20.04

Kui maa on niiske ja läheb veidi soojemaks, saab hakata muru rajama. Aga kuidas leida kõige sobivam seemnesegu? Muruseemne valik aiapoodides on ju tohutu.

Enne, kui lähed muruseemet ostma, tee kindlaks kaks asja: millised on looduslikud tingimused muru kasvukohal ja kui palju hakatakse muru tallama.

Kõige sagedamini vajatakse seemnesegu koduõue muru jaoks. Kui koht on päikseline või kergelt varjuline, pinnas parasniiske kuni märg ning õuemuru ei kasutata mänguplatsina, sobib sinna mõni universaalsegu. Sellised segud koosnevad tavaliselt punase aruheina vormidest (50–60%) ja aasnurmikast (30–40%).

Punasel aruheinal on kolm vormi: võsundiline, puhmikuline ja lühivõsundiline. Kaks viimast annavad murule tiheduse, seega tasub alati pakendilt uurida, kas seemnesegu neid sisaldab. Sellise koostisega segu on eriti hea.

Ka aasnurmikat peab palju olema. Kui aasnurmikat on vähe, siis muru tugevale tallamisele vastu ei pea. Pööra ka sellele muruseemet ostes tähelepanu, kuna müügil on ka selliseid universaalmuru segusid, kus aasnurmikat on väga vähe või pole seda üldse.

Mõni universaalsegu sisaldab ka valget ristikut. See sobib neile, kes tahavad õuele looduslikuma ilmega muruvaipa ja ei karda mesilasi, keda nektaririkkad õienutid kohale meelitavad. Valge ristik õitseb kogu suve maist septembrini. Valget ristikut sisaldab näiteks Talumuru. 

Universaalsegude nimed viitavadki sellele, et need sobivad tavalisele koduõuele: “Koduõue muru”, “Talumuru”, “Kodumuru”, “Universaalmuru” jne.

 

Mänguplatsile külva spordimuru

Universaalmuru mänguväljakul ja spordiplatsil vastu ei pea. Kui õues mängib pidevalt palju lapsi või kui muruväljakut kasutatakse sportimiseks, tuleb valida mõni spordimuru seemnesegu. “Trallimurusse”, “Spordimurusse” või “Pallimurusse” valitud kõrrelised kannatavad ära ka tugevama tallamise.

 

Eesaeda ilumuru

Eesaias ja mujal esinduslikus kohas võiks olla eriti kaunis peenelehine, tihe ja madal (2–3 cm) muruvaip. Sellise muru saab kõrgema klassi universaalsegust. Selline segu võib kanda näiteks nime “Mõisamuru”, “Eliitmuru”, “Inglise muru”.

Samas tasub teada, et ilumuru vajab väga palju hoolt, muidu ta kaunis ei püsi. Seda tuleb nädalas vähemalt üks kord pügada ja suvi läbi korralikult väetada.

 

Kui õuel on päikest vähe

Varjulisemasse paika läheb vaja varjumuru segu. Pakendil olev nimi “Varjumuru” või  “Kalmumuru” ei tähenda aga siiski seda, et muru sügavas varjus kasvaks. Täiesti pimedas ei kasva ükski murutaim, sinna on targem istutada hoopis varjulembesed pinnakattetaimed.

Varjumuru segud on mõeldud poolvarjulise koha jaoks, nad on veidi väiksema tallamiskindlusega kui universaalmurud. Samas võib varjumuru segu edukalt kasutada ka päikselisel kohal.

 

Kui muruvaipa on vaja kohe

Mõnikord on vaja hästi ruttu saada rohelist pinnakatet, näiteks parandada talvekahjusid, uuendada vana muru, külvata muru ajutiseks (nt umbrohu tõkestamiseks) jne. Sellise seemnesegu nimi võibki olla “Kiirmuru” või “Muru-uuendussegu”.

Kiirmuru segudesse valitud liigid arenevad soodsates oludes väga kiiresti (nt karjamaa raihein), kuid tasub teada: selline muru on talveõrnem ja lühiealisem ning vajab mõne aasta pärast uuendamist.

 

Igal murukõrrelisel on oma iseloom

*Aasnurmikas on Eesti kliimas üks kõige paremini tallamist taluvaid murutaimi. Tavalises õuemurus peaks seda olema vähemalt 30–40%, spordimurus 60%. Niiskuse ja valguse vähesuse suhtes on aasnurmikas aga tundlik.

*Punasest aruheinast ja lamba aruheinast sõltub muru tihedus ja see, kuidas muru talub varju ja põuda. Mida rohkem neid segus on, seda paremini peab muru vastu põuaga ja poolvarjus. Kahjuks ei püsi need kaks liiki seal, kus palju käiakse.

*Puhmikuline punane aruhein on punastest aruheintest parima tallamiskindlusega.

*Võsundiline punane aruhein on kiire kasvuga ja talub hästi poolvarju.

*Lühivõsundiline punane aruhein sobib sinna, kuhu talvel satub soolasegust lund.

*Lamba-aruhein on põuale eriti vastupidav.

*Karjamaa raihein on väga tallamiskindel ja kasvab kiiresti, sellepärast sobib ta hästi spordiplatsile ja juhul, kui muru on vaja saada ruttu. Kahjuks on karjamaa raihein  talveõrn: kui teda on seemnesegus üle 30%, käib muruvaip ruttu alla. Veidike on teda siiski vaja, sest tänu kiirele kasvule aitab ta pärast muru külvamist lämmatada umbrohtu.

*Kastehein on väga tallamiskindel ja talub madalat niitmist.

*Kink-aruhein sobib oma tugeva juurestiku tõttu erosiooni tõkestamiseks.

*Kui muld on kuiv või kui kasvukoht on varjuline, siis vali segu, kus on palju punast aruheina, lamba-aruheina või kink-aruheina.

 

Horticom soovitab:

Talumuru_1kg

Talumuru 1 kg ja 10 kg

Tallamist taluv, valget ristikut sisaldav koduõuemuru.

Koostis:
Festuca rubra rubra 53% – punane aruhein
Festuca rubra commutata 10% – punane aruhein
Lolium perenne 35% – karjamaa-raihein
Trifolium repens 2% – valge ristik

Pakendid:
1 kg = 50 m²
10 kg = 500 m²

Trallimuru_1kg

Trallimuru 1 kg ja 10 kg

Tihedat tallamist taluv õuemuru.

Koostis:
Lolium perenne 30% – karjamaa-raihein
Festuca arundinacea 25% – roog-aruhein
Festuca rubra commutata 25% – punane aruhein
Poa pratensis 20% – aasnurmikas

Pakendid:
1 kg = 50 m²
10 kg = 500 m²

Mõisamuru_1kg

Mõisamuru 1 kg ja 10 kg

Mõõdukat tallamist taluv esindusmuru.

Koostis:
Festuca rubra rubra 85% – punane aruhein
Festuca rubra commutata 10% – punane aruhein
Festuca rubra trichophylla 5% – punane aruhein

Pakendid:
1 kg = 50 m²
10 kg = 500 m²

Koduõue murusegu 1 kg

Koduõue murusegu on universaalne murusegu koduaeda, mänguväljakule ja parki. Kiire idanevusega ja vastupidav tallamisele. Seemned on kaetud mereadruga- see lihtsustab külvi, kiirendab kasvu ja hoiab paremini niiskust. Seeme on vähem tundlik tuulele ning lindudele vähem atraktiivne.

Koostis:
Võsundiline punane aruhein (Festuca rubra rubra) 30%.
Aasnurmikas (Poa pratensis) 10%.
Karjamaa raihein (Lolium perenne) 41%.
Karjamaa raihein (Lolium perenne) 9%.
Puhmikuline punane aruhein (Festuca rubra commutat) 10%

Horticom Premium muruväetis 2kg, 5kg

Premium muruväetis Horticom stimuleerib muru arenemist ja garanteerib intensiivse rohelise muru. Väetis vastab kõikidel muruliikide, eriti dekoratiivsete murude toitevajadustele. Sobib eriti hästi madalalt niidetavale murule. Väetises sisalduv kõrge lämmastiku tase soodustab muru laienemist, murukamar muutub tihedamaks ja tugevamaks, mis omakorda takistab umbrohu ja sambla kasvamist.

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee!