27.03

Jaapani enelaid ja tuhkur enelaid ‘Grefsheim’ näeb meil peaaegu et igas aias. Nende uhke õitsemine ja särav lehevärv sõltub aga sellest, kas oskame põõsaid õigesti lõigata.

Enne, kui enelad lehte lähevad, tuleb neile teha kevadine hoolduslõikus. Praegu on selleks parim aeg, sest päevad on juba pikad ja kraadiklaas mõnusalt üle nulli.

Tasub teada, et hooldamata ilupõõsasordid kaotavad juba mõne aastaga selle ilu, mille pärast me nad aeda istutasime. Nii võid ühel päeval ehmatusega avastada, et säravkollase lehevärviga põõsast on saanud ilmetu tuhm ruumitäitja või siis on põõsal, mis peaks oma õitseajal õitesse uppuma, vaid mõni niru õieräbal.

Et seda ei juhtuks, tuleb lehtpõõsad igal aastal aiakääridega üle käia. Seejuures on tähtis ka õigesti ja õigel ajal lõigata, need asjaolud sõltuvad iga põõsaliigi bioloogiast. Õige lõikamine toob välja leht-ilupõõsaste parimad omadused: paneb rikkalikult õitsema ning annab särava lehe- ja võrsevärvi. Tasub teada, et kõige erksamad värvid on noortel ühe- ja kaheaastastel okstel.

Põõsad maani maha

Jaapani enelad õitsevad sama aasta võrsetel, sõltuvalt sordist on õisi juunist oktoobrini. Kui sa jaapani enelaid üldse ei lõika, on neil mõne aasta pärast suurte värvikate õisikute asemel kribu õiepuru, säravkollaste lehtedega sordid muutuvad aga tuhmilt kollakasroheliseks.

Lõikamise eesmärk on panna põõsad kasvatama noori võrseid, sest just noortel okstel on õisikud kõige suuremad ning lehevärv kõige erksam. Selleks tuleb jaapani enelad igal varakevadel peaaegu maani maha lõigata. Sobiv lõikekõrgus on u 5 cm.

Nooremaid põõsaid on lihtne lõigata, käärid sisse ja tehtud! Suure ja vana hooldamata põõsa puhul on vaja aga veidi mõtelda: siin tuleb võtta valikuliselt põõsas seest välja vanu jämedaid ja harunenud oksi. Tee seda alati madalalt, 5–10 cm kõrguselt. Puhasta põõsas ka peenikestest okstest, sest neile ei kasva ilusaid lehti ega õisi. Selliselt lõigatud põõsa jõud läheb alles jäänud tüüka uinuvatesse pungadesse, millest kasvavad jõulised noored võrsed.

Lihtne nipp, et oksad ei lamanduks

Üks toredamaid jaapani enela sorte on rohelise-punase-kollasekirjude lehtedega ‘Macrophylla’. Sageli on ta meie aedades ja haljasaladel aga inetult lamandunud ja losakil. Põhjus on lihtne: põõsast pole üldse lõigatud või on seda tehtud valesti.

‘Macrophylla’ kasvatab 100–120 cm pikkused oksad, mis on küllalt rasked. Kui oksad algavad maapinnalt, on need tugevad ega lamandu. Sellepärast tulebki põõsas igal kevadel julgelt võimalikult maapinna lähedalt maha lõigata. Aga kui jätad 20–30 cm kõrgused tüükad, siis pole ime, et tüügaste otsast kasvama hakanud uued võrsed vajuvad pikemaks ja raskemaks saades laiali.

Vale lõikusaeg jätab õitest ilma

Tuhkur enelaga ‘Grefsheim’ saab tuua ilmeka näite selle kohta, kuidas oskamatu lõikusega võib jääda ilma kogu sellest uhkest õitsengust, mida põõsad meile mai lõpus-juuni algul pakuvad. Õigesti lõigatud põõsal on kaunilt kaarduvad pikad oksad, mis on üleni kaetud valgete õitega. Põõsad näevad välja nagu valged lumekuhjad.

Tuhkur enela kallale mine aiakääridega alles pärast õitsemist. Põhjus on selles, et erinevalt jaapani enelast õitseb tuhkur enelas eelmise aasta võrsetel. Kui sa sellised oksad varakevadel ära lõikad, jääb õieilu nägemata.

Seega – kohe pärast õitsemist lõika välja enam-vähem kõik õitsenud oksad. Eemalda kogu oks, mitte ainult pruunistunud õisikuga osa. Lõikamine ergutab  põõsast kasvatama uusi võrseid. Suve jooksul sirguvadki pikad kaarduvad oksad, mis kattuvad järgmisel kevadel tihedalt õitega.

Ka tuhkur enelat lõika võimalikult maapinna lähedalt, kuna see soodustab uute elujõuliste võrsete kasvu.

 

Varakevadel tee noorenduslõikust

Siiski võib ka märtsis-aprillis tuhkur enela kallal aiakääride ja oksasaega toimetada. Kui põõsast pole aastaid lõigatud ja see on muutunud väga tihedaks, on praegu just hea aeg seda harvendada. Kuna lehti veel pole, on hästi näha, millised oksad on väga vanad ja tuleb välja lõigata. Ühtlasi tasub eemalda ka liiga tihedalt kasvavaid nooremaid oksi. 

Kui sa tuhkur enelaid üldse ei lõika, muutuvad need tihedateks pässakateks, mis peaaegu üldse ei õitse.

Samade põhimõtete järgi lõika ka nipponi enelaid, mis õitsevad samuti eelmisel suvel kasvanud okstel.

 

Horticom soovitab:

 Felco_6  

Felco 6, aiakäärid väikesele käele 19,5 cm, 210 g

Mugavad, kerged ja vastupidavad aiakäärid. Tera on valmistatud kõrgkvaliteetsest terasest, ca 2 cm läbimõõduga okste lõikamiseks. Kääride kaal 210 g.

Käe ja randme kaitset pakuvad spetsiaalse kujuga käepide ja amortisaator. Mittelibisev käepide.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 FELCO 7  

Felco 7, pöörleva käepidemega 21 cm, 290 g

Mugavad, kerged ja vastupidavad aiakäärid. Tera on valmistatud kõrgkvaliteetsest terasest, ca 2,5 cm läbimõõduga okste lõikamiseks. Kääride kaal 290 g.

Käe ja randme kaitset pakuvad spetsiaalse kujuga keerlev käepide ja amortisaator. Mittelibisev käepide.

Kõik varuosad on vahetatavad.

 

FELCO 600 Half-open.tif

 FELCO  600, kokkupandav oksasaag /50 mm

Disainitud täpseks lõikamiseks laiema läbimõõduga oksi. See roostevabast terasest saag on varustatud libisemiskindla käepidemega. Tera hambad on ülevalt peenemad ja alt laiema ehitusega. Saag on mugav nii väikses kui ka suures käes hoides . Tera 50 mm ja kaal 160 g.