomi aiakangaid, mis peavad vastu mitu aastat. Sinu aed tänab sind! Saadaval mõõdud: 1,6 m x 5 m – 8 m² Katteloori paigaldamise näpunäited: |
![]() |
Compo tomati- ja köögiviljamuld 20 l Mullas sisalduvate mikroelementide ja toitainete toime 8 nädalat. Tagab taimedele optimaalse ja tervisliku keskkonna köögiviljade saagikuse tõstmiseks ja kaitseks haiguste eest. Taimed tugevad ja viljad aromaatsed |
![]() |
Compo tomati- ja köögiviljade vedelväetis 1 l Vedelväetis tomatitele ja köögiviljadele, mille kasutamisel kahekordistub saagikus. Saadused on aromaatsed. Taim on tugev ja terve. Koostis: Lämmastik, üld(N)5%, sellest nitraatlämmastik(NO3-N) 2,1% ja ammooniumlämmastik (NH4-N) 1,9%; fosforoksiid P2O5 5%; kaaliumoksiid K2O 7%. MgO 0,03%; boor (B) 0,01%, vask (Cu) 0,002%; raud (Fe) 0,02%; mangaan (Mn) 0,01%; molübdeen (Mo) 0,001%; EDTA kelaadina: tsink (Zn)0,002% |
![]() |
Compo pikaajaline tomativäetis 850 g Ühekordsest väetamisest piisab terveks hooajaks. Kõik olulisemad põhi- ja mikrotoitained igas teras hoolitsevad tugeva õie ja terve kasvu eest. Vastupidav haiguste ja kahjustuste eest. Sobib köögiviljadele ja maitsetaimedele. |
![]() |
Elho kastekann B. for Soft 1,7 l Hoia oma toataimed terved ja tugevad koos Elho kastekannuga. Kuiv ja soe õhk nõrgestab taime. Õige niiskustase lilledel kasvatab nende eluiga ja tagab taimede eluterve ning kauni välimuse. Kastekann on mittetilkuva tilaga ja väga mugav käes hoida. B. for Soft kastekannud sobivad ideaalselt kokku sama sarja käsipritsidega. Värvivalik! |
![]() |
Rostaing nutiseadme puutetundlikud Maxfeel aia- ja töökindad
Nitriilvahuga kaetud peopesad ja sõrmeotsad. Erakordne haarduvus isegi rasvases ja õlises keskkonnas. Ilma õmblusteta. Sobivad käteosavud nõudvate aia- ja ehitustööde tegemiseks. Kinnastel on “touchscreen” omadus st kinnast käest võtmata saab navigeerida puutetundlikke telefone ja ekraane. Värvus: lilla ja hall Suurus: 7-8 (lilla), 9-10 (hall) OTSI KAUBA ETIKETILT! |
![]() |
Rouchette naiste madal kummisaabas Clean Lady Rouchette meeste madal kummisaabas Clean Land Naturaalsest kautšukist (kumm) (R’GUM EFFICIENT®) vastupidav kummik. Isepuhastuv, libisemiskindel ja mustuse kogunemise vastane välistald (CLEAN®). Jala soojusega vormuv ja eemaldatav sisetald (CONFORT SOFT®), mis tagab mugavuse igal sammul. Neopreenist vooder on hingav ja väga mugav jalale (ISOLA®). Külje peal on kummist laiendus ja ülaservas väike aasake, et saabast oleks mugav jalga panna Naistele: Värvus: beež/must, lilla/must, laimiroheline/must ja punane/must. Suurus: 36-41 Meestele: Värvus: khaki, pruun. Suurus 40-47 |
![]() |
Compo BIO tomati- ja köögiviljamuld Turbavaba universaalselt kasutatav orgaaniline muld 100% looduslike koostisosadega. Sobib kasutamiseks ka mahepõllunduses. Sisaldab Guano linnusõnnikut, mille mahedad toitained hoolitsevad taimede terve kasvu, sügavroheliste lehtede ja tervislike viljade eest. Muld sobib kõrgema toitainevajadusega taimedele. |