04.06

Kevad on parim aeg ohtlike võõrliikide hispaania teeteo (rahvakeeli lusitaania teeteo) ja mustpeanälkja tõrjeks. Nii et kui Sa oled neid oma aias täheldanud, ära tõrjega viivita, vaid asu tegutsema kohe. Juunis hakkavad nad juba munema ja nende arvukus kasvab iga päevaga. Pange õlad kokku ka naabritega, sest kui Sinu aias need võõrliigid pesitsevad, siis on nad suure tõenäosusega ka Sinu naabri aias. Tõrjega peaksite te alustama kõik koos.

Hispaania teetigu ja mustpeanälkjat aitab tõrjuda nende järjepidev korjamine ning keeva vee või kange soolveega hävitamine. Niisamuti tuleb hävitada ka nende munad. Tihtilugu aga ei oska inimesed vahet teha väetisegraanulitel ja hispaania teeteo ning mustpeanälkja munadel. Tigude munad on tihedalt kobaras koos, väetisegraanulid aga paiknevad mullas rohkem laiali. Teine asi, kuidas neid eristada, on nende pigistamine. Teomunad lähevad katki, kuid väetisegraanulid mitte (vahel võivad mullas olla ka väetisegraanulite tühjad kestad). Vahe on ka värvuses – teomunad on klaasjad, väetisegraanulid tavaliselt aga pruunikad.

Kui kokkukorjamisest ei piisa, on ainsaks tõhusaks tõrjevahendiks Horticomi poolt maaletoodav Ferramol Limacide, mille toimeaine on raudfosfaat. Toode on ohutu kassidele, koertele ja siilidele.

Kuidas Ferramol Limacide toimib?

Ferramol Limacide on raudfosfaati sisaldav preparaat, mis on tigude ja nälkjate söötmürgiks. Pärast toote allaneelamist tekitab raudfosfaat teo seedetraktis kaltsiumi metabolismi, mistõttu nad peaaegu otsekohe katkestavad söömise ja surevad 3-6 päeva hiljem. Toote allaneelamine põhjustab nälkjates täiskõhu tunde ja nad nälgivad surnuks. Raudfosfaat põhjustab tigude ja nälkjate maos ’hepatopancreas’, rakulisi muutusi. Lemmikloomadel, näiteks koertel, kassidel, küülikutel ja teistel see organ puudub.

Raudfosfaat on aine, mis esineb mullas looduslikult mineraalsoolana ning seda on liigitatud madala riskiastmega toimeaineks. Lisaks kasutakse toote juures sinist toiduvärvi, et toode oleks paremini eristatav.

Miks toimib toode ainult tigudele ja nälkjatele?

Ferramol Limacide-i on üksikasjalikult uurinud sõltumatud instituudid Saksamaal, pidades silmas selle võimalikku ohtu soojaverelistele loomadele. Katsed rottidega – manustamise määra kuni 5000 mg Ferramoli kehakaalu kilogrammi kohta (siin on tavalised ainult 2000 mg/kg kehakaalu kohta). Nendes katsetes ei esinenud patoloogilisi mõjusid. Ükski katseloom ei surnud selle kõrge kontsentratsiooni korral. Ferramoli LD 50 (surmav doos = 50% katseloomadest sureb) on seega üle 5000 mg/kg kehakaalu kohta. Ferramol Limacide on seetõttu vähem toksiline kui lauasool, mille LD 50 on 3750 mg/kg kehakaalu kohta.

Lisaks mürgisuse testidele Ferramol Limacide-iga  viis tootja  läbi uuringud puhta toimeaine raudfosfaadiga. Kuni testitud kontsentratsioonini 5000 mg/kg kehakaalu kohta ei leitud katseloomadele negatiivset mõju.

Seepärast järeldati, et näiteks koera puhul, kes kaalub 10kg: Ferramol Limacide kahjutus on tagatud kuni 50 g puhta toimeaine tarbimiseni. Nii suure koguse toimeaine omastamiseks peaks koer täielikult tarbima 5 kg Ferramol Limacide-i. Ferramoli üks pakend on 500g.

Seepärast, kui kasutate Ferramol Limacide eesmärgipäraselt, on välistatud igasugune oht inimesele, loomadele ja keskkonnale. Seetõttu lubas Saksamaa heakskiitev ametiasutus Ferramol Limacide pakendile printida koerte, kasside ja siilide fotod märkusega „Hoolitse siilide ja lemmikloomade eest“.

Enne kasutamist lugege etiketti ja teavet toote kohta

Head artiklid hispaania teetigude ja mustpeanälkjate kohta leiad ka siit:

Õhtuleht

Maaleht

Soovime Sulle järjepidevust ja kannatlikku meelt!