02.03

Pika kasvuajaga suvelilledel kulub külvist õitsemiseni rohkem aega. Sellepärast tuleb nende taimed kevadel ette kasvatada, muidu näeksime õisi alles suve lõpus.

Suvelilled ehk suvikud on taimed, kes õitsevad ainult ühe, külvijärgse suve. Kõige populaarsemad neist on petuuniad, peiulilled, lobeeliad, virk-liisud ehk sultan-lemmaltsad, begooniad, aedastrid, lõvilõuad jne.

Terve hulk on ka eksootilisemaid liike, mis soojal suvel oma põnevate õitega meid rõõmustavad, näiteks mehhiko vanikkuljus, tume purpurvanik, ämbliklill või särav gasaania.

 

Millest sõltub külviaeg?

Kui istikute kasvatamiseks köetavat kasvuhoonet pole, saab hakkama ka päikesepoolse aknalauaga.

Millal täpselt mingi liik kasvama panna, sõltub ajast, mis kulub külvist esimeste õite avanemiseni. Seemnepakendil on külviaeg alati kirjas.

Kui külvist õitsemiseni kulub umbes kolm kuud, peab seeme mulda saama märtsi esimesel poolel. Varakult tuleb külvata alatiõitsev begoonia, värd-kirinõges, harilik heliotroop, sultan-lemmalts, sinilobeelia, aed-raudürt, mehhiko vanikkuljus, hübriidpetuunia, leeksalvei jt.

Külvikonveier tiksub märtsis ja aprillis vastavalt sellele, millal on otstarbekas mingi liigi ettekasvatust alustada. Kiirekasvuliste suvikute seemne saab tippida mais või juuni algul aga juba otse avamaale.

 

Näpunäiteid külvajale

* Kasuta spetsiaalset külviturvast, sest see ei sisalda haigustekitajaid ega umbrohuseemneid. Sinna on lisatud ka veidi väetist või komposti, et rahuldada tärganud taimekeste esmane toitainevajadus.

* Kui seemned on väiksed, külva need karpi, topsi vm sobivasse anumasse.

* Kui seeme on nii suur, et seda saab näpu vahelt ühe kaupa külvata, kasuta plastist või turbast kassetti, sest siis jääb ära tülikas pikeerimine. Kassetipesas moodustunud juurepalliga istiku saab hiljem hõlpsalt suuremasse potti ümber tõsta.

* Enne külvianuma täitmist sõelu külviturvas läbi, et eraldada suuremad tükid. Nendest ei suuda väikeste taimekeste juured läbi kasvada.

* Külvikassetis saad turba tihedamaks nii, kui kukutad kassetti paar korda mõne cm kõrguselt lauale.

* Külvikarbis tihenda kindlasti ära servad ja nurgad, et sinna ei jääks õhuvahet. Ära liiga tugevalt suru, sest siis muutub turvas õhuvaeseks. Tihenda kergelt kogu pind ja silu pealt ühtlaseks.

* Külvikarp ei tohi olla ääreni täidetud, servast allapoole peab jääma u 2 cm tühjaks. Siis jääb piisavalt ruumi ka seemneid katvale õhukesele turbakihile ja on parem kasta.

* Enne kui asud külvama, kasta kogu substraat korralikult märjaks, nii et vesi anuma põhjal olevatest avaustest välja voolab. Alles siis riputa seeme ja kata õhukese turbakihiga.

* Värske seeme külva karpi hõredalt, vanem tihedamalt, sest aastatega idanevus väheneb ja taimi tärkab vähem.

* Kassetis vajuta jämeda grilltikuga igasse pessa seemne jaoks süvend, sobiv sügavus on kolmekordne seemne suurus.

* Lõpuks piserda külv veel kord üle ja kata niiskuse hoidmiseks. Selleks sobib kasvõi paksem paber või papitükk.

 

Valgusidanejaid ära kata

Neid liike, mille seeme on imetilluke või vajab idanemiseks valgust, ei kaeta külvimullaga: sellised on alatiõitsev begoonia, lemmaltsad, lilltubakas, sinilobeelia, lõvilõuad, mätasharjad, petuuniad, päsmaslilled, raudürdid, pärdiklilled, leeksalveid.

Riputa selline seeme külviturbale ja vajuta lauajupi või mõne muu sobiva vahendiga kasvusubtraadi sisse, et seeme saaks sellega kontakti.

Valgusidanejate külvianumale pane niiskuse hoidmiseks peale kile või klaas.

Liigid, mis võivad kergesti nakatuda tõusmepõletikku – nt aedkohhia, lõvilõug, suvilevkoi, sametlill – kata peene liivaga. Tõusmepõletiku tunnuseks on varre alumise osa peenenemine ja tumenemine. Kõik kahjustatud tõusmed hukkuvad.

 

Idanemisest tõusmeteni

Idanemise ajaks tõsta külvianum sooja kohta, sobiv temperatuur on 20–25°. Jahedas, alla 10° seeme ei idane.

Külv ei tohi mitte mingil juhul läbi kuivada, sest siis idanemine katkeb ja kõik on mokas. Niisuta külve piserdiga.

Kui märkad esimesi tõusmeid, võta anumalt kate ja tõsta külv valguse kätte. Tärganud taimed tahavad olla veidi jahedamas (18-20°).

Jälgi külve hoolikalt, et nad läbi ei kuivaks. Õrnu taimekesi kasta piserdiga, mitte kastekannust, sest tugev veejuga surub nad pikali. Kasuta vaid toasooja vett.

 

Kui idulehtede vahelt hakkavad paistma pärislehed, on aeg pikeerida külvikarbis sirguvad taimed eraldi potikestesse. Sellega ei maksa eriti venitada, sest istikud venivad välja ja kasvavad nõrgad taimed.

Begoonia ja lobeelia tõusmed on nii väikesed, et neid tuleb pikeerida mitu korda. Esimene kord istuta nad ümber mitme kaupa koos, sest pisikesi taimehakatisi on algul raske lahutada.

 

Horticom soovitab:

 2212735_7035158002500_vefi_kulvikast_aukudeta_kaaneta_must Külvikast Vefi aukudeta 53x32x6 cm, must

Kombineeri külvikasti turbatablettide või turbapottidega või täida mullaga ja külva seemned.

 4008398116408_Külvi_ja_maitsetaimemuld_Compo  Compo külvi- ja maitsetaimemuld 5 l

Mulla struktuuri ja väetustaseme parandamiseks sisaldab kvaliteetset haigusvaba kõrgsoo turvast, juurekasvu aktivaatorit Agrosil® ja kvarts-liiva. Muld on nõrgalt happeline ja hea veeimamisvõimega. Sobib maitsetaimede seemnete külviks ja ümberistutamiseks.

 Begoonia_4770168240483 Seemned 

Pakume väga suures valikus seemneid erinevatelt brändidelt. Vaata valikut SIIT.

  • Seklos (seeriad Agronom, Lucia Elite, Green Life,Seklos Brand Line)
  • Horticom
  • Suvipiha
  • Vilmorin
  • Vita Verde
 2212781_7035158005037_Nelikantpotid_6cm_40tk_pakendis_must

Vefi nelikantpotid 6 cm, must 40 tk

Vefi vastupidavast plastikust kantpotid 6×6 cm, must. Sobivad aedviljade ettekasvatamiseks. Kasvukohale istutades võtta taim potist välja.

 15480  

Gardman istutuspulk + etiketid + pliiats

Komplekt istutuspulga, 25-etiketi ja pliiatsiga. Etiketid närilistekindlast plastikust.

 NERINE_ROSTAING  Rostaing aiakindad

Rostaing pakub tippkvaliteediga aiatöökindaid nii naistele, meestele kui ka lastele.
Kõik kindad on väga mugavad, hingavad, vastupidavad ja pestavad.

Rostaing on Prantsuse firma, mis omab läbi kahe sajandi kinnaste valmistamise kogemust. Kõigil nende tegevustel on üks eesmärk, toota kaitsvaid kindaid, et sinu käed jääksid sulle kõige usaldusväärsemaks töövahendiks. Rostaing on kinnaste kvaliteedisüsteemi üles ehitanud järgides ISO standardeid. Toormaterjalid on läbinud põhjaliku kontrolli erinevate tootmistsüklite jooksul (ISO 9001). Ettevõte töötab järjepidevalt keskkonnamõjude vähendamise suunas.

 keira051  Keira kastekannud (2 l, 5 l, 10 l)
Patenteeritud disaini- ja moodsate värvidega Keira kastekannud on ergonoomilise käepidemega ja kvaliteetsed, tagades vastupidavuse mehaanilistele mõjutustele ja UV-kiirgusele. Pealt lahtist kastekannu saab hõlpsasti kasutada vihmavee kogumiseks. Põhi on lõhestatud ja seda virnastamise eesmärgil – saab panna üksteise sisse aidates kokku hoida ruumi.

 

Saadaval www.aednik24.ee ja hästivarustatud kauplustes üle Eesti! Meie edasimüüjad.