Ainuüksi välimuse järgi heade ja halbade küünalde eristamine võib olla üsna keeruline. Tarbijana juhib meid sageli hind. See tähendab, et kipume unustama, et odav võrdub tihti ka halva kvaliteediga.

Aina suurema küünalde pakkumise tõttu on aga kvaliteetse küünla valimine järjest keerulisem. Tarbijad küsivad meilt sageli, kuidas eristada head küünalt halvast. Küünla välimuse järgi on seda päris raske otsustada.

Horticom on 165 aasta vanuse Belgia pereettevõtte Spaas küünalde ametlik esindaja Eestis, millel on kvaliteedi osas suurepärane maine. Spaas peab oluliseks toota küünlaid, mis täidavad seda, mida lubatakse, olles samal ajal ohutud inimese tervisele. Sellest artiklist leiad näpunäiteid küünalde kvaliteedi tuvastamiseks.

 

Põlemisaeg

Põlemisaja määravad segu ja taht. Kui need on hästi tasakaalus, põleb küünal nii nagu ootame. Kui mitte, ei saavuta põlemisaeg oodatud kestvust. Ette antud põlemisaeg on alati indikatiivne, see ei ole kunagi täiesti täpne. Spaas küünalde põlemisaeg võib varieeruda kuni 10%.

 

Leegi suurus

Leek peab alati olema parajalt suur. Sõltuvalt küünla suurusest peaks ta olema 1-1,5cm. Liiga kõrge leek põhjustab palju tahma ja liiga kiiret küünla põlemist. Liiga väike leek on tavaliselt sinine ja ei tekita head atmosfääri.  

 

Vähe tahma

Kvaliteetne küünal toodab võimalikult vähe tahma. Tahm tumendab lage ja levitab tuppa tahmaosakesi. Spaas testib kõigi oma küünalde tahma eraldumist laboris.

Õueküünlad on erand, sest nendel on jämedam taht, et tuul leeki ära ei kustutaks ning seetõttu tekib õueküünaldel ka rohkem tahma. Kui kahtled, kas tegemist on õue- või toaküünlaga, vaata etiketti.

 

Klaasküünlad

Aina rohkem presenteeritakse küünlaid klaasis. Siin on oluline, et küünla pind sulab ühtlaselt. Kui peale 3 tundi on sulanud ainult küünla keskelt, siis oled tunnistajaks kehvemale küünla kvaliteedile. Tekib „kauss“ ja küünla servad ei põle. Teisisõnu, osa küünlast ei kasutata ära. See tähendab tihti, et küünal ei saavuta oma lubatud põlemisaega, mis on märgitud etiketil ja Sa oled maksnud liiga palju.

 

Klaasi purunemine

Me tihti kuuleme, et küünla klaas puruneb kuumuse tõttu. Seda ei tohiks juhtuda. Klaasil peavad olema täidetud teatud kvaliteedikriteeriumid, et ta ei puruneks. Et vähendada kulusid, siis osad tootjad valivad heakskiitmata klaasi ja kui leek on liiga pikalt vastu sellist klaasi, siis läheb klaas katki.

 

Lõhnaküünlad

Lõhnaküünlalt Sa ootad, et ta lõhnaks hästi. Kui see ei ole nii, siis see tähendab, et parfüüm on halva kvaliteediga või siis küünla retsept/segu sisaldab mõnda halba komponenti (näiteks bensiini või kütteõli). Parfüümi osakaal küünaldes varieerub ja see ei ole seotud kvaliteediga. Inimeste lõhnataju on erinev, mõnele meeldivad tugevamad, teisele leebemad lõhnad. Kuid ilma ütlematagi on selge, et parem parfüüm või suurem kogus parfüümi teeb küünla kallimaks. Seega ole ettevaatlik odavate lõhnaküünalde suhtes, sest need võivad oodatud tulemuse asemel hoopis pea valutama panna. Liiga palju parfüümi sisaldav küünal võib hakata „higistama“ või näidata küünlas kristallide moodustumist. See iseenesest mõjutab vähe küünla käitumist selle põlemisel.

 

Pakendil olevad ikoonid

Kõigil Spaas küünaldel on ikoonid, mis näitavad, kuidas küünal peaks põlema. Soovitame hoolikalt lugeda etiketil olevaid ikoone.

Spaas-i küünaldel on rahvusvaheliselt tunnustatud BRC kvaliteedisertifikaat. See sertifikaat tähistab kvaliteetseid ja ohutuid tooteid, mis vastavad rangetele kvaliteedistandarditele. Kuidas Spaas seda saavutab? Spaas kasutab täiuslikult viimistletud küünalde valmistamiseks ainult parimaid materjale ja tipptasemel tootmisprotsessi. Kui valid Spaas sertifitseeritud küünlad, saad ainult parima – ühtlase ja usaldusväärse kvaliteedi.

Kõiki Spaas-i tooteid võrreldakse ja testitakse nende laborites. Nii nad tagavad, et nende küünalde tahmaheitmed, leegi suurus ja põlemisaeg vastavad rahvusvahelistele ja Euroopa standarditele. Lõhnade osas on deklaratsioonid vajaduse korral pakendil. Nende ISO 9001 sertifikaat tõendab nende kvaliteedijuhtimissüsteemi saavutatud standardeid. 

 

Kust Spaas küünlaid osta?

Spaas küünlaid saab osta üle Eesti kõikidest hästi varustatud kauplustest. Kõige suurema valiku leiad Hortes aianduskeskusest, Bauhofist ja K-Rautast. Lisaks on võimalik Spaas küünlaid tellida ka e-poest www.aednik24.ee