Lechuza altkastmissüsteemiga lillepotid

Kui kodu- või rõduaednikul tekib suvel soov mõneks ajaks kodust kaugemale sõita, kaasneb sellega kohe mure, kuidas oma amplid, rõdukastid ja lillepotid koju kastmata ootama jätta. Eriti kiiresti kuivavad läbi suured lilleamplid. Selliste probleemide ennetamiseks tuleb juba enne lillede muretsemist kõik läbi mõelda. See aitab aednikku mitte ainult reisil olles, vaid lihtsustab tema elu ka igapäevaselt, sest suvelilleanumad tahavad palju kastmist. Anname nõu, milliseid tooteid kasutada, et muld lilleanumates võimalikult kaua niiskena püsiks.

Alustuseks tuleks mõelda sellele, millist mulda istutusnõus kasutada. Firmal Compo on pakkuda spetsiaalne rõdulillede muld, mis on valmistatud turba- ja kompostmulla segust, kuhu on lisaks pikaajalisele väetistele (mida jagub lausa 12ks nädalaks!) juurde segatud perliiti ja vett siduvat hüdrogeeli. Nii mineraal- kui ka orgaanilised väetised on suvelillede jaoks õige koostisega ja pikaajalise toimega. Selle mullaga on asi väga lihtne, pane muld potti, istuta lilled ja kasta tugevasti. Hüdrogeeli tükikesed imavad vett, paisuvad ja mulla kuivades annavad neis sisalduva vee taimejuurtele kasutamiseks. Enne reisile minekut tuleb mulda tugevasti kasta ja nii saavad taimed mõne päeva hüdrogeeli veevaruga hakkama. Kui tahad kauem ära olla või vähem vaeva näha, siis kasuta kindlasti altkastmissüsteemiga potte või rõdukaste. Selliseid pakub näiteks Lechuza. Juurestiku all olev veemahuti aitab juurtel vajadusel niiskust juurde imada.

Ära kunagi kasuta amplites ja kastides ainult puhast turbamulda, sest see kuivab väga kiiresti läbi ja Sa oled oma taimede kastmisega igapäevaselt väga seotud. Kasvuturbasse võiks juurde segada kompostmulda, lisada pikaajalist väetist, perliiti või vermikuliiti ja hüdrogeeli, mida ka eraldi osta saab. Kõige mõistlikum on siiski osta spetsiaalne lillemuld, sest seal on kõiki komponente ja toitaineid just õiges koguses. Oma veereservuaari saad tekitada nii, et paned lilleanumate kõige põhja kergkruusa. Valmis amplit ostes ei saa muidugi seal olevat substraati muuta, kuid hüdrogeeli võiks siiski proovida lisada. Selleks torgake pulgakesega juurte vahele mõned augud ja raputage nendesse hüdrogeeli terakesi.

Istutusnõusid saab veel täiendada spetsiaalsete mullaniisutajatega. Need täidetakse veega ja sealt imbub niiskus aegamööda substraati. Firma Artevasi pakub Hydrum kastmissüsteemi, mis on oma olemuselt plastiktoru koos veetaseme indikaatoriga. Painduv toru on 5 cm läbimõõduga  66 cm pikkune ja seda on kerge paigutada igasuguse kujuga istutusnõusse. Selle ühes otsas on vee sissevalamiseks täitelehter. Toru ise laseb vett tilkhaaval substraati imbuda. Toru paigutatakse mulda juurte piirkonda ja  kaetakse substraadiga. Lehtri ots jääb mullast välja ja selle kaudu saab lisada kastmisvett, kui indikaator seda soovitab.

Elho mullaniisutaja

Firma Elho pakub Aqua Care läbipaistvaid mulla niisutajaid. Need on väikesed atraktiivsed ümmarguse kujuga veemahutid koos  jalaga, mis mulda surutakse. Peenikese jala kaudu tilgub vesi aeglaselt pinnasesse. Sellise aeglaselt tilkuva kastmissüsteemi saab ka ise valmistada, kasutades selleks suuremat või väiksemat plastpudelit. Korgi sisse tehakse  auk ja veega täidetud pudel surutakse tagurpidi lillepotti, pudeli suue olgu allpool mullapinda.

Lechuza altkastmissüsteemiga ampel

Müügil on igasuguse kuju ja mahuga istutusnõusid, milledel on põhjas veemahuti. Neid nimetatakse kas altkastmissüsteemi või veereservuaariga istutusnõudeks. Veemahuti on kasvusubstraadist eraldatud perforeeritud põhjaga ja varustatud spetsiaalse lehtriga, mille kaudu kastmisvett lisatakse. Lehtris on ka mõõdik, mis näitab ära, kui mahuti on täitunud. Lilleamplid, mida aiandid müüvad, kahjuks selliste mahutitega varustatud pole. Küllap on siin küsimus hinnas. Kui kasvatad ampleid ise, kasuta kindlasti selliseid istutusnõusid. Horticom pakub veereservuaariga ampleid firmadelt Lechuza ja Hawita. Taimede hooldamine neis on tunduvalt lihtsam, need lihtsalt ei kuiva nii kiiresti läbi. Lisaks kastmisveele saab sinna ka väetiselahust manustada. Peale veemahutitega amplite on olemas ka analoogseid rõdukaste, dekoratiivanumaid ja lillekaste firmadelt Lechuza, Elho, Artevasi, Hawita ja Desch.

Horticom soovitab:

Spetsiaalne rõdulillede muld Compo 50L

Spetsiaalne rõdulillede muld sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, komposti, juurekasvu aktivaatorit Agrosil®, pikaajalist väetist, perliiti ja hüdrogeeli. Taimed on toitainetega varustatud kuni 12 nädalat. Meeldiva ja õhulise struktuuri annab looduslik perliit. Muld sisaldab hüdrogeeli, mis imab endasse vett ja hoiab mulla kauem niiskena. Muld sobib eriti hästi õitsvate taimede kasvatamiseks erinevates lilleanumates.

Pikaajaliselt toimiv suvelilleväetis Horticom 250g

Pikaajaliselt toimiv suvelilleväetis Horticom on universaalne pikaajaliselt mõjuv membraanväetis toa- ja suvelillede ning aiataimede väetamiseks. Toiteelemendid vabanevad graanulist vastavalt taime vajadustele, soojuse ja niiskuse koosmõjul järk-järgult ja taim on toitainetega piisavalt ja ühtlaselt varustatud kogu kasvuperioodi vältel. Väetise toimeaeg on 3-4 kuud.

Kevadel taimede istutamisel segage väetis ühtlaselt mullaga. Vajadusel võib suvel veelkord väetada segades väetis ülemise mullakihiga. Pärast väetamist kastke korralikult. Doseerimine: Lillepottide, amplite, rõdukastide korral läheb 5g/1L mullale. Rooside, suvelillede, lillepõõsade korral läheb 50g/m². (5g= 1 tl /40g = ca peotäis).

NPK väetis Osmocote Pro N–P2O5–K2O(MgO) 19-9-10(+2) koos mikroelementidega on kloorivaba.

Hüdrogeel 125g

Graanulid, mis seovad kastmisvett ja aitavad vähendada kastmist 4 korda. Pakend 125 g on sobilik segamiseks 125L mullaga. Geel paisub ca 25% nii et jäta potti tühja ruumi. Hea lahendus lillepottidesse ja amplitesse lisamiseks. 

Perliit Horticom

Kerge ja õhulise struktuuriga looduslik vulkaaniline kivim, mis sobib külvimulla koostisesse, seemnekülvide katteks, lillesibulate talviseks säilitamiseks ja kasvupinnase parandamiseks. Perliit optimeerib vee ja õhutingimusi, tagades taimejuurestiku parema arenemise ja taimekasvu. Sobib mahekasvatusse.

Hydrum kastmissüsteem istutusnõusse

Hydrum on isekastmissüsteem veetaseme indikaatoriga, mis reguleerib mulla niiskust. Kohandatav pottidele alates läbimõõdust 28cm ja taimekastidele alates pikkusest 50cm. Kohandub ümmarguse, ruudukujulise või ristkülikukujulise istutuspotiga. Pikkus 66cm, kõrgus max 15cm, diameeter 5cm.

Vaata videot Hydrum kastmisüsteemi kasutamise kohta!

 

 


 

 

Lechuza altkastmissüsteemiga lillepotid ja rõdukastid

Lechuza on atraktiivsete altkastmissüsteemiga disain istutuspottide ekspert Saksamaalt. Lechuzat iseloomustab kõrge kvaliteet, innovatiivsus ja erakordne disain. Lechuza potiga saavutad suurepärase taimekasvu, sest taimed on ilusad isegi ilma rohenäpu erilise hoolitsuseta. Altkastmissüsteem teeb taimede eest hoolitsemise väga lihtsaks, sest taimed varustavad end veega iseseisvalt. Poti servas on ava vee ja vedelväetise lisamiseks. Vala vaid vesi mahutisse ja võid kastmise tükiks ajaks ära unustada. Veetaseme näidik annab märku, millal peab mahutit uuesti täitma. Tänu sellele ei ole võimalik ka taimi üle- ega alakasta.