15.03

Praegu on õige aeg teha korda oma õunapuud. Tee hoolduslõikust igal aastal, siis on puud kogu aeg vormis ja töö läheb nobedalt. Ka puu tunneb end paremini, kui lõikad teda sageli ja vähe, mitte harva ja palju. NB! Kui väljas on miinuskraadid, siis ära lõikamist ette võta, kuna taimekoed on läbi külmunud, puit on rabe ja võib kergesti murduda. Lõigata võid seni, kuni pungad hakkavad paisuma. Mida suuremad on pungad lõikamise ajal, seda suurem on mahlavool lõikehaavadest.

Madal ja hõre Kõige mugavam on hooldada kuni 3,5 m kõrgust puud, sest siis saab hakkama 2 m kõrguse redeliga, mida pole raske tõsta. Mida kõrgem on redel, seda tülikam on seda liigutada. Õnneks poogitakse tänapäeval õunapuid sellistele alustele, mis ei lasegi puul liiga kõrgeks kasvada. Näiteks kui alus on n-ö keskmise tugevusega, siis kasvab puu 3–3,5 m kõrguseks, nõrgemal alusel puud jäävad veelgi madalamaks. Võra peab olema hõre sellepärast, et siis on seal palju valgust ja tekib rohkesti viljaoksi. Hõredas võras kasvavad õunad ka võra sees, nad on suuremad ja ilusamad. Kui puu on väga tihe, saab õunu vaid võra välimisest osast, sest sees on pime.

Hakkame lõikama

  • Kõigepealt vaata üle, kas tüvel ja okstel on vähikahjustusi. Kõik vähist puretud oksad lõika välja. Nooremal puul püüa ka tüvest vähikolle välja lõigata. Aga kui puu on vana ja üleni vähki täis, siis ilmselt pole mõtet näha vaeva tema korrastamisega.
  • Kui puu on liiga kõrge (üle 3,5 m), võta latva ja põhioksi lühemaks. Latv sae ära enne sobivas kõrguses põhioksa. Põhioksi kärbi sobivas kõrguses kõrvaloksa pealt.
  • Suured lõikehaavad tee noaga siledamaks, siis kasvab haavakude neile kiiremini peale. Suuremad lõikekohad kata haavamäärdega.
  • Kui võra on liiga lai, kärbi külgoksi kolmandiku kuni neljandiku võrra. Õige lõikekoht on sellise oksa ees, mis suundub võrast väljapoole. Püüa mitte kärpida rõhtsaid ja poolrõhtsaid ilusate õiepungadega oksi, sest need on kõige saagikamad.
  • Lõika ära kuivanud, murdunud ja teineteise vastu hõõrduvad oksad.
  • Eemalda halva kasvusuunaga oksad: need, mis kasvavad võra sisse või on teiste okstega risti. Kahvelharu puhul eemalda halvem suunaga oks.
  • Lõika ära püstised oksad, sest neil tekib vähem viljapungi. Mida rõhtsam on oks, seda saagikam see on. Püstine oks lõika ära enne rõhtsamat külgoksa.
  • Lõika ära vesivõsud. Jäta alles vaid need, millest tahad uue oksa kasvatada.
  • Kui võra tundub ikkagi veel liiga tihe, lõika veel välja halvema kasvusuuna ja kaldenurgaga oksi. ära karda, et teed võra liiga hõredaks ja saad nüüd õunu vähem. Kui vilju ongi ehk vähem, on need see-eest suuremad ja ilusamad, sest saavad rohkem valgust ja toitaineid.

Horticom soovitab:

FELCO AIAKääRID, OKSASAED, SILMASTAMISNOAD JA HOOLDUSTARVIKUD Mudelid sobivad nii hobiaednikule kui ka professionaalile. Tagavad puhta ja täpse lõike. Kõik varuosad on vahetatavad.
FLOROVIT TÜVEVALGENDI 1, 2 KG Florovit tüvevalgendit on soovitav kasutada, et ära hoida ja leevendada võimalikke madalate temperatuuride poolt põhjustatud kahjustusi (nagu näiteks külmalõhed tüvel) puudel ja põõsastel. Kevadel on öise ja päevase temperatuuri vahel suured erinevused, mistõttu võib tekkida koore lõhenemine – tüvevalgendi aitab seda ära hoida. Lisaks kaitseb tüvevalgendi puude tüvesid ka päikesepõletuse eest ning aitab takistada kahjurite levikut.
  ARBOKOL CLASSIC HAAVAMASK VILJAPUULE 250 G Sobib taimede lõikehaavade ja pookekohtade kaitseks välismõjude eest. Moodustab haava pinnale kile, mis “elab kaasa” puidu liikumisele ja kasvamisele, ei pragune ega muuda oma omadusi pika aja vältel. Vahend ei ole fütotoksiline.

 

Saadaval hästivarustatud kauplustes üle Eesti ja www.aednik24.ee