02.12

Ulukitõrjevahend Plantskydd lõhnab nii vastikult, et metsloomad kaotavad igasuguse huvi tulla noorte viljapuude koort näksima.

Ega tali taeva jää, ütleb kõnekäänd. Kui läheb veel külmemaks ja lund tuleb juurde, hakkavad jänesed, kitsed, hirved ja põdrad huvi tundma aedade vastu, sest looduses muutub toidu hankimine aina raskemaks. Eriti maitsevad neile noorte viljapuude peened oksad ja koor, aga suure näljaga kõlbavad ka muud puud-põõsad ning vaarikadki. 

Väga paksu lumega ei kaitse aeda ka tara, sest kõrgelt hangelt pole mingi kunst sellest üle hüpata. Kas rajada veelgi kõrgem võrktara? See on suur ja kulukas ettevõtmine… Õnneks aitab Plantskydd lahendada olukorra hulga lihtsamalt. Vahendi peletav toime põhineb ebameeldival lõhnal ning puud tuleb vaid üle pintseldada. Väga mugav viis oma taimi kaitsta.

 

Kolm kuud mureta

Plantskydd on loomsest proteiinist valmistatud pulber, millest tehtud lahus lõhnab värske vere järgi. Metsloomade jaoks on see lehk talumatult vastik ja nii hoiavadki nad  kauges kaares eemale. Metsamehed kasutavad seda vahendit noorte istandike kaitsmiseks, pritsides lahusega metsataimede latvu. Aednikud pintseldavad viljapuuaedades üle puude tüved ja oksad. Vahend sobib igati ka koduaeda, et kaitsta ilu- ja tarbetaimi.

Täiesti looduslik ulukitõrjevahend Plantskydd on müügil aianduspoodides ja supermarketite aiaosakondades. Tootjad lubavad pakendil, et tõrjuv efekt kestab kuni pool aastat. Siiski on kindlam töödelda neid puu- ja põõsaliike, mis loomadele eriti maitsevad, sagedamini.

 

Švammid konksu otsas

Tüvede pintseldamise asemel võib kasutada ka n-ö švammimeetodit, mis on  ehk veidi mugavam.

* Osta poest suurem pakend nõudepesušvamme või kasuta ära majapidamisse kogunenud poroloonitükke.

* Keera traadist konksud ja pista läbi švammide.

* Valmista lahus: 500 ml soojas vees lahusta 100 g pulbrit. Pulber seguneb paremini, kui kasutad segamiseks pulga asemel visplit või kahvlit.

* Lase lahusel seista 20 min, siis sega veelkord. Veendu, et kogu pulber on segunenud.

* Lisa 50‒70 ml ammoniaaki. Ettevaatust, see ärritab tugevalt hingamisteid! Pärast lahusega segunemist muutub lõhn õnneks talutavaks.

* Kasta švammid hetkeks lahusesse ja pane kausikesse, et liigne lahus saaks välja nõrguda.

* Mõistlik on korraga ette valmistada kõik vajalikud švammid. Kui švamme on suurem hulk, siis laota need nõu põhjas olevale restile.

* Ühe švammi kohta kulub keskmiselt 35–45 g töölahust. Nii jätkub 100 grammist pulbrist 13-17 švammile.

* NB! Valmis segatud lahus tuleb ära kasutada mõne päeva jooksul.

* Riputa immutatud švamm puuoksa külge umbes kitsenina kõrgusele. Kui puid ohustavad ka jänesed, siis veidi madalamale, umbes kitse ja jänese nina vahepeale.

Niiviisi on puukene kindlalt kaitstud vähemalt ühe kuu jooksul. Kui loomad hakkavad taas puude vastu huvi tundma, immuta švammid uuesti.

 

Mugav kaitse vaarikatele

Kui vaarikarida on toestatud traadiga, on väga mugav riputada konksuga švammid selle külge. Teine võimalus on kinnitada švammid tokkidele ja pista need vaarikate vahele. Sobiv kõrgus on, nagu eelpool öeldud, kusagile jänese ja kitse nina vahepeal. Sellist lõhnatara võiks värskendada kord kuus või vastavalt vajadusele, kui kitsed ja jänesed hakkavad varem läbi tulema.

Aeg-ajalt kontrolli, et tokid oleksid ikka püsti ja švammid alles. Võib juhtuda, et uudishimulik rebane, vares või koer viib švammi minema. Siis pane kohe uus asemele.

 

Abiks ka suvel

Maal võivad metsloomad kimbutada aeda ka suvel. Nüüdki aitab Plantskydd neid eemal hoida. Lehed võivad pärast töötlemist tumene­da, aga see on ajutine – normaalne värvus taastub 18-36 tunniga. Köögiviljal ära pritsi söödavaid osi. Targem on lahust mõne katsetaime peal enne proovida. Kui lehed tõmbuvad kokku, uha taim veega üle ja katseta lahjema lahusega uuesti.

Pärast kasutamist paki ülejäänud pulber õhukindlalt ja hoia nii külmumise kui ka kuumuse (päike) eest. Kuivas, jahedas ja pimedas ruumis säilib see vähemalt kaks aastat.

 

Horticom soovitab:

Ulukite peletus Plantskydd 100g, 1kg

Ulukite peletus Plantskydd on kaitsmiseks põtrade, kitsede, hirvede ja jäneste poolt tekitatavate kahjustuste eest metsades, viljapuu- ja iluaedades ning parkides. Peletusvahend on loomi peletava lõhnaga 100% looduslik toode.

janesekaitsevork_v1

Jänesekaitsevõrgud

Jänesekaitsevõrhud hoiavad eemal nii jäneseid, pruune jäneseid kui ka suuremaid kahjureid. Punutud tsingitud traadist.

Saadaval hästi varustatud kauplustes ja www.aednik24.ee