25.05

Ablaste tigude vastu aitab aiapidaja virkus, kavalad püüdmisnõksud ja aiapoes müügil olevad vahendid.

Igal suvel oleme hädas tigude ja nälkjatega, kes on ühed suurimad tülitekitajad nii tarbe- kui iluaias. Õnnetuseks on Eestis levimas ka hirmutavalt suur ja eriti ablas hispaania teetigu. Tigusid on suvel aias märksa vähem siis, kui hakkad neid kevadel hävitama kohe, kui nad välja ilmuvad. Oluline on jaole saada enne, kui teod hakkavad paljunema. Hiljem on nad juba kõikjale oma munad sokutanud ja sirguva tigude armeega võitlemiseks tuleb hulga rohkem vaeva näha. Teod on öise eluviisiga, sest öösel on niiskem ja limustel seetõttu hea liikuda. Ka varahommikul on tigusid veel palju liikvel. Siis tasubki hommikuti aiale tiir peale teha ja korjata kõik seal toimetavad teod kokku.  

Pane üles püünised

  • Kõige lihtsama püünise saab lauajupist või mõnest suuremast lehest (rabarber, takjas), mille alla meeldib tigudel varjuda. Kui neid sealt regulaarselt kokku koguda ja hävitada, saab lahti suurest hulgast kahjuritest.
  • Arbuusi-, meloni-, banaani- ja kõrvitsakoored, samuti lödid viinamarjad meelitavad kohale hordide viisi tigusid.
  • Parvedena kogunevad teod ka värsketele kartuli-, kurgi- ja õunakoortele või viiludele, samuti salatilehtedele.
  • Peibutusjoogiks sobib õlu, kali ja pärmivesi. Vala vedelik alusele, millel on 2–5 cm kõrgune serv, sest siis ei satu sinna jooksiklased ega teised kasulikud putukad.
  • Jäta kokkuriisutud muruniite kuhjakesed ööseks murule, varahommikul korja sinna kogunenud teod kokku.  

Kuidas hävitada?

Tigusid on lihtne korjata, aga mida ämbritäie tigudega edasi teha? Kõige lihtsam on neile keev vesi peale valada. Tundub julm, kuid teod surevad kiirelt ega piinle. Hukatud teod vii komposti. Teine võimalus on kaevata maa sisse auk ja matta mass maha, ühtlasi on see ka orgaaniline väetis. Ära jäta hukatud tigudega anumat seisma, sest see hakkab jälgilt haisema. Tigude surmamiseks on kasutatud ka lupja ja superfosfaati, aga siis on surm aeglasem ja piinarikkam. Ka jäme sool kuivatab teod surnuks, kuid soolatud massi ei saa panna ei komposti ega maha matta. Tigusid jala all lömastada ei tasu, sest munad võivad terveks jääda.  

Takistusribad

Kuna tigudele ei meeldi roomata üle terava materjali, tee ümber taime või peenra takistusriba. Kasuta saepuru, purustatud munakoori, graniitkillustikku, kohvipuru, jämedat liiva, hakitud männiokkaid. Tigusid ärritab vask, mis paneb nad lima eritama, tigu kuivab ja hukkub. Säti ümber poti või peenra u 20 cm laiune vaskplekiriba. Takistusribana võib proovida ka taimi, mida teod ei armasta: küüslauku, sibulat, porrut, nõmm-liivateed, koirohtu, raudrohtu, münte, punet, kurerehasid.  

Ära jäta niidet murule

Mööda murule jäetud niisket rohuhaket on limustel hea liikuda ja jõuda lemmiktaimede juurde. Muruniite latakate all on tigudel mõnusalt niiske ja turvaline peituda. Värske rohupudru kõlbab ka kõhutäiteks. Varahommikuse niiskusega on teod liikvel ja kui siis muru niita, saavad paljud neist otsa. Aedlinnas pole siiski viisakas nii vara müra tekitada. Üks nipp on kasta muru enne niitmist, et meelitada niiskusega teod välja.  

Tõrjevahendid aiapoest

Kui aias on tigusid väga palju, tuleb appi võtta raudfosfaati sisaldavad tõrjegraanulid Ferramol Limacide ja meelitava ainega teopüünised. Samuti leiab aiapoest takistusriba jaoks mittemärguvat kivimipuru.

 

Horticom soovitab:

Ferramol Limacide® 500g

Hea vahend tigude ja nälkjate (ka hispaania teeteo) tõrjeks. Ei kahjusta lemmikloomi, linde, siile, vihmausse, mesilasi ega muid kasulikke loomi. Teod ja nälkjad eelistavad graanuleid taimedele. Pärast Ferramol Limacide® söömist lõpetavad nälkjad ja teod söömise, kuna toode tekitab täiskõhutunde. Enamik nälkjaid tõmbub tagasi oma peidukohtadesse surema. Nälkjad lõpetavad lima eritamise ja hävivad. Tootel on patenteeritud koostis ning uudne toimimisviis, mis muuhulgas tähendab, et tõrjevahendit ei kahjusta vihm ega niisked ilmastikuolud, mil nälkjad on eriti aktiivsed. Niisked graanulid meelitavad nälkjaid eriti aktiivselt. Kuivadel kohtadel tuleb graanuleid aegajalt niisutada, kui ei esine vihma. Graanuleid võib niisutada mitmeid kordi, ilma et need kahjustuksid. Toote kulunorm 1,2-2,5 g/m2. Toode sisaldab looduslikku aktiivainet raudfosfaati, mis lagunedes rauaks ja fosfaatideks rikastavad pinnast.

Tigude ja nälkjate püünis Arox

Kergesti kasutatav püünis on mõeldud tigude seireks ja püüdmiseks aedades, juurviljaaedadas, peenramaal. On kasutatav nii kojaga kui ka kojata kõhtjalgsete, eelkõige kirjunälkja (Deroceras reticulatum) ja hispaania teeteo (Arion lusitanicus) püüdmiseks. Aitab hoida tigusid pideva kontrolli all kohtades, kus nad armastavad viibida. Ohutu keskkonnale ja kasulikele putukatele. Sobib hästi koduaeda, ei sisalda inimese ja looma tervisele ohtlikke kemikaale. Kaitseb umbes 20 m2 aia ala. Tähelepanu! Püünis ei sisalda atraktanti. Söödana võib kasutada:* Õlu *Mesi *Veega segatud piim *Veega segatud pärm *Veega segatud mesi ja pärm *Praadimisõli veega *Veega segatud rummikoogi aroom *Viilutatud kartulid, porgandid, salatilehed. Kasutamisjuhis: 1.Tigude esinemiskohas kaevata maasse auk. 2.Eemaldada püünise pealmine osa ja asetada alumine osa auku. 3.Puistata püünise ümber mulda nii, et ülemine serv on mullapinnaga samal kõrgusel. 4.Täita püünis poolenisti söödaga – nt õllega. 5.Asetada ülemine osa püünise peale tagasi nii, et see kaitseks prügi ja vihma eest. 6.Kontrollida püünist regulaarselt. Kui püünis on tigudega täitunud, uhada nad veega ära ja asetada püünis tagasi. Lisada sööta.

Swissinno teopüünis Natural Control

Teopüünist Natural Control kasutatakse aias, osaliselt maasse kaevatuna. Püünis meelitab nälkjaid kohale suurelt alalt. Püünisesse sisenedes kukuvad nad vette ja hukkuvad. Sisaldab sööta, mis on valmistatud spetsiaalselt nälkjate ligimeelitamiseks. Sööt, mis meelitab nälkjad püünisesse, tuleb segada veega, milles kahjurid upuvad.

Püünis paigaldatakse osaliselt maasse kaevatuna. Toime ulatus 20 m2 (ehk iga 5 m tagant). Efektiivne toime aeg 3-4 nädalat. Ainult regulaarselt tühjendatud püünised tagavad kõrge püügiefektiivsuse. Sööta saab vahetada ja see on müügil ka eraldi pakendina.

Swissinno teopüünise sööt Natural Control 2tk/pk

Teopüünise sööt Natural Control on keskkonnasõbralik ja looduslikku sööta sisaldav tigude tõrje preparaat, mida on mugav ja lihtne kasutada. Sööt meelitab ligi tigusid. Teopüünise sööta tuleb lisada veega püünisesse.

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes üle Eesti ja e-poes www.aednik24.ee!