15.03

Praegu on õige aeg teha korda oma õunapuud. Tee hoolduslõikust igal aastal, siis on puud kogu aeg vormis ja töö läheb nobedalt. Ka puu tunneb end paremini, kui lõikad teda sageli ja vähe, mitte harva ja palju. NB! Kui väljas on miinuskraadid, siis ära lõikamist ette võta, kuna taimekoed on läbi külmunud, puit on rabe ja võib kergesti murduda. Lõigata võid seni, kuni pungad hakkavad paisuma. Mida suuremad on pungad lõikamise ajal, seda suurem on mahlavool lõikehaavadest.

Madal ja hõre

Kõige mugavam on hooldada kuni 3,5 m kõrgust puud, sest siis saab hakkama 2 m kõrguse redeliga, mida pole raske tõsta. Mida kõrgem on redel, seda tülikam on seda liigutada. Õnneks poogitakse tänapäeval õunapuid sellistele alustele, mis ei lasegi puul liiga kõrgeks kasvada. Näiteks kui alus on n-ö keskmise tugevusega, siis kasvab puu 3–3,5 m kõrguseks, nõrgemal alusel puud jäävad veelgi madalamaks. Võra peab olema hõre sellepärast, et siis on seal palju valgust ja tekib rohkesti viljaoksi. Hõredas võras kasvavad õunad ka võra sees, nad on suuremad ja ilusamad. Kui puu on väga tihe, saab õunu vaid võra välimisest osast, sest sees on pime.

Hakkame lõikama

  • Kõigepealt vaata üle, kas tüvel ja okstel on vähikahjustusi. Kõik vähist puretud oksad lõika välja. Nooremal puul püüa ka tüvest vähikolle välja lõigata. Aga kui puu on vana ja üleni vähki täis, siis ilmselt pole mõtet näha vaeva tema korrastamisega.
  • Kui puu on liiga kõrge (üle 3,5 m), võta latva ja põhioksi lühemaks. Latv sae ära enne sobivas kõrguses põhioksa. Põhioksi kärbi sobivas kõrguses kõrvaloksa pealt.
  • Suured lõikehaavad tee noaga siledamaks, siis kasvab haavakude neile kiiremini peale. Suuremad lõikekohad kata haavamäärdega või pookevahaga.
  • Kui võra on liiga lai, kärbi külgoksi kolmandiku kuni neljandiku võrra. Õige lõikekoht on sellise oksa ees, mis suundub võrast väljapoole. Püüa mitte kärpida rõhtsaid ja poolrõhtsaid ilusate õiepungadega oksi, sest need on kõige saagikamad.
  • Lõika ära kuivanud, murdunud ja teineteise vastu hõõrduvad oksad.
  • Eemalda halva kasvusuunaga oksad: need, mis kasvavad võra sisse või on teiste okstega risti. Kahvelharu puhul eemalda halvema suunaga oks.
  • Lõika ära püstised oksad, sest neil tekib vähem viljapungi. Mida rõhtsam on oks, seda saagikam see on. Püstine oks lõika ära enne rõhtsamat külgoksa.
  • Lõika ära vesivõsud. Jäta alles vaid need, millest tahad uue oksa kasvatada.
  • Kui võra tundub ikkagi veel liiga tihe, lõika veel välja halvema kasvusuuna ja kaldenurgaga oksi. Ära karda, et teed võra liiga hõredaks ja saad nüüd õunu vähem. Kui vilju ongi ehk vähem, on need see-eest suuremad ja ilusamad, sest saavad rohkem valgust ja toitaineid.

Horticom soovitab:

Felco oksakäärid ja -lõikurid, käsisaed, korjamis- ja lõikekäärid, silmastamis- ja pookimisnoad, eritooted, hooldusvahendid ja lisatarvikud.

Felco aiatööriistade sari pakub laias valikus aiatööriistu nii professionaalidele kui ka hobiaednikele. Tooted on disainitud ja toodetud kasutades parimaid materjale ning järgides rangelt tootmisprotseduure. Felco tööriistu kasutavad ülemaailmselt miljonid professionaalid. Felco tööriistade vastupidavuse, töökindluse ja kerguse tagavad kvaliteetsed materjalid, milleks on roostevaba teras, karastatud teras, sepistatud alumiinium, süsinikkiud või tugevdatud polümeermaterjalid. Kvaliteetse lõikevõime ja vastupidavuse tagab karastatud teras. Felco tagab toodete pika eluea pakkudes vahetatavaid varuosi. Kui varuosa on kulunud, vigastatud või sootuks ära kaob, siis ei pea ostma uut tööriista, sest kõik varuosad on asendatavad.

Horticom OÜ on Felco ametlik esindaja Eestis. Küsi lisa Horticomi müügiosakonnast!

Felco – 77 aastat Šveitsi kvaliteeti!

https://felco.com/

Compo Lac-balsam® pintseltuubis

Loodussõbralik haavasulgur ja pookevaha vilja- ja ilupuudele. Kasutamine: Puuhaava töödelda võimalikult kiiresti pärast vigastuse tekkimist. Puuhaav tasandada ja puhastada, et saavutada vahendi pealekandmiseks võimalikult sile pind. Lac-balsam® kanda tuubist otse haavale ja ca. 2 cm raadiuses ümber haava. Puuhaava tuleb kontrollida iga 2-3 aasta tagant ja vajadusel katta puhastatud haav uuesti Lac-balsam® `iga. Pookimisel teha pookoksale sirge ja sile pookimislõige ja siduda pookekoht sobiva pooketeibiga tugevalt kinni. Kinniseotud pookekoht katta üleni Lac-balsam®`iga. Lac-balsam®`it võib kasutada aastaringselt. Vältida tuleks pookimistööde tegemist ja puuhaavade katmist pakase ja vihma ajal, samuti vahetult enne öökülma ja külmaperioodi algust. Lac-balsam®`i kasutamise ja pakase või vihma vahele peab jääma 24-tunnineajavahemik. Tuub sulgeda peale kasutamist hoolikalt (kuivamisoht). Pintsel pesta veega.

Arbokol Classic haavamastiks viljapuudele

Sobib taimede lõikehaavade ja pookekohtade kaitseks ilmastikutingimuste eest. ARBOKOL moodustab haava pinnale kaitsekile, mis “elab kaasa” puidu liikumisele ja kasvamisele, ei pragune ega muuda oma omadusi pika aja vältel.

Haavamastiksit on mugav kasutada, kuna see ei vaja soojendamist ja toodet on võimalik kanda lõikehaavadele pintsliga. Soovitav on kasutada sooja ilmaga. Lõikehaavad peavad olema siledad ja kaldu, et vältida vee kogunemist. Enne mastiksi määrimist tuleb lõikepind väga hästi puhastada. Kasutamise vahepeal hoida purk suletuna, et vältida mastiksi kuivamist.

Toimeained: sünteetilised vaigud, akrüülvaigud, sünteetilised fiibrid. Preparatiivne vorm: pasta, hallikasroheline.

Tooted saadaval hästi varustatud kauplustes ja e-poes www.aednik24.ee