20.10

Väljas on peagi miinuskraadid ja õuetaimed lõpetavad vegetatsiooniperioodi. Nendes piirkondades, kus külmad pole aiast üle käinud, õitsevad veel päris mitmed lilled. Mõned meil tuntud kui suvelilled, kuid oma kodumaal püsikud, on võimelised talve üle elama, kui neid külmade eest siseruumidesse talvepuhkusele tõsta. Pelargoonidega tasuks kindlasti katsetada. Kevadel ostetud väikesed taimed on suve jooksul suureks kasvanud, milleks neid ära visata. Kasvavad nad ju iga aastaga aina tihedamaks ja neid on võimalik aastaid elusa ja õitsvana hoida. Pelargoone on üpris lihtne üle talve säilitada. Jätke taimed potti või rõdukasti, lõigake pealt tagasi umbes 20 cm kõrguseks, kastke veidi ja säilitage ruumis, kus on jahe ja vähemalt veidigi valgust. Kui te valgusvaeses ruumis taimi tagasi ei lõika, jäävad taimed kiduma, neil pole elutegevuseks piisavalt valgust, võrsed jäävad nõrgaks ja lehetäid on neid kiired ründama. Aknaga kelder või jahe veranda on säilitamiseks parim variant, kuid ka aknaga trepikojas või muus aknaga jahedas ruumis elavad nad talve üle. Sinna, kuhu külm ligi pääseb, pole mõtet neid viia, sest pelargoon hävib juba esimeste miinuskraadidega. Talve jooksul tuleb jälgida, et pott täielikult läbi ei kuivaks, vahetevahel kergelt kasta, aga liiga niiskena hoida pole ka hea, taimed võivad mädanema minna. Kevadel, kui päike rohkem paistma hakkab ja taimed ka intensiivsemalt kasvama hakkavad, tuleb ka rohkem kasta ja peagi ka väetama hakata. Võimalusel tuleks siis ka taimed valgemasse kohta paigutada. Talve jooksul arenenud võrsed on üldjuhul nõrgukesed ja välja veninud. Neid võiks kergelt  kärpida. Muidugi võib pelargoonid ka sügisel tuppa akna peale tuua ja kasvatada neid nagu toalilli, kus mõned isegi talv otsa õisi teevad.

Sarnaselt tuleks käituda fuksiatega.

Potis kasvanud hortensiaid oleks väga kurb ära visata. Neid on mõneti isegi lihtsam üle talve säilitada. Taimed tuleb mõnevõrra tagasi lõigata, kõik lehed ära noppida ja potid võib asetada ka ilma aknata ruumi. Mida jahedam, seda parem. Siiski mitte sinna, kus talvekülm ligi pääseb. Nullilähedane temperatuur, ka väike miinuskraad enamasti taimedele liiga ei tee. Kevadel, kui rohelised pungad vartel paisuma hakkavad, tooge potid kasvõi tuppa akna peale, seda varem nad õitsema hakkavad. Hortensia kasvab päris kaua, enne kui õiepungad ilmuvad. Korralik väetamine hortensiatele sobiva happelise väetisega aitab õiepungadel kiiremini areneda.

Paljudes kohtades õitsevad jorjenid ehk daaliad uhkelt siiani. Kuidagi ei raatsi neid üles võtta. Siiski peab olema valvel, et enne miinuskraade juurikad mullast välja kaevata, juhul, kui olete otsustanud need järgmiseks aastaks säilitada. Jorjenitel lõigake kõigepealt varred madalaks ja siis kaevake ettevaatlikult juurikad mullast välja. Raputage tasakesi liigne muld ümbert ära, natuke võib seda isegi alles jätta ja jätke juurikatele alles paarisentimeetrised varreotsad. Asetage juurikad näiteks plastikämbrisse, kuid ärge pealt katke. Ämber on hea sellepärast, et seal ei kuiva juurikad liigselt ära. Lihtsam on ka säilituskohta tõsta ja muld ei pudene põrandale. Muidugi võib ka panna kastidesse, kus kiletükk all. Valgust juurikad ei vaja, ega ka mingit liigset jahedust. Kui kelder puudub, siis pappkarbiga kusagile jahedamasse nurka saab need ikka poetada.

Viimasel ajal on meil suurt populaarsust võitnud kannad. Kuna suved on viimastel aastatel soojemad, on need eksootilised lilled meil ennast hästi tundma hakanud. Üha enam kasutatakse neid haljastuses ja ka koduaedades. Paraku on nendega ka rohkem tegemist. Esiteks õitsevad ja kasvavad nad paremini suurtes pottides, kus muld kiiremini ja paremini soojeneb. Ka ületalve hoidmiseks tuleks nad samasse potti jätta. See nõuab muidugi mõningast pingutust, sest üldjuhul on potid koos mullaga suured ja rasked. Aga õue neid talveks jätta ei saa, sest talvekülmas kannade juurikad hävivad. Seetõttu tuleb need potid viia plusskraadidega hoonesse. Taimed lõigatakse kuni mullapinnani tagasi. Paar korda talve jooksul tuleks neid potte ka kasta. Valgust vajavad nad alles siis, kui rohelised võrsed potist välja kasvama hakkavad.

Gladioolide ja  kaeralillede sibulad on ka nüüd vaja välja kaevata, ära puhastada ja karpidega talveunne asetada. Jahedam kapinurk sobib selleks väga hästi. Ärge neid ainult suveks sinna unustage.

Mõningaid maitsetaimi võiks talviseks kasutamiseks potiga tuppa kasvama tuua. Rosmariin, kui on olnud suvel potis, kasvab toas ilusasti edasi. Peenralt välja kaevatuna kipub tuppa tuues ära kuivama. Aedliivatee kasvab toas hästi ka talvel. Käharpeterselli võib aknalaual isegi päris dekoratiivseks pidada. Juurikas on tal muidugi suur ja taim vajab istutamiseks sügavat potti.

 

Horticom soovitab

Compo COMPLETE vedelväetis 1L

Parima retseptiga COMPO väetis, mida soovitame kõikidele taimedele! Uuenduslik universaalne vedelväetis, mis on rikastatud taimse kaltsiumi- ja magneesiumiga, silmatorkavamate ja kaua õitsvate taimede jaoks. Kaltsium tugevdab raku struktuuri ja vähendab märkimisväärselt lehtede langemist. Unikaalne vedelväetis, mis tagab nähtavalt tugevamate lehtede ja õite kasvu. Kontsentreeritud koostis, millest saab 2x rohkem väetiselahust – lausa 300L. 

Olulised on nii taimekasv ja õite rohkus kui ka taime tervis ja vastupidavus!

Horticom hortensiaväetis kastmiseks 200g

Kvaliteetväetis mikroelementidega hortensiale, mis soodustab taimede kasvu, õiepungade moodustumist, tagab rikkaliku õitsemise ja arendab juurekava. Väetis aitab sinistel hortensiatel säilitada sinist värvust. 100% vees lahustuv.

Compo väetis sinise õiega hortensiatele 800g

Sisaldab 58% kiiretoimelisi alumiinium oksiide, mis aitavad kaasa sinise pigmendi sünteesile taimes, muutes õie värvuse puhtaks siniseks. Et taim oleks tugev ja lopsakas tuleks regulaarselt kasutada lisaks ka NPK täisväetist – Compo vedelväetis hortensiatele. Sinised hortensiad püsivad sinisena happelises pinnases (pH 4-5). Neutraalsetes ja lubjarikastes mullades on peaaegu kõik siniste õitega sordid roosa või lilla värvusega. COMPO sinise õiega hortensiaväetis on sobilik nii erinevate hortensialiikide värvimiseks kui ka sinise värvuse säilitamiseks, kuna sisaldab palju rauda ja alumiinium oksiide. Valgeid hortensiaid ei saa värvida. Toitained on koheselt vees lahustuvad ja seega taime jaoks kiiresti kättesaadavad.

Compo rodo- ja hortensiamuld 20L või 70L

Kvaliteetne istutusmuld spetsiaalselt happelist kasvukeskonda armastavatele taimedele. Varustab taime toitainetega kuni 8 nädalat. Spetsiaalne juurutuspulber kaitseb taime seenhaiguste eest, aktiveerib ja kiirendab juurte kasvamist, parandab mulla struktuuri. Tugevamad ja terved taimed tänu kvaliteetsele ja tasakaalustatud toitainete segule.

Tooted on saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee