26.11

Kuukingad õitsevad toas aknalaual kuude kaupa ega nõua seejuures erilist hoolitsust

Kuukinga (Phalaenopsis) graatsilisel varrel avanenud õied on kui eksootilised liblikad. Kuna kuukingal on tohutu hulk sorte, jätkub neid igale maitsele. Õite värvigamma ulatub valgest ja kollasest tumepunase ja lillani, õielehtedel võib olla täppe, laike, triipe ja muid mustreid. On aretatud paljude tillukeste miniõitega ja suurte elegantsete õitega sorte.

Rõõmustav on teada, et kuukinga sordid ongi aretatud tubastes oludes kasvatamiseks. Nad on kasvutingimuste suhtes üsna leplikud ja ka algaja orhideesõber saab nendega kenasti hakkama.

 

Sobib tavaline toasoojus

Hea koht kuukingale on aknalaual või kusagil valges kohas akna läheduses. Kuid tähelepanu – otsene päike kuukingale ei meeldi! Kevadise ja suvise tugeva keskpäevase päikese käest tõsta taim kindlasti ära. Kuukingad on epifüüdid ehk pealistaimed, mis kasvavad looduses suurte puude tüvedel varjus. Sellepärast neile otsene päikesepaiste ei meeldigi.

Kuukingale sobib väga hästi keskmine toatemperatuur, mis meeldib ka inimestele ehk siis 20 soojakraadi ringis. Kui sooja on aga üle 25º või alla 15º, siis ei tunne kuuking end enam hästi.

Kuukingal on hallikad, lihakad ja jäigad juured. Kui juure tipp on roheline, siis kasvab taim jõudsalt. Sageli laiutab osa juuri poti peal. Ära neid potti suru, sest õhujuured on pealistaimena kasvavale kuukingale iseloomulikud.

 

Ära kasta üle

See, kui tihti kuukinga kasta, sõltub toa soojusest, aastaajast ja konkreetsest taimest. Tavaliselt on paras kasta üks kord nädalas.

Ülekastmine on üks sagedasemaid orhideede hukkumise põhjusi, haruharva on selleks aga liigkuivus. Kui ruumis on väga jahe ja õhk on niiske, jäta kastmiskord vahele. Liigniiskus koos jahedusega mõjuvad hukutavalt, lühiajaline kuivus jahedas ruumis aga pole eluohtlik.

Orhideed teatavasti tavalises mullas ei kasva. Nad vajavad õhulist, koredat, vett läbilaskvat ja niiskust hoidvat substraati. Müügil olevad orhideemullad koosnevad puukoorest, turbasamblast, turbast, kergkruusast, puusöest jm.

Tükilise struktuuriga orhideemulla saab kõige kergemini märjaks orhidepotti vannitades.

 

Kuidas vannitada?

Pane orhideepott toasooja veega täidetud nõusse nii, et vesi ulatuks veidi üle poti serva. Segu märgub mõne minutiga. Nüüd võta pott välja, lase liigsel veel ära nõrguda ja pane taim tagasi oma alalisele kohale.

Märja substraadiga potti käes hoides on hästi tunda, et pott on raske. Kuiv pott on kerge. Järgmine kord kastagi alles siis, kui pott on muutunud kergeks. Pealt katsudes ei saa õigesti otsustada, kuna kasvusegu kuivab pealt kiiresti, seespool on aga veel piisavalt niiskust.

Kasta päeva esimesel poolel. Õhtul kastes võib ööseks jääda lehtede vahele vett, mis põhjustab mädanike teket ja taim võib hukkuda

 

Piserdamine värskendab

Orhideedele meeldib, kui neid piserdada. Piserdamine suurendab õhuniiskust ning mõjub taimele värskendavalt.

Seda võid teha aga vaid soojas toas, mitte mingil juhul jahedas. Kasuta vaid toasooja ja pehmet vett. Piserda oma orhideesid hommikupoolikul, sest siis jõuavad lehed õhtuks pealt ära kuivada.

Oktoobrist veebruarini väeta orhideesid üks kord kuus. Kasuta spetsiaalset orhideeväetist. Enne väetamist kasta taim puhta veega märjaks, sest muidu kahjustab väetilahus juureotsi.

 

Mis saab pärast õitsemist?

Pärast õitsemist tahab taim mõni kuu taastuda. Kui õisikuvars on kuivanud ja elutu, lõika see täielikult ära. Lehepaari vahelt kasvab uus õisikuvars.

Kui õiteta õisikuvars on aga roheline, siis ära seda täielikult eemalda, vaid lõika tagasi. Sõlmekohtadest võivad hakata arenema uued õisikuharud.

Põhjus, miks kuuking uuesti õitsema ei hakka, on tavaliselt liiga soe või pime kasvukoht. Taime saab õitsema ergutada mõnenädalase jahedusega. Hoia taime öösel 15º jaheduses ning pane ta valgemasse kohta.

Paari-kolme aasta tagant on paras kuuking ümber istutada. Tee seda kevadel, kui taim ei õitse.

 

Horticom soovitab:

compo-orhideede-vaetis

Compo orgaanilis-mineraalne väetis orhideedele mikroelementidega

*Eriväetis orhideedele ja teistele epifüütidele. 
*Lopsakus ja õiterohkus tänu looduslikule guaanole (linnusõnnik).
*Looduslikud ensüümid ja PAA biostimulaator ergutab taimi ning arendab  juurekava.

23506compo_orchid_power

Compo toitelahus orhideedele, ampull 30ml

Valmis taastusravi koheseks kasutamiseks.
Lihtne ja usaldusväärne – mõju 4 nädala jooksul.
Taastab ja turgutab nõrgad taimed.
Tulemus: rohkem õisi ja tugevamad lehed.

Stressis taimede poolt eriti nõutud ja oodatud  turgutus!

Lahjendatud NPK-sisaldusega raviv toitelahus. Kasutada taimestressi ja taimekasvu ravi eesmärgil!
1 doos taime kohta iga 2 kuu tagant või vastavalt taimekasvu vajadusele. Raviv mõju kuni 4 nädalat

orhidee_ratid

Compo puhastusrätid orhideedele

COMPO puhastusrätid eemaldavad orhideedelt ja teistelt toataimedelt kiiresti ja jäädavalt tolmu, lubja- ja veeplekid. Moodustab lehele tolmu kaitseks kihi ja loob taimele parema mikrokliima. Pideval kasutamisel tervemad ja õiterohkemad taimed. Taassuletav pakend.

4008398640200_lehelaige_orhideedele_250ml_compo

Compo leheläige orhideedele 250ml

Leheläikel on sügavniisutav toime, moodustab lehele tolmu kaitseks kihi ja loob taimele parema mikrokliima. Pideval kasutamisel tervemad ja õiterohkemad taimed.

orhidee_taustata

Compo orhideemuld 5L

Compo orhideemuld on mõeldud orhideede ümberistutamiseks. Mulla koostises on korsika männi (Pinus maritima) koor. Compo orhideemuld sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsooturvast, männikoort, struktuuri- ja veeregulaatorit Styromull®. Muld on nõrgalt happeline, sobides epifüütsete ja terrestriliste (maapealsete) orhideede kasvatamiseks.
Koostis:
NPK : lämmastik (N) 100mg/l; fosfor (P2O5) 130 mg/ l : kaalium (K2O) 250 mg/ l. pH 5,7 (nõrgalt happeline).
Orgaaniline osa 75% ( kõrgsooturvas, männikoor)lubi, Styromull®.

Compo orhideede kastmisvesi 1L 

Orhideede kastmisvesi on kasutusvalmis toitaineterikas kastmisvesi orhideedele, mis sobib kõikidele orhideeliikidele. Tagab taime juurtele optimaalse koguse niiskust ja toitaineid pikaajaliseks ja rikkalikuks õitsemiseks. Äärmiselt lihtne ja mugav kasutada. Orhideede kastmisvett saab kasutada aastaringselt ja see sobib ideaalselt ka kaltsiumitundlikele orhideedele.

Kasutada ainult 1 korgitäis nädalas. Muld eelnevalt veega läbi kasta ja seejärel valada korgitäis otse mullale.

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee