15.05

Ühel õhtupoolikul aias tööd tehes kriipis kõrva vastik pinin ja varsti laskuski paljale käsivarrele vereimeja. Pagan võtaks, sääsenuhtlus on taas alanud!

Sääsevaba aeg lõpeb kevadel siis, kui ööpäevane keskmine temperatuur jõuab 8–9 kraadini. Siis muutuvad need ahned vampiirid aktiivseks. Ühel aastal on sääski tohutult palju, teisel vähe. See sõltub ilmast: kui kevadel sajab vähe ja ka lumevee loigud kuivavad ära enne, kui sääsevastsetest saavad valmikud, siis ongi sääski vähem. Tõhusalt hävitab sääsevastseid ka kevadine öökülm. Sääsed vajavad paljunemiseks vett. Üks emane poetab vette korraga 200–300 muna. Mõne päeva pärast kooruvad munadest vastsed. Need ongi need vingerdised, kes aeda ununenud veekausis ebameeldivalt sebivad. Vastsest saab nukk, millest koorub sääsk. Kogu tsükkel kestab kümmekond päeva kuni neli nädalat. Verd imevad vaid emased, sest munade arenguks on vaja palju energiat ja valku. Kui emasel on õnnestunud kõht täis puukida, asub ta umbes nädala pärast munema. Isased toituvad vaid taimemahlast.

Kuidas sääsk meid üles leiab?

Inimene hingab välja süsihappegaasi ja selle järgi sääsed orienteeruvadki. Juba mõnekümne meetri kauguselt tunnevad nad selle õhus ära ning võtavad suuna “söögilauaˮ poole. Lähemale jõudes hakkavad nad tajuma ka inimese või looma soojust ja niiskust. Kuna sääski meelitab ligi ka higilõhn, on kasulik end sageli pesta. Lõhnatundlike sääskede peletamiseks võib kaela riputada pooleks lõigatud küüslauguküüne. Küüslaugust võib teha ka leotise (vesi ja küüslaugumahl vahekorras 5:1). Pane see pritspudelisse ja pihusta nahale, riietele, aiamööblile jm. Sääsed pidavat eemal hoidma ka inimesest, kes on söönud küüslauku.

Hele riietus päästab

Õhtul õue või metsa minnes pane selga heledad riided, sest need kiirgavad vähem soojust ja sääskedel on raskem oma ohvrit välja peilida. Kui rõivad on tugevad ja tihedad, ei suuda sääse nokk neid läbistada. Katmata nahale määri või pihusta sääsetõrjevahendeid. Suveõhtu grillipeo päästab sütele visatud rosmariini- ja salveioksake, kõlbab ka kuivatatud ürt. Ka saialilled pidavat sääski eemal hoidma. Seega tasub neid eriti rohkelt kasvatada puhkenurgas ja terrassi ääres.

Mida teha, et sääski oleks õues ja aias vähem?

» Seisev vesi on sääskede kasvulava. Sellepärast ära hoia õues lahtiseid veeanumaid: tünne, ämbreid, vanne, topsikuid jne. Vihmavesi koguneb hõlpsalt ka vanadesse rehvidesse ja kõikvõimalikesse õõnsustesse. Need on ideaalsed kohad, kuhu sääse-emad saavad poetada oma munad.

» Koera jooginõus vaheta sageli vett ja ära unusta seda aeg-ajalt ka pesta.

» Too aiatiiki kalu, kes toituvad sääsevastsetest. Viimaseid hävitavad ka ujurid ja nende vastsed, kiilivastsed jm rööveluviisiga putukad.

Horticom soovitab:

DIFFUSIL 150ml 8590005753121

Sääse Diffusil 100ml (sääsed, puugid, parmud)

Sääse Diffusil Plus 100ml (sääsed, parmud, eriti aga puukide vastu)

Efektiivne ja pikaajalise toimega sääskede, puukide ja parmude peletaja. Tootel on inimesele meeldiv, kuid putukatele eemaletõukav lõhn. Toode mõjub nahal sääskedele peletavalt vähemalt 4 tundi või kuni pesuni. Parmude ja puukide peletamiseks kasutada sagedamini ja rohkem.

Rohkem infot: www.diffusil.ee

Sääse Diffusil Family 100ml (sääsed, puugid, parmud)

Nahasõbralik ja efektiivne sääskede, puukide, parmude, kärbeste jt lendavate putukate peletusvahend lastele alates 3 eluaastast, aga ka tundliku nahaga inimestele. Tootel on inimesele meeldiv, kuid putukatele eemaletõukav lõhn. Toode mõjub nahal sääskedele peletavalt ca 2 tundi või kuni pesuni. Pihustades riietele toimib 1-2 päeva või kuni pesuni. Vajadusel töötlust korrata.

Rohkem infot: www.diffusil.ee

 Biolit_fumigaator

Biolit sääse fumigaator taimeriga + vedelik 60 ööd 35 ml

Seadme lülitamisel vooluvõrku aurustub toimeaine, mis peletab sääski, surusääski ja teisi väikeputukaid. Seade lülitub automaatselt välja 8h möödumisel (koheseks väljalülituseks tuleb fumigaator vooluvõrgust eemaldada). Aparaadis võib kasutada nii vedelikku (müügil ka 46 ml täitepudel) kui ka plaate (lisaplaadid 20 ööd, 1 plaat = 8-10 tundi. 20 plaati/pk). Plaadi ja täitepudeli samaaegne kasutamine ei ole lubatud.

Kasutamine: Kasutamiseks 220V võrgus. Eemaldada pudelilt kork, paigutada pudel kruvides seadme külge. Paigutada aparaat pistikusse ja vajadusel keera otsiku valget osa nii, et sisselülitusnupp asetseks vertikaalselt. Toimeaine aurustumise tõttu sääsed enam ei ründa juba mõne minuti jooksul, hiljem nad surevad. Kui ruumi aknad on avatud, peatab toode sääskede sissetungi ruumi. Toode kaitseb ebameeldivate putukate eest vähemalt 60 ööd (1 öö = 8-10 tundi). Elektrilist fumigaatorit võib kasutada magamistubades ja teistes olmeruumides.

Kulu: 1 töötav fumigaator kaitseb sääskede eest kuni 30 m² ruumi, suuremate ruumide kaitseks kasutada ruumis rohkem fumigaatoreid.

NB! Eemalda alati seade vooluvõrgust, kui ei vaja enam kaitset sääskede eest. Toodet võib kasutada ka koerte ja toataimede läheduses. Biolit fumigaatoris võib kasutada ainult Biolit sarja kuuluvaid täitepudeleid ja lisaplaate.

Arox putukahammustust leevendav geel  50 ml

Geel on mõeldud sääskede, herilaste, mesilaste ja teiste putukate piste- või hammustuskohtades tekkiva ärrituse leevendamiseks.Kasutamine:pane väike kogus geeli nahale hammustuse kohale ja lase sellel kuivada Geeli võib kasutada korduvalt vastavalt vajadusele.Toime:Geelis sisalduv mentool jahutab nahka, vähendab nahaärritust ja punetust.Provitamiin B5 kiirendab tõhusalt nahakoe taasteket.Dermatoloogiliselt testitud.

 

Arox putukavõrk aknale  130×150 cm/150×180 cm, must/valge + kinnitusteip

Võrk moodustab efektiivse barjääri takistamaks lendavate ja roomavate putukate sissetungi hoonete siseruumidesse. Eriti sobiv sääskede, kärbeste ja herilaste tõrjeks.
Kasutamine:
1. Puhasta tolmulapiga aknaraami sisemine pind.
2. Kinnita teip raami külge ja oota 2 tundi, kuni teip on tugevasti kinni kleepunud.
3. Kinnita putukavõrk teibi külge, surudes sõrmedega kogu takjapaela pikkuses mööda raami.
4. Lõika maha võrgu väljaulatuvad osad ja jälgi, et võrk oleks hästi kinnitunud.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!